Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
پس‌نشینی تند

«ما متجاوزین طلب‌کار»

2012 July 15

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روز گذشته و در استرالیا کوسه‌ای به یک موج‌سوار حمله کرده و او را از پای درآورده است. در پی حمله‌های اخیر کوسه‌ها به تعدادی از ورزش‌کاران و توریست‌ها، مقام‌های استرالیایی به فکر کشتار تعدادی از این کوسه‌ها افتاده‌اند.

یکی از مدیران ارشد اداره‌ی شیلات استرالیا به تلویزیون «ای بی سی» این کشور گفته است که اگر کوسه‌ای را که باعث مرگ این موج‌سوار شده پیدا کنند، او را خواهند کشت. شمار کوسه‌ها در آب‌های استرالیا فراوان است اما حملات آن‌ها به انسان‌ها نادر.

نزدیک به یک ماه پیش نیز در آمریکا، مردی که با دوستش در کنار ساحل یک دریاچه مشغول بازی گلف بود مورد حمله یک تمساح واقع شد. حادثه زمانی اتفاق افتاد که توپ گلف این مرد داخل آب دریاچه افتاد و در واقع او برای درآوردن توپ گلف وارد دریاچه و حریم زندگی تمساح شده بود که این حیوان به او حمله کرد و دست این مرد را پس از قطع کردن از بازو بلعید. وقتی آتش‌نشانان به داد این مرد رسیدند او زخمی بود و یک دست نداشت. آتش‌نشانان با شکار تمساح موفق شدند دست قطع شده این مرد را از شکم تمساح خارج کرده و برای پیوند آن به مرد زخمی، آن را هم‌راه با پیکر نیمه جانش به بیمارستان بفرستند.

شاید تا این جای کار این خبرها مانند ده‌ها و صدها پیش‌آمد دیگری است که هر روزه و در نقاط مختلف جهان برای مردم پیش می‌آید و از آن گریزی نیست اما بخش مهم ماجرا نحوه‌ی برخورد مردم عادی و حامیان حیات‌وحش و محیط‌زیست با این اتفاقات است. در جریان واکنش مسوولان استرالیایی برای کشتن کوسه‌ی مهاجم این موضع‌گیری با مخالفت شدید مردم مواجه شد و حامیان محیط‌زیست اعلام کرده‌اند که قوین از این کار جلوگیری به عمل خواهند آورد. در مورد اتفاق دیگر نیز جالب است بدانید که تمساحی که دست گلف‌باز را بلعیده بود پس از خارج کردن دست فرد مجروح، برای درمان بریدگی شکمش به دام‌پزشکی مرکزی باغ‌وحش فرستاده شد تا دوره‌ی بهبودی را طی کند و دوباره به محیط زیستش بازگردانده شود.

حالا کافی است تا این رفتار و شیوه‌های برخورد با محیط‌زیست و حیات‌وحش را با موارد مشابه در کشور ایران مقایسه کنیم تا تفاوت‌ها به آسانی دست‌مان بیایند. شمار فراوانی از ما فیلمی را که در یوتیوب منتشر شده و در آن یک جوان سوار بر قاطر، با افتخار از کشتن یک پلنگ ماده سخن می‌گفت و در برابر دوربین از رشادت‌ها و تلاش‌های خود برای شکار این حیوان باارزش و در معرض خطر انقراض حرف می‌زد فراموش نکرده‌ایم. تصاویر دردناک زجرکش کردن یک ماده خرس و توله‌هایش هنوز در خاطره‌ی بسیاری از ما باقی مانده است. خبر کشتار یوزپلنگ‌های آسیایی نگون‌بختی که برای نوشیدن آب به یکی از برکه‌های روستایی در کرمان نزدیک شده بودند را بسیاری خوانده‌ و از آن آگاه شده‌اند. تمامی این فجایع از نوع نگاه و برخورد نادرست ما با محیط‌زیست و حیات‌وحش سرچشمه می‌گیرد. در چشم بسیاری از شهروندان کشورهای پیش‌رفته این تفکر نهادینه شده است که حیوانات در محیط‌زیست طبیعی خود زندگی کرده و بر اساس رفتارهای فطری و ذاتی خود عمل می‌کنند و اگر در این میان اتفاقات دردناکی برای مردم پیش می‌آید به این سبب است که آدمی به محدوده‌ی زیست و شیوه‌ی زندگی عادی این جانوران تجاوز کرده و در واقع هیچ عمل نادرستی از حیوان نگون‌بخت سر نزده است. به همین سبب است که مردم و طرف‌داران حقوق حیوانات به هیچ وجه راضی نمی‌شوند تا برخوردی با یک کوسه و یا تمساح مهاجم صورت بگیرد و حتا در پی درمان آن حیوان نیز برمی‌آیند. نکته‌ی بسیار قابل تامل در این ماجرا این است که چنین رفتارهای متمدنانه‌ای در دفاع از محیط‌زیست و حیات‌وحش از اساتید دانش‌گاه، روشن‌فکران و برگزیدگان سر نمی‌زند بلکه بخش عمده‌ای از آنان را شهروندان عادی این کشورها تشکیل می‌دهند که با آموزش و فرهنگ‌سازی درست، به چنین دیدگاه ارزش‌مندی رسیده‌اند چیزی که جایش در سیستم آموزشی و تربیتی جامعه‌ی ما کاملن خالی‌ست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,