Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
مهارت‌های زندگی

«نبرد تابستانه با پشه‌ها»

2012 July 13

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 تابستان که از راه می‌رسد با خود چیزهای زیادی را همراه می‌آورد؛ امکان گذراندن زمان بیش‌تری در طبیعت، سفر رفتن، پیک نیک‌های دسته جمعی، استفاده بیش‌تر از استخرهای رو باز یا آب تنی در رودخانه‌ها و البته اگر در یکی از آن خانه‌های قدیمی خاطره‌انگیز زندگی کنیم شاید هم خوابیدن در پشت بام یا حیاط خانه؛ جایی که می‌توانی در حالی که از یک خنکی مطبوع استفاده می‌کنی کمی هم با آسمان و ماه و ستاره‌هایش خوش و بش کنی و البته در کنار همه‌ی این‌ها باید «به میهمانی آمدن پشه‌ها» را هم اضافه کرد. میهمان‌هایی که اغلب باعث می‌شوند نتوانی آن‌چنان که باید از حضورت در فضای آزاد لذت ببری یا مجبورت می‌کنند که در پشه‌بند بخوابی یا به راه‌هایی فکر کنی که از شر آن‌ها خلاص شوی.

البته این مشکل برای مناطقی که از آب و هوای یک‌سان در تمام فصل‌های سال برخوردارند به مراتب بیش‌تر وجود دارد و گاه منجر به بیماری‌های خطرناکی می‌شود. حتمن از خطر پشه مالاریا یا نوعی پشه به نام دنگی در مناطق استوایی شنیده‌اید. پشه‌هایی که می‌توانند با یک نیش کوچک انسان را به آغوش مرگ پرتاب کنند.

به هر روی برای رهایی یافتن از آسیب این حشرات مزاحم راه‌هایی زیادی وجود دارد؛سم پاشی یا استفاده از افشانه‌های گوناگون یا مواد شیمیایی محافظ که البته این راه‌ها می توانند به طبیعت نیز آسیب برسانند.

در این برنامه به چند نکته اشاره می‌کنم که با بهره‌گیری از راه‌هایی طبیعی و بدون آسیب رساندن به طبیعت بتوان از خطرات این گونه حشرات در امان ماند:

بوی بدن عاملی برای جذب پشه‌ها

یک نکته جالب در این زمینه این است که بوی طبیعی بدن ما می‌تواند برای پشه‌ها جذاب باشد. این بوها بسته به غذایی که می‌خوریم و نوع فعالیت‌هایی که انجام می‌دهیم تفاوت دارد و می‌تواند ما را تبدیل به طعمه‌هایی برای حشرات بکند.

بنابراین توجه به این مساله می‌تواند یکی از راه‌های پیش‌گیری از مزاحمت حشرات به ویژه پشه‌ها باشد:

با ویتامین B1 به جنگ پشه‌ها بروید

براساس برخی از تحقیقات، ویتامین B1 که یک ویتامین محلول در آب هست و در متابولیسم کربو هیدرات‌ها نقش مهمی دارد می‌تواند افراد را از آسیب پشه‌ها در امان نگاه دارد. گفته می‌شود که این ویتامین در پوست بویی ایجاد می‌کند که می‌تواند پشه‌های مونث را دور کند. برای دریافت ویتامین B1 دقت کنید که در رژیم خوراکی روزانه‌تان به مقدار کافی غلات سبوس‌دار، تخم مرغ، آجیل، گردو، و پرتقال مصرف کنید.

زیادی نفس نفس نزنید

هنگام تنفس، در بازدم ما مقادیر زیادی دی اکسید کربن وجود دارد که می‌تواند باعث جذب پشه‌ها بشود. بنابراین دقت کنید که هنگامی که در فضای باز فعالیت سنگین انجام می‌دهید یا ورزش می‌کنید زیاد نفس نفس نزنید که پشه‌های بیش‌تری را جذب خواهد کرد. گفته می‌شود که زنان باردار در این زمینه در معرض خطر بیشتری قرار دارند چرا که به طور طبیعی دی اکسید کربن بیشتری در بازدمشان تولید می‌کنند.

خاراندن را متوقف کنید

زمانی که در معرض پشه زدگی قرار می‌گیرید، تلاش کنید به جای استفاده از افشانه‌های شیمیایی بر روی پوستتان که بوی نامطبوعی نیز دارند از مواد و روغن‌های طبیعی استفاده کنید که نه تنها خارش پوست شما را تسکین می‌دهد بلکه سبب دورکردن حشرات نیز می‌شوند.

چند نمونه از این مواد طبیعی عبارتند از:

وانیل

با وانیل به مبارزه با پشه‌ها بپردازید. وانیل ممکن است طعم بستنی دلخواه شما باشد اما مطمئن باشید که پشه‌ها چندان میانه خوبی با آن ندارند. برای این مبارزه از وانیل خالص اسنفاده کنید بدون هیچ ترکیبی از شکر یا نگاه‌دارنده که در این صورت برعکس عمل می‌کند.

یک قاشق سوپ‌خوری از وانیل خالص را با آب به خوبی ترکیب کنید و با پنبه هر 30 تا 45 دقیقه بر روی پوست خود بمالید.

روغن‌های معطر دیگری نیز هستند که تاثیر شگفت‌آوری بر دورکردن حشرات دارند هم چون: اسطوخودوس، اوکالیپتوس، لیمو، رازیانه، ریحان، نعناع، رزماری، گل شمعدانی، آویشن، و روغن کرچک.

درمان‌های طبیعی

اگر دچار پشه زدگی و خارش شدید تلاش کنید از این راه‌های طبیعی برای متوقف کردن خارش استفاده کنید:

سیر

سیر نه تنها شمارا از مزاحمت پشه‌های خطرناک دور نگاه می‌دارد بلکه قراردادن ترکیبی از سیر تازه با آب‌لیمو بر روی منطقه گزیدگی می‌تواند خارش آن را کاهش دهد.

جوش شیرین

جوش شیرین که تقریبن در هر خانه‌ای یافت می‌شود علاوه بر فواید زیادی که دارد می‌تواند سبب تسکین خارش هم بشود. یک محلول غلیظ از آب و جوش شیرین تهیه کنید و بر روی محل گزیدگی قرار دهید تا از خارش جلوگیری کند.

آلوورا

آلوورا نه تنها برای درمان آفتاب سوختگی به کار می‌رود بلکه به منظور تسکین خارش محل گزیدگی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقداری از ژل طبیعی آلوورا را بر روی پوست قرار دهید تا از اثر خنک‌کنندگی و آرام‌بخش آن بهره ببرید.

یک منطقه بدون پشه ایجاد کنید

برای ایجاد یک منطقه امن و به دور از پشه ابتدا مطمئن شوید که در حیاط یا باغ‌چه محل زندگی‌تان محل دل‌پذیری برای پشه‌ها وجود نداشته باشد:

گل همیشه بهار (Marigolds)

  گل‌های زیبای همیشه بهار با عطرشان می‌توانند پشه‌ها را از منطقه دور کنند بنابراین کاشتن این گل‌ها در حیاط خانه یا قراردادن گل‌دان‌های آن در اطراف خانه کمک زیادی به ایجاد منطقه بدون پشه می‌کند.

دور کردن زباله‌ها

آب‌های راکد، زباله‌های خوراکی یا بطری‌ و قوطی‌های نیمه پر نوشیدنی، همیشه برای حشرات جذاب هستند بنابراین تا آن جا که امکان دارد محل زندگی خود را پاکیزه نگاه دارید.

لباس‌های سفید رنگ

آیا می‌دانستید که بر خلاف رنگ‌های روشن و سفید رنگ‌های تیره می‌توانند پشه‌ها را جذب خود کنند.  علت این مساله شاید به این جا باز می‌گرددکه پشه‌ها اغلب هدف خود را از میان شاخ و برگ تیره می‌یابند بنابراین به سمت رنگ‌های تیره بیشتر جذب می‌شوند.

بنابراین برای دور کردن پشه‌ها تلاش کنید بیش‌تر از لباس‌های سفید یا رنگ‌های روشن استفاده کنید.

البته راه‌های طبیعی دیگری نیز وجود دارد که با کشف آن‌ها بر اساس تجربه یا دانسته‌های دیگران، می‌توانید از آسیب و مزاحمت پشه‌ها دور بمانید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment