Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
بیست‌و‌سوم تیر– سیزدهم ژوئیه

«تقویم تاریخ بیست‌و‌سوم تیر»

2012 July 13

رادیو کوچه

1793 میلادی- در جریان انقلاب بزرگ فرانسه، بانو «شارلوت کوردی» (Charlotte Corday)  دخترى از خانواده اشراف فرانسوی، به بهانه این‌که می‌خواهد به «ژان پل مارا» (Jean Paul Marat) یکی از سران انقلاب اطلاعات محرمانه بدهد، به خانه او وارد شد و او را در حمام با ضربه دشنه کشت. «مارا» یک پزشک و در عین حال نویسنده و روزنامه‌نگاری انقلابی و از انقلابیون رادیکال و از مخالفان اشرافیت، هوادار ملی‌گرایی و خواستار شایسته‌سالاری بود. شارلوت هم دستگیر و چهار روز بعد با گیوتین اعدام شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1919 میلادی- «عباس زریاب‌خویی» مترجم، تاریخ‌دان و کتاب‌شناس ایرانی در شهر خوی به دنیا آمد. وی  مورخ، ادیب، نسخه‌شناس، نویسنده و مترجم ایرانی است. او سال‌های کودکیش مصادف با دوران متلاطم در تاریخ ایران بود. زریاب به دعوت «والتر هنینگ» که کرسی استادی در دانش‌گاه برکلی کالیفرنیا را به عهده داشت به برکلی رفت و به مدت دو سال در آن دانش‌گاه به تدریس زبان و ادبیات فارسی مشغول بود. با این‌که هنینگ پست دایمی در دانش‌گاه برکلی برای زریاب در نظر گرفته بود ولی او ترجیح داد در سال 1339 خورشیدی به تهران بازگردد و مجددان در کتابخانه‌ی مجلس سنا مشغول به کار شود تا دانسته‌ها و تجربیات خود را در اختیار دانش‌جویان ایرانی بگذارد. دکتر عباس زریاب از سال ۱۳۴۴خورشیدی استاد تاریخ در دانش‌کده ادبیات دانش‌گاه تهران بود، و از آن‌جا که در رشته‌های دیگر مانند ادبیات فارسی، ادبیات عرب، فلسفه، زبان‌شناسی و معارف اسلامی صاحب‌نظر بود، تا سال ۱۳۵۷ خورشیدی که در دانش‌گاه تهران اشتغال داشت، در اغلب این رشته‌ها تدریس و سخن‌رانی می‌کرد.

۱۹۵۴ میلادی- «فریدا کالو» نقاش مکزیکی درگذشت. پدرش یک نقاش و عکاس یهودی-آلمانی با اصلیت رومانیایی بود. فریدا در سن شش سالگی دچار بیماری فلج اطفال وهم چنین در سال ۱۹۲۵ کالو در تصادف مهیب اتوبوسی که بر آن سوار بود به شدت مجروح شد. پس از این تصادف، فریدا توجهش را از حرفه‌ی پزشکی به نقاشی معطوف کرد. نقاشی‌های فریدا بازتابی از تجارب و زندگی شخصی او هستند. وی در نقاشی‌هایش تاکید زیادی بر رنج و هم‌چنین زندگی خشن زنان دارد. از ۱۴۳ نقاشی‌ای که او کشیده‌است پنجاه و چهارتایشان خودنگاره هستند. چهره‌نگاری‌های کالو از خودش آمیخته با مفاهیم و نمادهای شخصی‌اند. با سررشته‌ای که فریدا از علم پزشکی داشت، بعضی نقاشی‌هایش با دقت بسیار در کالبدشناسی بدن انسان کشیده شده‌اند. فرهنگ مکزیکی تاثیر زیادی بر کالو داشت و این موضوع به وضوح در نقاشی‌هایش نیز مشهود است. نقاشی‌های کالو مورد توجه نقاش به‌نام مکزیکی دیه‌گو ریورا، که بعدن در سال ۱۹۲۹ با او ازدواج کرد، قرار گرفت. کالو هرگز خود را سورئالیست نمی‌خواند، هرچند که کارهایش گاهی به عنوان هنر سورئالیستی در نظر گرفته می‌شوند و او نمایش‌گاه‌های متعددی به هم‌راه سورئالیست‌های اروپایی برپا کرده ‌بود. شیفتگی و کشش او به مسایل زنانه و روش صریح و صادقانه‌ای که به وسیله‌ی آن، این شیفتگی را در نقاشی‌هایش نشان می‌داد، باعث شده‌است بعضی صاحب‌نظران او را به عنوان یکی از فمینیست‌های قرن بیستم برشمردند.

———————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1330خورشیدی- در یک تظاهرات گسترده مردم تهران خواستار خروج «هریمن» (William Averell Harriman) از کشور ایران شده بودند‌. هریمن نماینده «ترومن» رییس جمهوری وقت آمریکا بود‌. این تظاهرات به تلاش گروه‌های چپ‌گرا به ویژه حزب توده در ایران برگزار شد.

پس از تصویب لایحه ملی شدن صنعت نفت ایران در 29 اسفند 1329 در مجلس سنا، دکتر مصدق به عنوان نخست‏ وزیر ایران درصدد اجرای این قانون برآمد. از آن طرف صادرات نفت ایران نیز متوقف شد. در ادامه، شرکت نفت انگلیس به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت برد، در بیست‌و‌سوم تیر ماه 1330، «اورل هریمن» برای میانجی‌گری بین شرکت نفت انگلیس و دولت ایران وارد تهران شد. به دعوت هریمن هیتی از انگلستان به ایران آمد و مذاکراتی بین دو طرف انجام گرفت اما مذاکرات دو جانبه بی‏نتیجه ماند و در نهایت هریمن به کشورش بازگشت.

1382 خورشیدی- «امانوئل ملیک اصلانیان» (Emanuel Melik-Aslanian) از آهنگ‌سازان و پیانیست‌های بزرگ ایرانی درگذشت.

اصلانیان تحصیلات ابتدایی و آموزش پیانو را در زادگاهش، تبریز، آغاز کرد. وی در سنین جوانی برای تحصیل موسیقی راهی آلمان شد و پس از طی دوره کوتاهی در هنرستان موسیقی هامبورگ، تحصیلات موسیقی خویش را در آکادمی موسیقی برلین ادامه داد.

وی پس از بازگشت به ایران، به آموزش موسیقی در دانش‌گاه تهران و هنرستان عالی موسیقی پرداخت. آثار ساخته‌شده توسط امانوئل ملیک اصلانیان بارها توسط ارکسترهای بزرگ جهان و ارکستر سمفونیک تهران اجرا شده‌ است.

از معروف‌ترین ساخته‌های او، «چهارگاه» (برای پیانو) و باله «افسانه آفرینش» است. اصلانیان خالق آثاری چون «گلبانگ» بر‌اساس داستان کوتاهی از «غلام‌حسین غریب»، «افسانه ‌آفرینش»، «پروانه»، «فانتزی‌ برای‌ تار، تنبک‌و سنتور‌«‌ و ارکستر آذربایجانی بوده است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

ریسمون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,