Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
پایان افسانه نجاست سگ؛

«بازی کردن با سگ، مقاومت نوزاد در برابر بیماری را بالا می‌برد»

2012 July 14

سینا رهنما / رادیو کوچه

sina@koochehmail.com

تحقیقات جدید به طور علمی و مشخص نشان می‌دهد سگ و نزدیک بودن و هم‌بازی بودنش در کنار نوزدان و اطفال و کودکان کوچک، نه تنها برای آن‌ها بیماری یا مشکل درست نمی‌کند، که مقاومت بدنی آن‌ها را بالا برده و نسبت به دیگر میکروب‌ها، آن‌ها را مقاوم‌تر می‌کند. تحقیقی علمی که می‌توان آن را پایان افسانه و توهم نجاست سگ نامید.

برخی از پدر و مادرها یا بهتر می‌توان گفت بیش‌تر پدر و مادرها هستند که به بهداشت بچه‌های خود بیش از حد توجه نشان می‌دهند و نمی‌گذارند هیچ چیزی در کنار یا در فضای آن‌ها وجود داشته باشد. تحقیقات بهداشتی اخیر هم گفته بود هر قدر سخت‌گیری بهداشتی بالاتر رود، به همان اندازه مقاومت بدن هم پایین می‌آید. اما در تحقیق جدید به طور سیستماتیک و کامل، این مسئله بررسی شده است.

روش تحقیقی هم این بود که نزدیک به ۴۰۰ خانواده با نوزدان ۹ هفته‌ای را زیرنظر گرفته و هفتگی برای آن‌ها پرسش‌نامه فرستادند تا وقتی بچه‌ها یک ساله شدند. خانواده‌ها سابقه هرگونه آب‌ریزش بینی یا عطسه یا هرگونه نشانه دیگر از بیماری را ثبت کردند و هم‌چنین داروهایی که به بچه‌ها دادند. همه کارهای لازم برای مقاومت بهتر بچه‌هایی هم که فکر می‌کردند ممکن است ریه حساس داشته باشند هم انجام شد.

نتیجه نهایی نشان داد بچه‌هایی که به طور مرتب با سگ بازی می‌کنند – سگی که از خانه بیرون هم می‌رود و یا در فضای بیرون است، و نه این که فقط در خانه باشد و اصلن بیرون نرود – سالم‌تر، قوی‌تر، ایمن‌تر و سلامت بیش‌تری دارند. ۷۳ درصد بچه‌هایی که این شرایط را داشتند، کم‌تر مریض شده، مقاومت بهتری دارند. بچه‌هایی که بدون نزدیک بودن به حیوان خانگی بودند، ۶۵ درصد اوقات سلامت داشته‌اند و مریض نبوده‌اند. در کل، نوزادان و کودکانی که نزدیک سگ بوده‌اند، «چرک گوش کم‌تر، نیاز به آنتی بیوتیک کم‌تر و نیاز به داروی کم‌تری» داشته‌اند.

یکی از محققان این طرح می‌گوید سگ‌هایی که از خانه بیرون می‌روند، این فرصت را به نوزادان می‌دهند که با شمار بیش‌تری از میکروب‌ها مبارزه کنند و با این روش، مقاومت طبیعی بدن اطفال بهتر ساخته می‌شود.

در این تحقیق که انجام شده گربه‌ها هم همین اثر را داشته‌اند ولی به قدرت و شاخص بودن سگ‌ها نبوده است. شاید دلیلش این باشد که سگ‌ها بیش‌تر بیرون بازی می‌کنند و در تماس بیش‌تری با محیط بیرون هستند تا گربه‌ها که زیاد در محیط خارج حرکت خاصی نمی‌کنند.

البته معنای آن این نیست که حالا همه بیاید و درخانه سگ بگیرند ولی خوب، داشتن سگ در خانه و با داشتن نوزاد، هیچ خطری برای سلامتی او ندارد.

در تحقیقی دیگر، هم شماری از محققان موی سگ که روی کاناپه بود را جمع‌آوری کرده و آن را در مجاورت موش‌ها در آزمایش‌گاه قرار دادند. بعد از چند وقت مشخص شد مقاومت بدنی موش‌ها نسبت به محیط اطراف بالاتر رفته است.

می‌توان گفت افسانه نجس بودن و کثیف بودن سگ که مشخص نیست چه کسی این توهم را اختراع کرده بود، به طور مشخص و با تحقیق علمی بی‌پایه و اساس تشخیص داده شده است.

 مطلب های بخش «اندیشه گار» را از این جا دنبال کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,