Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
با صدور یک بیانیه‌،

«درخواست آزادی کبودوند و امویی از سوی دیده‌بان حقوق‌بشر»

2012 July 14

خبر / رادیو کوچه

سازمان دیده‌بان حقوق بشر، با صدور بیانیه‌ای در روزهای اخیر، از دولت جمهوری اسلامی خواسته بلافاصله به آن‌چه «بدرفتاری با دو روزنامه‌نگار شناخته شده ایران» خوانده، پایان داده و آن‌ها را «بی‌قید و شرط» آزاد کند.

این سازمان فعال در حقوق بشر از مقامات جمهوری اسلامی ‌هم‌چنین خواسته تا بهمن احمدی‌امویی و محمد‌صدیق کبودوند به امکانات درمانی دست‌رسی داشته باشند.

محمد صدیق کبودوند روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر بعد از یک سال بازداشت، در دادگاه انقلاب تهران به جرم اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل و اداره «سازمان حقوق بشر کردستان» و فعالیت در آن به ده سال و به جرم تبلیغ علیه نظام به یک‌سال حبس محکوم شد و دادگاه تجدیدنظر استان تهران، حکم ده سال حبس آقای کبودوند را تایید کرد.

آقای کبودوند در وضعیت وخیم جسمانی به‌سر می‌برد و در طول پنج سال گذشته، دو بار در زندان اوین دچار سکته شده است. پزشکان زندان گفته‌اند که درمان آقای کبودوند در زندان میسر نیست، اما مسوولان قضایی اجازه نمی‌دهند او در خارج زندان تحت درمان قرار بگیرد.

لازم به ذکر است آقای کبودوند بعد از آن‌که اجازه دیدار فرزند بیمارش را نیافت از ششم خرداد ماه دست به اعتصاب غذای نامحدود زده است.

بهمن احمدی‌امویی، خبرنگار اقتصادی، نیز، سه سال پیش بعد از نوشتن چند گزارش انتقادی از عمل‌کرد اقتصادی دولت به 5 سال زندان محکوم شد.

آقای امویی ابتدا در بند 350 زندان اوین زندانی بود، اما پس از بروز درگیری در مراسم سال‌گرد هدی صابر در زندان اوین، به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

وی دو روز پیش بعد از 20 روز انفرادی در زندان رجایی‌شهر کرج به بند عمومی منتقل شد.

بیشتر بخوانید:

«انتقال احمدی‌امویی، روزنامه‌نگار به سلول انفرادی»

«لاریجانی باید از دست‌گاه قضایی استعفاد دهد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,