Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
آیا پرونده خرابی دندان بسته خواهد شد

«کشف ماده‌ای جدید و خداحافظی با دندانپزشکی»

2012 July 13

خبر/ رادیو کوچه

به تازه‌گی اعلام شده است ماده جدیدی کشف شده که مقاومت دندان را تا حدی زیادی افزایش می‌دهد. دو دانشمند موفق به ساخت ماده‌ای به نام «کیپ »۳۲ شده‌اند که تمامی جرم‌های مضر و عامل پوسیدگی دندان را از بین می‌برد در نتیجه رفتن به دندانپزشک را کمتر و دندان‌ها را تمیزتر نگه می‌دارد. کیپ ۳۲، که متشکل از واژه keep به معنی حفظ یا نگه‌داری و عدد ۳۲ به اندازه دندان‌های دهان است، با نوعی باکتری به نام «استرپتوکوک میوتنس» مبارزه می‌کند. این باکتری کارش این است که مانده‌های شکر در دهان را به اسید لاکیتک تبدیل می‌کند که به آرامی دندان را پوسیده می‌کند.

کیپ ۳۲ ظرف شصت ثانیه یا یک دقیقه، محیط دهان را از این باکتری پاک می‌کند و دیگر جرم‌های این مدلی را هم نابود می‌کند که به‌طور مشخص دندان‌ها را سالم‌تر نگه‌داشته و پوسیدگی کمتری را باعث خواهد شد.

جالبی این ماده این است که افزودنی ویژه‌ای نمی‌خواهد و می‌شود آن را به هر نوع خمیرداندان، یا مایع شست‌و‌شوی دهان و یا آدامس و یا شیرینی، اضافه کرد.

دانشمندانی که این ماده را ساختند، دو نفر به نام‌های «خوزه کوردوا» Jose Cordova از دانشگاه ییل و «اریک آستودیلو» Erich Astudillo از دانشگاه سانیاگو در کشور شیلی هستند. این دو از سال ۲۰۰۵، هفت سال پیش کار تحقیقی خود را شروع کرده و بالاخره آن را به نتیجه رساندند. در حال حاضر ماده یاد شده منتظر مجوز اداره کنترل دارو و غذا یا FDA در آمریکاست و شاید طی یک سال یا ۱۸ ماه آینده، بتواند مجوز بگیرد.

این دارو در واقع هیچ ضرری ندارد چرا که نوعی آنتی بیوتیک است. مساله‌اش به‌قول یکی از دکترها این است که باکتریا در مقابل آن شروع به مقاوم‌سازی خواهد کرد تا از آن فرار کند اما هنوز هم این اختراع، محصولی انقلابی است که نیاز به دندانپزشک را تا حد خیلی زیادی کم خواهد کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۲ Comments


  1. andi
    1

    bh ksi ngoyd nyn khodmo h and


  2. ناصر کلانتری
    2

    عالیهاز اطلاع رسانی شما ممنون