Saturday, 18 July 2015
10 December 2023
رییس مجلس شورای اسلامی:

«هیچ چیزی نباید مانع رابطه خوب ایران و عربستان شود»

2012 July 12

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، 12 ژوییه، رییس مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد که اهمیت عربستان سعودی برای ایران فراتر از کشورهای دیگر است و «هیچ چیزی نباید مانع رابطه خوب ایران و عربستان شود.»

این در حالی است که در چند ماه اخیر، تنش میان روابط دو کشور افزایش یافته است. اعدام چند تبعه ایرانی در کشور عربستان، اختلاف بر سر وضعیت دو کشور سوریه و بحرین و اظهارات برخی مقام‌های هر دو کشور در خصوص مسایل داخلی یک‌دیگر از جمله موارد تنش میان ایران و عربستان است.

به گزارش مهر، علی لاریجانی، گفته است که ممکن است اختلافاتی میان ایران و عربستان سعودی وجود داشته باشد، اما تاکید کرده است که «اختلافات موجود باید از راه گفت‌وگو و مذاکره حل و فصل شود.»

او گفته است: «ما به سرزمین حجاز تعشق (عشق ورزیدن) داریم و روابط ایران و عربستان به خاطر قداست حجاز فراتر از روابطی است که ایران با کشورهای دیگر دارد.»

آقای لاریجانی رابطه خوب با عربستان را دارای اهمیت استراتژیک ویژه برای ایران دانسته است.

او در گفته‌های خود هم‌چنین از مقامات عربستان سعودی خواسته است تا به حقوق مردم در مناطق شرقی عربستان رسیدگی کنند.

شیعیان عربستان عمدتن در بخش شرقی این کشور زندگی می‌کنند و هر از گاهی در این منطقه ناآرامی‌های به وقوع می‌پیوندد. شیعیان عربستان نسبت به تبعیض علیه خود معترضند و از طرف دیگر مقامات عربستان سعودی نیز آنان را به طرف‌داری از ایران متهم می‌کنند.

 بیشتر بخوانید:

«عدم صدور روادید برای ایرانیان متقاضی حج عمره»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,