Saturday, 18 July 2015
24 September 2021

«خبرهای چهاردهم ژوییه ۲۰۱۲»

2012 July 14

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 در مراسم عروسی فرزندش روی داد،

«ترور احمد‌خان سمنگانی، نماینده پارلمان افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه جمعه، 13 ژوییه، سخن‌گوی پلیس شمال افغانستان می‌گوید که در انفجاری انتحاری در یک مراسم عروسی در شهر شمالی ایبک، احمد‌خان سمنگانی، عضو مجلس افغانستان و بیش از بیست تن دیگر کشته شده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، لعل‌محمد احمدزی، سخن‌گوی پلیس حوزه شمال افغانستان اظهار داشت که این انفجار در مراسم عروسی دختر آقای سمنگانی در یک تالار عروسی روی داده است.

آقای احمدزی افزود که در این حادثه 22 تن کشته و 50 نفر دیگر زخمی شده‌اند.

سخن‌گوی پلیس حوزه شمال هم‌چنین گفت که این انفجار زمانی روی داد که فرد بمب‌گذار کمربند انتحاری خود را در داخل تالار منفجر کرد.

گزارش شده است که شماری دیگر از نمایندگان و مقام‌های دولتی هم در این مراسم عروسی حضور داشته‌اند.

احمد خان سمنگانی یکی از فرماندهان مشهور جهادی در شمال افغانستان بود و در فاصله سال‌های 1377 تا 1380 در جنگ با گروه طالبان سهم داشت.

او در انتخابات پارلمانی 1389 یک بار از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی رد صلاحیت شد، اما در پی جنجال‌های دامنه‌داری که در مورد این انتخابات به میان آمد، او عضویت مجلس را به دست آورد.

آقای سمنگانی از افراد نزدیک به ژنرال عبدالرشید دوستم، رهبر جنبش ملی اسلامی افغانستان بود.

………………………………………..

عفو بین‌الملل:

«ممنوع‌الخروجی فرزند ستوده نقض حقوق بشر است»

خبر / رادیو کوچه

شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و سازمان عفو بین‌الملل در واکنش‌های جداگانه‌ای نسبت به ممنوع‌الخروج شدن دختر و همسر نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران، اعتراض کرده و خواهان «پایان دادن به آزار آن‌ها» شده‌اند.

شیرین عبادی، وکیل دادگستری و برنده جایزه صلح نوبل روز جمعه، 13 ژوئیه اظهار داشت که با ارسال نامه‌هایی به کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد و صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) نسبت به تعقیب کیفری و ممنوع‌الخروج کردن دختر 12 ساله نسرین ستوده، توسط مقامات ایران اعتراض کرده است.

به گفته خانم عبادی حکومت جمهوری اسلامی بارها از بستگان زندانیان سیاسی و عقیدتی به عنوان وسیله‌ای برای فشار به زندانیان استفاده کرده است.

به اعتقاد خانم عبادی این اقدام مقامات قضایی جمهوری اسلامی که نقض کنوانسیون حقوق کودک است، برای «تحت فشار قراردادن نسرین ستوده است تا دست از مقاومت بردارد.»

از سویی دیگر سازمان عفو بین‌الملل نیز با انتشار بیانیه‌ای با اعتراض به این حکم از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است «دست از آزار خانواده خانم ستوده» بردارند.

آن هریسون، مسوول بخش خاورمیانه و شمال آفریقا عفو بین‌الملل گفت که آزار خانواده نسرین ستوده، در زمانی که او ناعادلانه در زندان به سر می‌برد، نشانه دیگری از بدتر شدن وضعیت حقوق بشر در ایران است.

او گفت که ممنوع الخروج کردن دختر نوجوان و همسر خانم ستوده اقدامی است در جهت اعمال فشار بر خانواده خانم ستوده تا آن‌ها را وادار کنند که از فعالیت‌هایشان برای آزادی خانم ستوده دست بردارند.

گفتنی است در روزهای اخیر، شعبه دوم دادیاری دادسرای شهیدمقدس تهران مستقر در زندان اوین با ارسال نامه‌های جداگانه به رضا خندان همسر و مهراوه، دختر 12 ساله خانم ستوده آن‌ها را ممنوع‌الخروج کرده است.

………………………………………..

با صدور یک بیانیه‌،

«درخواست آزادی کبودوند و امویی از سوی دیدبان حقوق‌بشر»

خبر / رادیو کوچه

سازمان دیده‌بان حقوق بشر، با صدور بیانیه‌ای در روزهای اخیر، از دولت جمهوری اسلامی خواسته بلافاصله به آن‌چه «بدرفتاری با دو روزنامه‌نگار شناخته شده ایران» خوانده، پایان داده و آن‌ها را «بی‌قید و شرط» آزاد کند.

این سازمان فعال در حقوق بشر از مقامات جمهوری اسلامی ‌هم‌چنین خواسته تا بهمن احمدی‌امویی و محمد‌صدیق کبودوند به امکانات درمانی دست‌رسی داشته باشند.

محمد صدیق کبودوند روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر بعد از یک سال بازداشت، در دادگاه انقلاب تهران به جرم اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل و اداره «سازمان حقوق بشر کردستان» و فعالیت در آن به ده سال و به جرم تبلیغ علیه نظام به یک‌سال حبس محکوم شد و دادگاه تجدیدنظر استان تهران، حکم ده سال حبس آقای کبودوند را تایید کرد.

آقای کبودوند در وضعیت وخیم جسمانی به‌سر می‌برد و در طول پنج سال گذشته، دو بار در زندان اوین دچار سکته شده است. پزشکان زندان گفته‌اند که درمان آقای کبودوند در زندان میسر نیست، اما مسوولان قضایی اجازه نمی‌دهند او در خارج زندان تحت درمان قرار بگیرد.

لازم به ذکر است آقای کبودوند بعد از آن‌که اجازه دیدار فرزند بیمارش را نیافت از ششم خرداد ماه دست به اعتصاب غذای نامحدود زده است.

بهمن احمدی‌امویی، خبرنگار اقتصادی، نیز، سه سال پیش بعد از نوشتن چند گزارش انتقادی از عمل‌کرد اقتصادی دولت به 5 سال زندان محکوم شد.

آقای امویی ابتدا در بند 350 زندان اوین زندانی بود، اما پس از بروز درگیری در مراسم سال‌گرد هدی صابر در زندان اوین، به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

وی دو روز پیش بعد از 20 روز انفرادی در زندان رجایی‌شهر کرج به بند عمومی منتقل شد.

 ………………………………………..

از سوی حکومت جمهوری اسلامی صورت گرفت،

«ممانعت از حضور کروبی در مراسم تدفین خواهرش»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، روز پنج‌شنبه، 12 ژوییه، ماموران امنیتی این کشور از حضور مهدی کروبی، از رهبران مخالفان در ایران، در مراسم تدفین خواهرش ممانعت به‌عمل آورده‌اند.

به گزارش سحام‌نیوز، در مدت زمان حصر مهدی کروبی که از سال 89 آغاز شده، دو خواهر وی درگذشته‌اند.

لازم به یادآوری است مهدی کروبی و میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان در ایران، به دلیل اعتراض به آن‌چه که «تقلب گسترده» به نفع محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال 88، می‌دانستند، در حصر خانگی قرار دارند.

 ………………………………………..

صبح روز شنبه، 14 ژوییه روی داد،

«وقوع زلزله‌ 4.3 ریشتری در کرمانشاه»

خبر / رادیو کوچه

مسوول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه صبح روز شنبه، 14 ژوییه، از زلزله‌ای به بزرگی 4.3 ریشتر، در ساعت 5:24 دقیقه در منطقه میان‌راهان در استان کرمانشاه خبر داده است.

به گزارش فارس، فرهاد فروزی اظهار داشت: «این زمین‌لرزه در میان‌راهان به مختصات 34.61 شمالی و 47.42 شرقی ثبت شده است.»

مسوول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه تصریح کرد: «این زمین‌لرزه بدون پیش‌لرزه بوده است و تا ساعت 9:45 به وقت محلی هیچ‌گونه پس‌لرزهای نداشته است.»

هم‌چنین مدیرکل بحران استانداری کرمانشاه گفت: «بعد از اطلاع از وقوع زلزله در میان‌راهان، فرمان‌داران صحنه و سنقر در راستای امداد‌رسانی فراخوان شدند.»

آقای نجفی خاطرنشان کرد: «این زلزله هیچ‌گونه خسارت مالی و جانی در‌بر‌نداشته است.»

………………………………………..

مقام‌های ولایت هلمند ادعا کردند:

«دریافت شناس‌نامه افغانی از سوی سپاه پاسداران»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 13 ژوییه، مقام‌های ولایت هلمند در افغانستان، در پاسخ به نگرانی‌های یک نهاد اجتماعی تایید کرده‌اند که احتمال توزیع شناس‌نامه یا تذکره تابعیت افغانی به اتباع خارجی وجود دارد.

به گزارش بی‌بی‌سی، اخیرن اعضای شورای اصلاحی و مشورتی هلمند، که متشکل از سران قومی این ولایت است، هشدار داده اند که برخی از شهروندان پاکستان و ایران در تلاش گرفتن شناس‌نامه افغانی هستند.

اعضای این شورا ادعا کرده‌اند که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تلاش استفاده از این شناس‌نامه‌ها در فعالیت‌های اطلاعاتی هستند.

عبد‌الاحد معصومی، دبیر شورای اصلاحی و مشورتی هلمند گفت: «مردم آگاه در منطقه اطلاع دارند که آی‌اس‌آی پاکستان و سپاه پاسداران ایران تلاش می‌کنند که برای جاسوسان خود تذکره افغانی بگیرند. این یک واقعیت زنده است.»

او افزود: «ما این نگرانی را با والی هلمند در میان گذاشتیم. در این زمینه مثال‌های وجود دارد. چندی قبل یک نفر در ولایت هلمند بازداشت شده بود و او از ولایت پروان تذکره گرفته بود، اما اصلن پاکستانی بود. مثال‌های زیادی از این قبیل وجود دارد و این یک امر عادی است.»

بزرگان قومی در هلمند این نگرانی را مطرح کرده اند که ممکن است سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای همسایه تلاش کنند که با گرفتن شناس‌نامه افغانی برای ماموران خود، به «مداخله» در امور افغانستان ادامه دهند.

لازم به ذکر است شناس‌نامه ملی افغانستان در واقع یک برگه عادی است که به سادگی قابل جعل است و مسایل ایمنی برای جلوگیری از تقلب آن در نظر گرفته نشده است.

………………………………………..

مسابقه جهانی با دعوت رضا دقتی،

«نگاه کودکان به کره‌ی زمین»

خبر / رادیو کوچه

رضا دقتی، عکاس نام‌دار ایرانی، در روزهای اخیر از اجرای یک پروژه تازه در قالب مسابقه جهانی خبر داده است.

وی با نگاشتن نامه‌ای اعلام کرده که قصد دارد «تا با برانگیختن کنجکاوی نوجوانان و کودکان در مورد مسایل مهم دنیا آن‌ها را به داشتن نگاهی عمیق به محیط اطراف از دریچه دوربین و به اشتراک گذاشتن آن دعوت کرده کند.»

وی در این نامه تاکید کرده که این مسابقه در بخش نخست دو موضوع را دنبال خواهد کرد.

موضوع نخست «عشق به زندگی و طبیعت» و «هراس از آلودگی» موضوع دوم خواهد بود.

این پروژه که «نگاه کودکان به کره‌ی زمین» نام دارد نوجوانان جهان را ترغیب می‌کند تا در این مورد نظر دهند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,