Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
بیست‌و‌پنجم تیر- پانزدهم ژوییه

«تقویم تاریخ بیست‌و‌پنجم تیر»

2012 July 15

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1606 میلادی- «رمبرانت هارمنزون وان راین» (Rembrandt Harmenszoon van Rijn) نقاش هلندی زاده شد. رامبرانت در به کار بردن سایه ـ روشن در نقاشی بسیار معروف است. در سن جوانی به آمستردام رفت و در آن‌جا به عنوان نقاش چهره‌نگار به کار پرداخت او با استفاده از سایه روشن فاجعه زندگی بشری و عشق آسمانی و اسرار روح و حقیقت چهره تصویر شده را نشان می‌دهد.

«بازگشت پسر نافرمان»، «سران صنف پارچه فروش»، «شام در امائوس»، «سلاخ خانه»، «یعقوب درحال تبرک پسران یوسف» و «گشت شبانه» برخی از آثار او هستند.

1918 میلادی- در جریان جنگ جهانی اول، نبرد دوم «مارن» (Marne) با حمله نیروهای فرانسوی به مواضع آلمانی آغاز شد. تانک‌های فرانسوی و انگلیسی‌، آلمانی‌ها را شکست دادند و شهر «سواسون» را نیز تصرف کردند‌.

نبرد اول مارن‌، بین ارتش آلمان و نیروهای متفقین (آمریکا، انگلیس و فرانسه) در نزدیکی رود مارن در شمال شرقی فرانسه روی داد. در این جنگ پنج روزه آلمان به پیروزی رسیده بود.

1390 خورشیدی- «روح‌اله داداشی» ورزش‌کار سابق رشته بدن‌سازی و پرورش اندام ایران، در پی یک درگیری خیابانی در کرج به ضرب چاقو کشته شد.

او مقام قوی‌ترین مرد ایران برای دو سال در سری مسابقات «مردان آهنین» را داشت. وی یک دوره مقام سوم جهان و یک دوره نیز مقام اول جهان را دارا بود.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1321 خورشیدی- «داوود رشیدی» هنرپیشه و کارگردان تاتر سینما و تلویزیون ایران در چنین روزی زاده شد. او فارغ‌التحصیل در رشته کارگردانی و بازی‌گری تاتر و لیسانس حقوق سیاسی از دانش‌گاه ژنو است، گروه تاتر امروز را او پایه‌گذاری کرد و در سال ۱۳۵۲ از اداره تاتر به تلویزیون ملی ایران رفت و در سمت مدیریت گروه نمایشات و سرگرمی‌های آن سازمان مشغول به کار شد. رشیدی از سال ۱۳۵۰ با فیلم سینمایی «فرار از تله» وارد عرصه بازی‌گری سینما شد و علاوه بر بازی‌گری و کارگردانی در سینما، تلویزیون و تاتر به تهیه‌کنندگی سینما نیز روی آورد.

1331 خورشیدی- انتخابات دوره هفدهم مجلس به تشنج کشید و کار به جایی رسید که پس از انتخاب ۸۰ نماینده، دکتر مصدق دستور توقف انتخابات حوزه‌های باقی مانده را صادر کرد و انتقال وزارت جنگ به دولت را از محمدرضا پهلوی درخواست کرد. این درخواست از طرف شاه ایران رد شد. به همین دلیل دکتر مصدق در چنین روزی از مقام نخست‌وزیری استعفا و مجلس قوام‌السلطنه را به نخست‌وزیری انتخاب کرد.

1904 میلادی- سال‌روز درگذشت «آنتون پاولوویچ چخوف» داستان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس برجسته روس است. چخوف که در سال 1860 زاده شده بود. او را از مهم‌ترین داستان کوتاه‌نویسان می‌شمارند و در زمینه نمایش‌نامه‌نویسی نیز آثار برجسته‌ای از خود به جا گذاشته ‌است. از داستان‌های کوتاه او می‌توان به از دفترچه خاطرات یک دوشیزه، بوقلمون صفت، بانو با سگ ملوس و نشان شیروخورشید اشاره کرد. چخوف در چهل و چهار سالگی بر اثر ابتلا به بیماری سل درگذشت.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,