Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
مقام‌های ولایت هلمند ادعا کردند:

«دریافت شناس‌نامه افغانی از سوی سپاه پاسداران»

2012 July 14

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 13 ژوییه، مقام‌های ولایت هلمند در افغانستان، در پاسخ به نگرانی‌های یک نهاد اجتماعی تایید کرده‌اند که احتمال توزیع شناس‌نامه یا تذکره تابعیت افغانی به اتباع خارجی وجود دارد.

به گزارش بی‌بی‌سی، اخیرن اعضای شورای اصلاحی و مشورتی هلمند، که متشکل از سران قومی این ولایت است، هشدار داده اند که برخی از شهروندان پاکستان و ایران در تلاش گرفتن شناس‌نامه افغانی هستند.

اعضای این شورا ادعا کرده‌اند که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تلاش استفاده از این شناس‌نامه‌ها در فعالیت‌های اطلاعاتی هستند.

عبد‌الاحد معصومی، دبیر شورای اصلاحی و مشورتی هلمند گفت: «مردم آگاه در منطقه اطلاع دارند که آی‌اس‌آی پاکستان و سپاه پاسداران ایران تلاش می‌کنند که برای جاسوسان خود تذکره افغانی بگیرند. این یک واقعیت زنده است.»

او افزود: «ما این نگرانی را با والی هلمند در میان گذاشتیم. در این زمینه مثال‌های وجود دارد. چندی قبل یک نفر در ولایت هلمند بازداشت شده بود و او از ولایت پروان تذکره گرفته بود، اما اصلن پاکستانی بود. مثال‌های زیادی از این قبیل وجود دارد و این یک امر عادی است.»

بزرگان قومی در هلمند این نگرانی را مطرح کرده اند که ممکن است سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای همسایه تلاش کنند که با گرفتن شناس‌نامه افغانی برای ماموران خود، به «مداخله» در امور افغانستان ادامه دهند.

لازم به ذکر است شناس‌نامه ملی افغانستان در واقع یک برگه عادی است که به سادگی قابل جعل است و مسایل ایمنی برای جلوگیری از تقلب آن در نظر گرفته نشده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,