Saturday, 18 July 2015
16 September 2021

«خبرهای پانزدهم ژوییه ۲۰۱۲»

2012 July 15

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در سفری دو روزه به مصر،

«دیدار وزیر خارجه آمریکا با رییس جمهوری مصر»

خبر / رادیو کوچه

وزیر امور خارجه آمریکا که روز شنبه، 14 ژوییه، وارد قاهره شده است، با محمد مرسی رییس جمهوری  جدید مصر دیدار و گفت‌وگو کرده است.

به گزارش الیوم السابع‌، ‌هیلاری کلینتون‌ که عصر امروز در سفری دو روزه وارد قاهره شده با مرسی در مقر ریاست جمهوری مصر مذاکره کرد.

در این دیدار ‌محمد کامل عمرو‌ وزیر خارجه مصر و ‌آن پاترسون‌ سفیر آمریکا در قاهره نیز حضور داشتند.

طرفین در این دیدار به بررسی راه‌کارهای تقویت روابط اقتصادی و دیپلماتیک بین واشنگتن و قاهره، مرحله تحول دموکراتیک که مصر و کشورهای عربی با آن روبه‌رو هستند و هم‌چنین بحران سوریه و روند سازش در خاورمیانه بحث و تبادل نظر کردند.

هیلاری کلینتون در کنفرانس خبری مشترک با محمد کامل عمرو هم‌تای مصری اعلام کرد: «سفر من به مصر برای حمایت از مصری‌ها و تحولات دموکراتیک در این کشور است.»

کلینتون در ادامه این کنفرانس خبری گفت‌: «در مذاکره با مرسی به بررسی راه‌های حمایت آمریکا از مصر پرداختم.»

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد: «مذاکراتم با طرف مصری تقویت هم‌کاری‌های دوجانبه از طریق نهادها و موسسات بین‌المللی و طرف‌های کمک‌کننده است.»

کلینتون با اشاره به ایجاد صندوقی برای حمایت از مصر با مبلغ اولیه 60 میلیون دلارگفت‌: «از مرسی به خاطر این‌که رییس جمهوری تمام مصری‌ها بوده و متعهد به حفظ تمام دستاوردها است، تمجید کردم.»

وی در این کنفرانس خبری تاکید کرد: «منافع بین واشنگتن و قاهره بسیار فراتر از اختلافات است و از تحولات دموکراتیک در مصر حمایت می‌کنیم، اما واشنگتن نمی‌تواند نیازهای مصری‌ها را مشخص کند بلکه تصمیم نهایی با خود مردم مصر است.»

کلینتون هم‌چنین حامل نامه تبریک ‌باراک اوباما‌، رییس جمهوری آمریکا به مرسی به خاطر پیروزی در انتخابات است.

در این نامه هم‌چنین مرسی برای سفر به آمریکا در ماه سپتامبر آینده به منظور شرکت در نشست آتی مجمع عمومی سازمان ملل دعوت شده است.

…………………………………………….

مشاور رسانه‌ای رییس جمهوری اسلامی:

«وجود ولی فقیه در راس نظام، دلیل عدم اجرای حکم من است»

خبر / رادیو کوچه

مشاور رسانه‌ای رییس جمهوری اسلامی، مدیر موسسه مطبوعاتی ایران و مدیر عامل خبرگزاری ایرنا، گفته است «از آن‌جا که در راس نظام اسلامی، ولی فقیه عادل و باتقوا وجود دارد» حکم قضایی محکومیت وی «در فرایندهای قضایی به مرحله اجرا درنیامده است.»

به گزارش روزنامه ایران، علی‌اکبر جوانفکر روز شنبه، 14 ژوییه،  افزود که ‌«جوسازان و تبلیغات‌چی‌های وابسته به جریان زیاده‌خواه» به خاطر نارضایتی از عدم اجرای این حکم، وی را به «قانون‌گریزی و فرار از مجازات» متهم می‌کنند.

در فروردین ماه گذشته، غلامحسین محسنی اژه‌ای سخن‌گوی قوه قضاییه گفته بود که حکم قضایی آقای جوانفکر به بخش اجرای احکام دادسرا رفته و به مرحله اجرا در خواهد آمد، اما این حکم با گذشت بیش از سه ماه هنوز اجرا نشده است.

دادگاه کیفری استان تهران، در آبان ماه 90 مدیر موسسه مطبوعاتی ایران را به یک سال حبس و سه سال محرومیت از هرگونه فعالیت مطبوعاتی محکوم کرد.

علی‌اکبر جوانفکر در یادداشت امروز خود در سایت روزنامه ایران، بدون توضیح بیش‌تر در مورد ارتباط میان اجرا نشدن احکام صادر شده علیه خود و قرار داشتن «ولی فقیه عادل و باتقوا در راس نظام اسلامی»، این حکام را ناعادلانه توصیف کرده است.

 …………………………………………….

مدیرعامل باش‌گاه پرسپولیس تهران:

«در ماه رمضان پرسپولیس بازی نخواهد کرد»

خبر / رادیو کوچه

مدیرعامل باش‌گاه پرسپولیس تهران، روز شنبه، 14 ژوییه، در مصاحبه‌ای اعلام کرد اگر «عالمان دین بگذراند در ماه مبارک رمضان در لیگ برتر شرکت نخواهیم کرد.»

به گزارش ایسنا، این در حالی است که دوازدهمین دوره لیگ بر‌تر فوتبال ایران از پنج‌شنبه، 19 ژوییه، با پنج مسابقه آغاز می‌شود و پرسپولیس در آبادان و اولین بازی‌اش مهمان صنعت نفت خواهد بود.

اما این تیم در بازی دوم خود که در ماه رمضان برگزار می‌شود باید از ساعت 22 به مصاف فجرسپاسی شیراز برود.

دیداری که مدیرعامل باش‌گاه پرسپولیس، تاکید کرده است تیمش در آن حضور نخواهد یافت.

رویانیان با اشاره به این‌که «بسیاری از مراجع تقلید» از برگزاری بازی در ماه رمضان انتقاد کرده‌اند گفت: «آیت‌اله استادی امام جمعه قم فرمایشاتی داشتند و از مدیران باش‌گاه‌ها خواستند که در ماه رمضان بازی نکنند و من خواستم اولین کسی باشم که برای این کار اعلام آمادگی می‌کنم. همین جا هم می‌گویم که حاضر نیستیم وقتی علما و مراجع به برگزاری بازی‌ها در ماه رمضان انتقاد دارند، ما حتا به قیمت از دست دادن امتیاز در لیگ شرکت کنیم.»

لازم به اشاره است آیت‌اله مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعه، از برگزاری بازی‌های لیگ فوتبال در ایران در ماه رمضان، ابراز «شگفتی» کرده بود.

رویانیان در ادامه مصاحبه خود گفته است: «متاسفم که نه مجلس و نه هیچ کدام از مسئولان ورزش عکس‌العملی به صحبت‌های مراجع تقلید نشان نداده‌اند.»

از سویی دیگر باش‌گاه صنعت نفت آبادان با اعلام این‌که برگزاری مسابقات در ماه رمضان اتفاق جدیدی در فوتبال ایران نیست، اعلام کرده «احتمالن رویانیان مشکل دیگری دارد و می‌خواهد برای پرسپولیس وقت بخرد».

سخن‌گوی این باش‌گاه تصریح کرد: «رویانیان برای رسیدن به خواسته خود نباید از دین خرج کند. زیرا هر چیزی جای خودش را دارد.»

در عین حال، غلامرضا بهروان سرپرست سازمان لیگ فوتبال ایران با رد احتمال به تعویق افتادن آغاز لیگ بر‌تر و یا برگزار نشدن این بازی‌ها در ماه رمضان، در مصاحبه‌های مختلف با خبرگزاری‌ها تاکید کرده است که دوازدهمین دوره لیگ بر‌تر، طبق برنامه‌ریزی اعلام شده و بدون تاخیر، از 19 ژوییه، 29 تیر، شروع می‌شود.

بر این اساس، برنامه هفته نخست لیگ بر‌تر فوتبال ایران روز پنج‌شنبه، 29 تیر، با دیدارهای صنعت نفت آبادان- پرسپولیس تهران، فجرسپاسی شیراز- ذوب آهن اصفهان، صبا قم – پیکان تهران، گهر زاگرس دو رود – ملوان بندرانزلی، نفت تهران- راه‌آهن ری و روز جمعه استقلال تهران – آلومینیوم هرمزگان، داماش گیلان – فولاد خوزستان، تراکتورسازی تبریز – سایپا البرز و سپاهان اصفهان – مس کرمان برگزار خواهد شد.

…………………………………………….

هیت مدیره شرکت ملی نفت ایران:

«انحلال شرکت صادرات گاز ایران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، هیت مدیره شرکت ملی نفت ایران با صدور مصوبه‌‌ای پس از انحلال شرکت ملی صادرات گاز، فعالیت‌های صادرات گاز از مسیر خط لوله را به مدیریت بازرگانی شرکت گاز و صادرات گاز طبیعی مایع (LNG) را به امور بین‌الملل شرکت نفت واگذار کرد.

به گزارش مهر، نصرت‌اله سیفی، مدیرعامل پیشین شرکت ملی صادرات گاز، ضمن انتقاد از این «تصمیم خلق‌الساعه» اظهار داشت: «در شرایط فعلی برای صادرات گاز به دلیل تحریم‌های غیرقانونی غرب به اندازه کافی مشکلات وجود دارد اما به نظر می‌رسد که انحلال شرکت صادرات گاز ضربه‌ای به مراتب سهمگین‌تر از تحریم بر تجارت گاز کشور وارد کند.»

در این گزارش آمده است، «پس از منفی شدن تراز تجارت جهانی گاز ایران و انحلال شرکت صادرات گاز، با خرد جمعی به کار رفته در شرکت ملی نفت، سیاست‌های صادرات گاز طبیعی کشور در دو بخش جداگانه خط لوله و LNG باید پی‌گیری شود.»

اما نصرت‌اله سیفی، کارشناس اقتصادی، با تاکید بر این‌که انحلال صادرات گاز قطعا منجر به سردرگمی در بین خریداران خارجی گاز ایران خواهد شد، تصریح کرد: «تفکیک شرح وظایف و مسوولیت‌ها در بخش صادرات گاز از مسیر خط لوله و محموله‌های LNG منجر به یک موازی کاری در این بخش خواهد شد.»

 وی هم‌چنین خواستار اعمال سیاست‌های یک‌پارچه در بخش مدیریت صادرات، واردات، سوآپ و ترانزیت انرژی کشور در بخش برق، LNG و گاز طبیعی شد و افزود: «قطعن پراکنده‌سازی سیاست‌های صادرات گاز منجر به قفل شدن فعالیت‌های افزایش سهم ایران در تجارت جهانی گاز خواهد شد.»

…………………………………………….

در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی،

«برگزاری آخرین جلسه دادگاه اختلاس 3هزار میلیارد تومانی»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز یک‌شنبه، 15 ژوییه، پانزدهمین جلسه دادگاه اختلاس سه‌هزار میلیارد تومانی از شبکه بانکی ایران، با حضور 4 متهم و مطلع برگزار شده است.

به گزارش فارس،‌ دادگاه اختلاس بانکی که به پرونده «فساد بزرگ مالی» معروف است، در حالی آخرین جلسه خود را در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی به قضاوت قاضی سراج برگزار می‌کند که در آن یک مطلع و سه متهم حضور داشتند.

قاضی ناصر سراج در ابتدای پانزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به این پرونده اظهار داشت: «در جلسات دادگاه در رابطه با ایجاد اشتغال در مجموعه‌های گروه ملی فولاد ایران و تراورس ادعاهایی شد که مورد اعتراض کارگران این مجموعه‌ها قرار گرفت و مدعی شدند این ادعاها صحت ندارد.»

وی افزود:‌ «با استعلام از مراجع مربوطه مطلع شدیم تعداد 2143 نفر کارگر از این دو مجموعه بعد از خصوصی‌سازی اخراج شدند.»

سراج ادامه داد: «در مردادماه سال 90 مجموعه گروه ملی فولاد ایران 4890 نفر نیرو داشت که بعد از خصوصی‌سازی به 3538 نفر کاهش یافت که به عبارتی یک هزارو 359 نفر اخراج شدند.»

سراج گفت: «شرکت تراورس نیز 8011 نفر نیرو داشت که در مرداد سال 90 به 7227 نفر کاهش یافت و در این مجموعه نیز 784 نفر اخراج شدند.»

قاضی پرونده اختلاس سه‌هزار میلیارد تومانی، خاطرنشان کرد: «این در حالی است که در قبال این اخراج‌ها مدیران برخی نیروهای مورد اعتماد خود را جای‌گزین کردند وگرنه میزان اخراجی‌ها خیلی بیش‌تر از این رقم است.»

در پرونده اختلاس سه‌هزار میلیارد تومانی در ایران، گروهی از فعالان اقتصادی و دست‌اندرکاران سیستم بانکی متهم هستند که با صدور غیرقانونی اسناد اعتباری به کسب سود پرداخته‌اند.

 …………………………………………….

ناظران سازمان ملل متحد:

«در تریمسه مخالفان مسلح دولت هدف قرار گرفته‌اند»

خبر / رادیو کوچه

ناظران سازمان ملل متحد که برای تحقیق درباره حمله اخیر ارتش سوریه به روستای تریمسه رفته‌اند، می‌گویند که به نظر می‌رسد نظامیانی که به ارتش پشت کرده‌اند و مخالفان مسلح دولت، هدف اصلی حمله نیروهای دولتی در روز پنج‌شنبه گذشته به این روستا بوده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، این گروه از ناظران سازمان ملل متحد بعد از اولین بازدیدشان از منطقه اعلام کردند که ارتش در حمله به تریمسه از تسلیحات سنگین از جمله آتش توپ‌خانه و خمپاره استفاده کرده است.

این در حالی است که این هیت درگزارش‌های اولیه‌ خود اعلام کرده بودند که «کشتار غیرنظامیان در تریمسه» صورت گرفته است.

حال این گزارش بازرسان سازمان ملل متحد بیش‌تر با ادعاهای دولت انطباق دارد. دولت سوریه اعلام کرده است که در حمله به تریمسه آن‌چه که «آشیانه‌های تروریست‌ها» یا مخفی‌گاه شورشیان خوانده است، هدف قرار گرفته‌اند.

هم‌چنین تاکنون به طور قطع مشخص شده است که نیروهای دولتی سوریه با استفاده از تسلیحات سنگین، تانک و هلی‌کوپتر به تریمسه حمله برده‌اند.

مخالفان دولت، حمله به تریمسه را کشتاری توصیف کرده‌اند که بیش از 200 قربانی داشته است، ولی هیچ مدرک قطعی که نشان‌گر تعداد قابل توجه قربانیان غیرنظامی این حمله باشد، ارایه نکرده‌اند.

ناظران سازمان ملل متحد اعلام کرده‌اند که تعداد تلفات حمله به تریمسه روشن نیست و آن‌ها امروز، یک‌شنبه، 15 ژوئیه، برای ادامه فعالیت دوباره به این روستا می‌روند.

هم‌چنین گروه ناظران حقوق بشر گزارش داده‌اند که روز شنبه، 14 ژوئیه، 28 تن در سراسر سوریه کشته شده‌اند. ناظران حقوق بشر سوریه تعداد کشته‌شدگان روز جمعه را نیز 118 نفر اعلام کرده است.

 …………………………………………….

رییس کل ستاد نیروهای مسلح ایران:

«تنگه هرمز به دستور آیت‌اله خامنه‌ای بسته می‌شود»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، رییس کل ستاد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی روز یک‌شنبه، 15 ژوییه، در واکنش به خبر ورود ناو آمریکایی به خلیج فارس تاکید کرد «ما طرح بستن تنگه هرمز را داریم ولی اجرای آن به عهده فرمانده معظم کل قوا است.»

به گزارش فارس، ‌حسن فیروز آبادی، رییس کل ستادنیروهای مسلح جمهوری اسلامی، در حاشیه هجدهمین همایش سالانه فرماندهان نیروی دریایی سپاه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: «قضیه حضور و نقش آمریکا در منطقه مسئله تامین منافع ابرسرمایه‌‌داری و آمریکا و صهیونیسم در منطقه است.»

وی افزود: «اما طبق آن‌چه فرماندهان آمریکایی اعلام کردند، این تحرکات ناو هواپیمابر جرج واشنگتن برای پشتیبانی از جنگ افغانستان و مقابله با دزدان دریایی است.»

فیروزآبادی در ادامه در خصوص اظهارات غربی‌ها مبنی بر نیروهای جدید گفت: «در مورد وسایل جمع‌آوری مین که مدتی صحبت آن را می‌کنند و می‌گویند به منطقه می‌آوریم مربوط به این است که می‌‌خواهند به اعراب منطقه اطمینان دهند مسیرهای صادرات و کشتیرانی را باز نگه می‌دارند. آن‌ها هر روز به یک روش از کشورهای عربی ‌نفت خیز باج می ‌گیرند.»

وی افزود: «یک روز با مستقر کردن رژیم صهیونیستی، یک روز با تجهیز صدام و یک روز به بهانه موشک‌های ایران و استقرار سامانه‌های ضد موشک که یکی از سران عربی می‌گفت ما اصلن نمی‌دانیم این موشک را آورده‌اند یا نه که اجاره‌اش را از ما می‌گیرند و حالا هم نوبت دست‌گاه‌های مین روب هوایی، ‌دریایی و زیر سطحی شده است.

رییس کل ستاد نیروهای مسلح در خصوص این‌که غربی‌ها اعلام کرده‌اند ایران توان بستن تنگه هرمز را ندارد، گفت: «آن‌ها برای دل‌خوشی خودشان می‌گویند که ما بلوف می‌زنیم که البته ما هم بنا نداریم که تنگه هرمز را ببندیم ولی طرح بستن آن را داریم که طرحی هوش‌مندانه و معقولانه است.»

فیروز آبادی در پایان تصریح کرد: «نیروهای مسلح برای هر موضوعی طرح خود را دارند ولی تصمیم اجرای بستن تنگه هرمز به عهده فرمانده معظم کل قواست و شورای عالی امنیت ملی به ایشان مشورت می‌دهند.»

لازم به اشاره است در روزهای اخیر یک ناو و چندین مین‌روب دریایی آمریکایی از تنگه هرمز گذشته و وارد خلیج فارس شده‌اند. برخی از تحلیل‌گران حضور «پررنگ» ناوگان دریایی آمریکا را در این روزها به دلیل تهدید ایران به بستن تنگه هرمز می‌دانند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,