Saturday, 18 July 2015
24 September 2021

«خبرهای دوازدهم ژوییه ۲۰۱۲»

2012 July 12

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

حاج سید جوادی درپی ابلاغ ممنوعیت‌الخروجی:

«دادگاه صادرکننده رای من، صلاحیت قانونی ندارد»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه، 11 ژوییه، احمد صدر‌حاج سید‌جوادی، کهن‌سال‌ترین فعال سیاسی و از اعضای شورای مرکزی نهضت آزادی، به ممنوع‌الخروج شدن خود اعتراض کرده است.

به گزارش میزان‌خبر، آقای حاج سید جوادی که ۹۶ سال دارد، در نامه‌ای سرگشاده با اشاره به کهولت سن و وضیت جسمی‌اش نوشته است که «نه پای سفر دارم و نه دل دوری از وطن، اما دادگاه صادر‌کننده رای و مسوولان آن را فاقد شرایط صلاحیت قانونی و اخلاقی می‌دانم.»

او در این نامه به انحرافاتی که به گفته او از اصول و آرمان‌های انقلاب بهمن سال 57 در ایران پدید آمده، اعتراض و به مقام‌های جمهوری اسلامی، توصیه کرده «تصمیم‌های عقلانی بگیرند.»

ممنوع‌الخروج شدن این فعال سیاسی در تیرماه ابلاغ شده است.

‌شعبه دوم دادیاری دادسرای امنیت شهید مقدس تهران واقع در زندان اوین احضاریه‌ای برای آقای حاج‌سید جوادی صادر کرده و او را ممنوع‌الخروج کرده است.

…………………………………………..

رسانه‌های دولتی خبر از ربوده‌شدن الفارس داده‌اند،

«ابهام در وضعیت سفیر سوریه در عراق»

خبر / رادیو کوچه

در پى کناره‌گیرى ده ژنرال از ارتش سوریه و در راس آن‌ها نواف طلاس از دوستان بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، به گزارش منابع مخالفان در این کشور، نخستین سفیر سوریه کناره‌گیرى کرده و به مخالفان پیوسته است.

به گزارش تلویزیون العربیه، نواف الفارس، سفیر سوریه در عراق، بوده که به گفته مخالفان به اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق رفته و منصب خود را ترک کرده است.

این منابع روز چهارشنبه، 11 ژوییه، گفتند که نواف الفارس در اعتراض به حملات نیروهاى اسد به مردم طى 16 ماه اعتراضات اخیر استعفا داده است.

این در حالی است که در رسانه‌های داخلی ایران به نقل از منابع دولتی سوریه از احتمال ربودن شدن وی از سوی گروه‌های مرتبط با مخالفان سوری خبر داده‌اند.

منابع دولتی سوریه اعلام کردند: «دمشق از دیروز تلاش زیادی برای تماس با سفیر سوریه در عراق انجام داده است، اما موفق نشده است.»

…………………………………………..

دادسرای مستقر در اوین صادر کرد،

«ممنوع الخروج‌‌شدن همسر و یک‌فرزند نسرین ستوده»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، شعبه دوم دادیاری دادسرای مقدس مستقر در زندان اوین، با ارسال نامه‌های جداگانه به رضا خندان همسر و مهراوه دختر نسرین ستوده وکیل دادگستری، آن‌ها را ممنوع الخروج کرد.

به گزارش سحام نیوز، مهراوه خندان فرزند آقای خندان تنها ۱۲ سال و نیم سن دارد و تاکنون از علت ممنوع‌الخروجی وی گزارشی منتشر نشده است.

هم‌چنین گفتنی است تاریخ «برگ احضار متهم» 31 خرداد ماه است  و در آن گفته شده که چنان‌چه اعتراضی به قرارممنوع‌الخروجی وجود دارد ضرف مدت بیست رو از تاریخ ابلاغ کتبن به شعبه دادیاری اعلام شود.

در عین حال هیچ دلیلی در برگه احضاریه‌ای که برای مهراوه و رضا خندان صادر شده برای صدور این قرار ذکر نشده است.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، رضا خندان اظهار داشت: «دریافت چنین قراری کاملن بی مقدمه بود، نه فکرش را می‌کردیم نه سفری در پیش داشتیم و به نظرم هدف از این کار بیش‌تر از بین بردن تعادل روحی و ذهنی خانواده و وارد کردن یک شوک روحی به کل اعضای خانواده است.»

او افزود: «مهراوه زیر ۱۳ سال دارد و اگر جرمی مرتکب شده باشد در صلاحیت دادسرای سیاسی و امنیتی نیست که رسیدگی کند چون همین جوری که کسی را ممنوع‌الخروج نمی‌کنند. ابتدا باید اتهامی در آن‌جا مطرح شود و سپس با استناد به آن اتهام فرد تحت پی‌گرد حقوقی و قضایی قرار بگیرد و سپس قرار ممنوع‌الخروجی برایش صادر شود تا به اتهام مطرح شده که ما هم از آن بی‌خبریم رسیدگی شود.»

…………………………………………..

رهبر جمهوری اسلامی:

«غرب با 30 سال تحریم ما را واکسینه کرده است»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 11 ژوییه، آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اعلام کرد: «غربی‌ها این روزها درباره تحریم ایران جنجال‌آفرینی می‌کنند اما نمی‌فهمند که خودشان ملت ایران را به واسطه تحریم‌های 30 سال اخیر در مقابل هر تحریمی واکسینه کرده‌اند.»

به گفته رهبر جمهوری اسلامی توطئه‌های بی‌وقفه آن‌چه وی «دشمنان شکست خورده» خوانده و «ملت ایران در سه دهه اخیر با جان،‌ مال و عزیزان خود در مقابل همه توطئه‌ها و تحریم‌ها ایستاده و پیش‌رفت کرده است به گونه‌ای که ما امروز نسبت به 30 سال قبل، 100 برابر قوی‌تر هستیم.»

این اظهارات در حالی صورت گرفته است که در پی تحریم نفتی ایران از سوی اتحادیه اروپا، برخی منابع داخلی و غربی اعلام کردند که ایران در حال ذخیره‌سازی نفت بوده و مجبور به بستن درب چاه‌های کهنه است.

اتحادیه اروپا از اول ماه ژوئیه تحریم کامل نفتی ایران را به اجرا گذاشت و تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران نیز از هفته گذشته تشدید شده است.

آیت‌اله خامنه ای در جمع گروهی از زنان 85 کشور که در نشست بیداری کشورهای اسلامی در تهران جمع شده‌اند، با اشاره به تلاش‌های غرب برای منصرف کردن جمهوری اسلامی از حمایت از مردم فلسطین گفته است که «ما فارغ از مباحث انحرافی نظیر شیعه و سنی در کنار همه برادران مسلمان خود ایستاده‌ایم.»

به گفته رهبر جمهوری اسلامی «ملت ایران و جمهوری اسلامی به لطف الهی در کنار ملت فلسطین، همه ملت‌های بیدار شده و انقلاب کرده، و همه کسانی که با آمریکا و صهیونیزم مواجهه می‌کنند ایستاده‌اند و از آن‌ها دفاع می‌کنند و در این مورد ملاحظه هیچ کس و هیچ قدرتی را نخواهند کرد.»

…………………………………………..

در سن 81 سالگی روی داد،

«درگذشت حمید سمندریان، استاد تاتر ایران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، صبح روز پنج‌شنبه، 12 ژوییه، حمید سمندریان استاد نام‌دار تاتر ایران در منزل خود درگذشته است.

به گزارش مهر، حمید سمندریان متولد 1310 بعد از یک دوره بیماری در سن 81 سالگی درگذشت.

سمندریان طی سه دهه گذشته تنها چهار اثر نمایشی را کارگردانی کرد و به صحنه برد و این در حالی بود که وی از جمله کارگردانان برجسته تاتر در آسیا بود که در کشور آلمان و زیر نظر ادوارد مارکس کارگردان برجسته تاتر دنیا کارگردانی را آموخت.

…………………………………………..

پیش‌نویس دو قطع‌نامه ارایه شد،

«طرح پیشنهاد تحریم سوریه در شورای امنیت سازمان ملل»

خبر / رادیو کوچه

کشورهای غربی در حال توزیع متن پیش‌نویس یک قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل هستند که در آن به بشار اسد، رییس جمهوری سوریه 10 روز مهلت داده شده است تا به خشونت علیه شهروندان سوری پایان دهد.

به گزارش بی‌بی‌سی، در این قطع‌نامه به آقای اسد هشدار داده شده که اگر در این 10 روز به خشونت علیه شهروندان سوری خاتمه ندهد، مورد تحریم قرار خواهد گرفت.

این مواد بخشی از قطع‌نامه‌ای محسوب می‌شود که ماموریت ناظران صلح سازمان ملل متحد را که هفته آینده به پایان می‌رسد، در سوریه تمدید می‌کند.

این قطع‌نامه امکان تحریم‌های غیر نظامی را نیز فراهم می‌کند.

این در حالی است که روسیه همواره با اعمال تحریم علیه سوریه مخالف بوده و هم‌زمان پیش‌نویس قطع‌نامه جداگانه‌ای را در میان اعضای شورای امنیت سازمان ملل توزیع کرده است.

در قطعنامه پیشنهادی روسیه، این کشور خواستار تمدید 90 روزه دوره ماموریت ناظران صلح سازمان ملل شده و بر تلاش برای یافتن راه حل سیاسی برای بحران موجود در سوریه تاکید شده است.

ناظران می‌گویند این اقدام روسیه سرآغاز یک درگیری دیپلماتیک در شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه که در روزهای اخیر به ایران و عراق سفر کرده است، از دولت‌های این کشورها خواسته در حل بحران سوریه شریک باشند.

 …………………………………………..

پس از چند روز تنش،

«پذیرش حکم انحلال پارلمان مصر از سوی مرسی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های خارجی، روز پنج‌شنبه، 12 ژوییه، رییس‌جمهوری مصر در پی اعلام دادگاه عالی قانون اساسی این کشور مبنی بر انحلال پارلمان، این حکم را پذیرفته است.

به گزارش الجزیره، محمد مرسی، ‌رییس‌جمهوری جدید مصر پس از پذیرش این حکم با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که به دستورات صادر شده از سوی دادگاه عالی قانون اساسی این کشور مبنی بر انحلال پارلمان پای‌بند است و به حکم این دادگاه احترام می‌گذارد.

محمد مرسی در این بیانیه آورده است: «اگر حکم دادگاه عالی قانون اساسی مصر این است که مجلس‌الشعب دیگر به انجام وظایف خود ادامه ندهد ما به این حکم احترام می‌گذاریم چرا که دولت مصر دولت قانون است که در آن به قانون اساسی و موسسات و نهادهای مختلف کشور احترام گذاشته می‌شود.»

رییس‌جمهوری مصر تاکید کرده است که با گروه‌های سیاسی، نهادهای مختلف و مقامات عالی قضایی این کشور برای برون رفت از وضعیت کنونی مصر مذاکره و رایزنی خواهد کرد.

در پی انحلال پارلمان مصر تنش میان رییس جمهوری جدید و دادگاه قانون اساسی این کشور افزایش یافته بود. محمد مرسی روز یک‌شنبه، از آغاز به کار پارلمان سخن گفته بود اما ساعاتی پس از آن دادگاه قانون اساسی این عمل را خلاف قانون دانسته و مجدد دستور به ادامه انحلال داده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,