Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
بیست‌و‌چهارم تیر- چهاردهم ژوییه

«تقویم تاریخ بیست‌و‌چهارم تیر»

2012 July 14

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1862 میلادی- امروز صد‌و‌پنجاهمین سال تولد «گوستاو کلیمت» (Gustav Klimt) است. او یک نقاش نمادگرای اتریشی بود. او علاوه بر نقاشی، نقاشی‌های دیوارنما، انگاره و کارهای هنری دیگر نیز انجام داده است.

او دانش‌آموخته دانش‌کده هنرهای کاربردی وین بود. نقاشی‌هایش به شدت تزیینی با رنگ‌های بسیار متنوع هستند و اغلب در آن‌ها از برگ‌های طلایی استفاده شده است. موضوع و سبک اصلی نقاشی‌های کلیمت اندام برهنه زنان بود.

نقاشی‌های کلیمت از جمله گران‌ترین نقاشی‌ها در سرتاسر جهان هستند، «بوسه» نام یکی از مهم‌ترین کارهای این هنرمند است.

1912 میلادی- «وودرو ویلسون گاتری»  (Woodrow Wilson Guthrie)خواننده، ترانه‌سرا و نوازنده گیتار آمریکایی نیز در روزی چون امروز متولد شد. ترانه‌های او بیش‌تر مضمون سیاسی و اعتراضی داشت.

وی به سراسر آمریکا مسافرت کرد تا با فرهنگ و آداب مردم آشنا شود و به ساختن ترانه‌هایی به زبان روزمره مردم می‌پرداخت. برخی از منتقدان موسیقی وی را بزرگ‌ترین و تاثیر‌گذارترین ترانه‌سرای آمریکا دانسته‌اند. «این سرزمین سرزمین شما است» در بین مشهورترین ترانه‌های او جای دارد.

موزه آثار و یادگاری‌های «وودی گاتری» از بزرگان موسیقی فولکلور آمریکا، در یکی از شهرهای ایالت اوکلاهما تاسیس شده است.

1958 میلادی- «فیصل دوم» پادشاه عراق در جریان یک کودتا و انقلاب «ژنرال عبدالکریم قاسم» به قتل رسیده و حکومت سلطنتی عراق پایان یافت.

در جریان این کودتا ملک فیصل دوم، دایی فیصل دوم (نائب سلطنت) و «نوری سعید» نخست وزیر کشته شدند. پس از کودتا، اعلام برقراری نظام جمهوری و ریاست جمهوری عبدالکریم قاسم شد. پس از کودتای نظامی حزب بعث علیه عبدالکریم قاسم، در 8 فوریه 1963، عبدالسلام عارف ریاست جمهوری را برعهده گرفت‌.

در سال 1963 میلادی عبدالکریم قاسم نخست وزیر عراق در سن 48 سالگی ترور شد‌. حزب بعث در 17 ژوییه 1968 با انجام یک کودتا، حکومت را در دست گرفت و حسن البکر را به عنوان رییس جمهوری و رییس شوراى رهبرى انقلاب برگزید.

1965 میلادی- آغاز اکتشافات فضایی سیاره سرخ (مریخ) به سال 1964 برمی‌گردد. در نوامبر آن سال کاوش‌گر «مارینر 4» به سوی مریخ پرتاب شد و در چنین روزی در سال 1965، از این سیاره گذشت و موفق شد برای نخستین بار از نزدیک، از سطح مریخ عکس بگیرد. عکس‌هایی که از کاوش‌گر مارینر4 به زمین مخابره شد، بسیار واضح‌تر و دقیق‌تر از هر عکسی بود که قبل از آن با تلسکوپ‌ گرفته شده بود.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1289 خورشیدی- آیت‌اله «عبداله بهبهانی» از سران انقلاب مشروطیت کشته شد. در اعتراض به‌این عمل، مجلس شورای ملی و بازار تعطیل شد و دولت دستور خلع سلاح عمومی را صادر کرد.

1318 خورشیدی- در چنین روزی «سیدعلی حسینی خامنه» معروف به «سیدعلی خامنه‌ای» زاده شد. او نویسنده، زندانی سیاسی در دوران پهلوی و رهبر کنونی نظام جمهوری اسلامی است. او هم‌چنین از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ برای دو دوره پیاپی رییس‌جمهوری ایران بود. علی خامنه‌ای پس از مرگ «آیت‌اله خمینی»، از طرف مجلس خبرگان رهبری به مقام رهبری نظام جمهوری اسلامی برگزیده شد.

1789 میلادی- آزادی‌طلبان فرانسوی زندان «باستیل» را که محل نگه‌داری زندانیان سیاسی و مخالفان نظام سلطنتی فرانسه بود و به مظهر استبداد شهرت داشت تصرف و زندانیان را آزاد کردند و ساختمان را آتش زدند. این روی‌داد، نماد پایان کار «حکومت پیشین» فرانسه و آغاز انقلاب بزرگ این کشور محسوب می‌شود. 14 ژوییه «روز ملی» فرانسویان و به «روز آزادی» معروف شده است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,