Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
علی‌رغم اعلام تعلیق اعدام در چهارشنبه

«صفیه غفوری روز پنج‌شنبه اعدام شد»

2012 July 13

خبر/ رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه ۱۲ جولای علی‌رغم این‌که در ایران مراسم اعدام صورت نمی‌گیرد. حکم اعدام صفیه غفوری زن ۲۸ سال ایرانی در زندان عادل آباد شیراز به اجرا در آمد.

این زن در سال ۱۳۸۵ شمسی به اتهام قتل دست‌گیر شده بود. وی در ابتدا مسوولیت قتل را پذیرفته بود اما بنابر اظهارات بعدی اعلام کرد اصل قاتل فرد دیگری بوده. خانم غفوری پس از صدور رای اعدام به دفعات اظهارات خود را نقض کرده و اعلام کرد تحت فشار نزدیکانش به این قتل اعتراف کرده است. به نقل از محمد مصطفایی وکیل در حوزه حقوق بشر، این زن پس از دست‌گیری ۱۷ بار مورد تجاوز مسوولان و کادر زندان قرار گرفته بوده و بسیاری از مسوولان اجرایی و قضایی شیراز در این پرونده درگیر بوده‌اند.

صبح روز چهارشنبه بدون اعلام قبلی وی به سالن اعدام برده می‌شود که در پای چوبه‌دار با اظهار این که درخواست اعاده دادرسی داده و سویی بدون اعلام به وکیل و نزدیکانش پای چوبه‌دار می‌رود و از سویی اعتراف به وجود متهم دیگر، حکم اعدام متوقف می‌شود، اما صبح روز پنج‌شنبه وی مجدد علی‌رغم این‌که به‌طور معمول روزهای پنج‌شنبه حکمی اجرا نمی‌شود، احضار و به سالن اعدام فراخوانده و بدون توجه به وضیعت جسمی محکوم به‌دلیل بیهوشی در پای چوبه‌دار، حکم وی اجرا می‌شود.

در ایران اجرای اعدام علی‌رغم پذیرش کنوانسیون‌های لغو اعدام هنوز اجرا می‌شود.

 بیشتر بخوانید:

«اعتراض به حکم اعدام برای مصرف الکل در ایران»

«گردهمایی اعتراضی نسبت به اعدام چهار جوان خوزستانی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,