Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای سیزدهم ژوییه ۲۰۱۲»

2012 July 12

علی‌رغم اعلام تعلیق اعدام در چهارشنبه

«صفیه غفوری روز پنجشنبه اعدام شد»

خبر/ رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه ۱۲ جولای علی‌رغم این‌که در ایران مراسم اعدام صورت نمی‌گیرد. حکم اعدام صفیه غفوری زن ۲۸ سال ایرانی در زندان عادل آباد شیراز به اجرا در آمد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این زن در سال ۱۳۸۵ شمسی به اتهام قتل دست‌گیر شده بود. وی در ابتدا مسوولیت قتل را پذیرفته بود اما بنابر اظهارات بعدی اعلام کرد اصل قاتل فرد دیگری بوده. خانم غفوری پس از صدور رای اعدام به دفعات اظهارات خود را نقض کرده و اعلام کرد تحت فشار نزدیکانش به این قتل اعتراف کرده است. به نقل از محمد مصطفایی وکیل در حوزه حقوق بشر، این زن پس از دست‌گیری ۱۷ بار مورد تجاوز مسوولان و کادر زندان قرار گرفته بوده و بسیاری از مسوولان اجرایی و قضایی شیراز در این پرونده درگیر بوده‌اند.

صبح روز چهارشنبه بدون اعلام قبلی وی به سالن اعدام برده می‌شود که در پای چوبه‌دار با اظهار این که درخواست اعاده دادرسی داده و سویی بدون اعلام به وکیل و نزدیکانش پای چوبه‌دار می‌رود و از سویی اعتراف به وجود متهم دیگر، حکم اعدام متوقف می‌شود، اما صبح روز پنج‌شنبه وی مجدد علی‌رغم این‌که به‌طور معمول روزهای پنج‌شنبه حکمی اجرا نمی‌شود، احضار و به سالن اعدام فراخوانده و بدون توجه به وضیعت جسمی محکوم به‌دلیل بیهوشی در پای چوبه‌دار، حکم وی اجرا می‌شود.

در ایران اجرای اعدام علی‌رغم پذیرش کنوانسیون‌های لغو اعدام هنوز اجرا می‌شود.

………………………………………..

در پی شلیک یک مامور انتظامی

«جوان شانزده ساله توسط پلیس به قتل رسید»

خبر/ رادیو کوچه

با شلیک یکی از ماموران کلانتری ۱۶۰ خزانه در تهران، جوان شانزده ساله‌ای به نام «علی قاسمی» به قتل رسیده است. به گزارش پنج‌شنبه ۲۲ تیرماه روزنامه ایران این رخداد در روز نیمه‌شعبان امسال در فلکه اول خزانه با شلیک از فاصله بسیار نزدیک مامور پلیس به صورت مقتول صورت گرفته است.

این روزنامه به نقل از شاهدان عینی خبر می‌دهد که مامور مربوطه به احتمال «شرب خمر» نامبرده را دست‌گیر کرده و در حضور شاهدان با شلیک از نزدیک به وی او را از پای در آورده است. اما پلیس در گزارش خود اعلام کرده درپی تعقیب یک موتورسوار و همراه وی، آن‌ها را دست‌گیر کرده ولی او با قصد فرار از دست پلیس مجدد گریز کرده لذا مامور پلیس برای دست‌گیری وی که احتمال داشته شیشه‌های اتومبیل‌ها را می‌شکسته، اقدام به تیراندازی کرده است. این نکته در حالی مطرح می‌شود که توسط اهالی محل تکذیب شده و هم‌چنین بازپرس پرونده نیز اظهار داشته که او شرور نبوده است. لازم به یادآوری است این مامور اینک در بازداشت به سر می‌برد.

………………………………………..

با اظهار مجدد آماده‌گی در نیروهای مسلح

«نیروهای مسلح ایستادهگی خواهند کرد»

خبر/ رادیو کوچه

محمد پاک‌پور از فرمانده‌های سپاه اعلام کرده است نیروی زمینی سپاه با توجه به ارزیابی توان‌مندی‌هایش در سال گذشته و امسال در مناطق شمال غرب و جنوب شرقی کشور آماده هرگونه ایستاده‌گی را دارد.

به گزارش ایسنا آقای پاک‌پور به حضور مقتدرانه و فعال در مانورهای اخیر توسط نیروی زمینی اشاره کرده که «این نیرو با تمام قدرت ایستاده‌گی خواهد کرد.»

این اظهارات در زمانی اعلام می‌شود که مجدد موضوع ورود و حضور ناوهای هواپیمابر آمریکایی در خلیج فارس در رسانه‌های بین‌المللی مطرح می‌شود.

ایران و آمریکا در طول سال‌های بعد انقلاب همواره به احتمال مناقشه نظامی بین دو کشور اشاره کرده‌اند چیزی که تاکنون رخ نداده است.

………………………………………..

در پی بیماری شیوع بیماری

«مرگ مشکوک کودکان در کامبوج»

خبر/ رادیو کوچه

گزارش‌ها حاکی است در پی بیماری مرموزی در کشور کامبوج و در مدت زمانی کوتاه، نزدیک به ۶۲ کودک جان سپرده‌اند. دولت این کشور درخواست رسمی به سازمان بهداشت جهانی فرستاده و درخواست کمک کرده تا مساله شیوع احتمالی این بیماری مرموز بررسی شود.

سازمان بهداشت جهانی هم در بیانیه‌ای که منتشرکرده، می‌گوید بیشتر این موارد در مناطق جنوبی این کشور گزارش شده و مرگ‌های کودکان در مدت زمان سه ماهه اخیر بوده است.

دکتر نیما عسگری، ازکارشناسان سازمان جهانی بهداشت هم به روزنامه محلی پنوم‌پنه پست گفت که در تلاش است تا تحقیقات مشخصی درباره این بیماری انجام شود.

این بیانیه می‌گوید تیم‌های سازمان بهداشت جهانی به منطقه اعزام شده و با مقامات محلی همکاری می‌کنند تا موارد این بیماری ثبت شده و احتمال شیوع آن هم اعلام شود. علائم این بیماری عبارتند از تب شدید که به مخل کردن و بعد از بین‌بردن دستگاه تنفسی منتهی می‌شود.

………………………………………..

صاحب یک اتومبیل در آمریکا

«سه میلیون کیلومتر برای یک اتومبیل ولوو»

خبر/ رادیو کوچه

ماشین ولووی قرمز آلبالویی در نیویورک که از سال ۱۹۶۶ تاکنون کار می‌کند، رکورد زده و به سه میلیون مایل نزدیک می‌شود. این اتومبیل هنوز هم سرپاست و هیچ مشکل خاصی هم ندارد.

صاحبش، ایروین گوردون که در لانگ آیلند نیویورک زندگی می‌کند، گفته که این ماشین را آن زمان به قیمت چهار هزار و ۱۵۰ دلار خریده است، که آن زمان معادل حقوق یک سال بود.

خودش می‌گوید دلش می‌خواست ماشینی بگیرد که سقف آن را بشود برداشت ولی خوب خیلی گران بوده. آن زمان که این ماشین را خریده، ۱۰ دلار داده تا رادیویی با دو موج اف‌ام و ای‌ام هم به آن اضافه کنند.

صاحبش از ماشین زیاد استفاده می‌کند و در سال ۲۰۰۲، رکورد دو میلیون مایل را ثبت کرد. آقای گوردون سالانه بین ۸۵ هزار تا یک صد هزار مایل از این ماشین استفاده کرده و تردد می‌کند.

ماشین هنوز با قطعات اصلی موتور، قطعات فابریک اولیه، کار می‌کند و در این همه سال فقط دوبار تعمیر موتور شده است. مکانیک این ماشین می‌گوید چون صاحبش درست از آن نگهداری می‌کند، این ماشین توانسته این قدر دوام بیاورد.

عکس و ویدیوی این ماشین را می‌توان در لینکی که در بالا آمده، دید.

………………………………………..

آیا پرونده خرابی دندان بسته خواهد شد

«کشف ماده‌ای جدید و خداحافظی با دندانپزشکی»

خبر/ رادیو کوچه

به تازه‌گی اعلام شده است ماده جدیدی کشف شده که مقاومت دندان را تا حدی زیادی افزایش می‌دهد. دو دانشمند موفق به ساخت ماده‌ای به نام «کیپ »۳۲ شده‌اند که تمامی جرم‌های مضر و عامل پوسیدگی دندان را از بین می‌برد در نتیجه رفتن به دندانپزشک را کمتر و دندان‌ها را تمیزتر نگه می‌دارد. کیپ ۳۲، که متشکل از واژه keep به معنی حفظ یا نگه‌داری و عدد ۳۲ به اندازه دندان‌های دهان است، با نوعی باکتری به نام «استرپتوکوک میوتنس» مبارزه می‌کند. این باکتری کارش این است که مانده‌های شکر در دهان را به اسید لاکیتک تبدیل می‌کند که به آرامی دندان را پوسیده می‌کند.

کیپ ۳۲ ظرف شصت ثانیه یا یک دقیقه، محیط دهان را از این باکتری پاک می‌کند و دیگر جرم‌های این مدلی را هم نابود می‌کند که به‌طور مشخص دندان‌ها را سالم‌تر نگه‌داشته و پوسیدگی کمتری را باعث خواهد شد.

جالبی این ماده این است که افزودنی ویژه‌ای نمی‌خواهد و می‌شود آن را به هر نوع خمیرداندان، یا مایع شست‌و‌شوی دهان و یا آدامس و یا شیرینی، اضافه کرد.

دانشمندانی که این ماده را ساختند، دو نفر به نام‌های «خوزه کوردوا» Jose Cordova از دانشگاه ییل و «اریک آستودیلو» Erich Astudillo از داشنگاه سانیاگو در کشور شیلی هستند. این دو از سال ۲۰۰۵، هفت سال پیش کار تحقیقی خود را شروع کرده و بالاخره آن را به نتیجه رساندند. در حال حاضر ماده یاد شده منتظر مجوز اداره کنترل دارو و غذا یا FDA در آمریکاست و شاید طی یک سال یا ۱۸ ماه آینده، بتواند مجوز بگیرد.

این دارو در واقع هیچ ضرری ندارد چرا که نوعی آنتی بیوتیک است. مساله‌اش به‌قول یکی از دکترها این است که باکتریا در مقابل آن شروع به مقاوم‌سازی خواهد کرد تا از آن فرار کند اما هنوز هم این اختراع، محصولی انقلابی است که نیاز به دندانپزشک را تا حد خیلی زیادی کم خواهد کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,