Saturday, 18 July 2015
24 September 2021

«شبکه تصویری کوچه‌/‌یونس؛‌ مبلغ و مدرس فن مناظره»

2012 July 16

نفیسه مطلق / شبکه تصویری کوچه

لازم به اشاره است ویدئوی زیر پیش‌تر در سایت چاری ماکان نمایش داده شد و گزارش‌های مربوط به آن نیز در  سایت پس‌کد منتشر شده است و حقوق معنوی و مادی آن متعلق به این موسسه بوده که در کوچه باز نشر شده است.

—-

یونس 32 ساله یک مناظره‌گر است؛ حرفه‌ای کم‌تر شناخته شده در بین مردم. البته او مایل است که خود را مبلغ و مدرس این فن معرفی کند چرا که بیش از 5 سال است که با تاسیس یک موسسه‌ی کوچک تلاش دارد با آموزش مناظره در مدارس و دانش‌گاه‌ها این فن را بیش از پیش ترویج دهد. یونس مناظره کردن را از زمان دانش‌جویی آغاز کرده و با شرکت در مسابقات مناظره در کشورهای مختلف از جمله سنگاپور، اندونزی، ‌فیلیپین، کانادا و آفریقای جنوبی موفق‌هایی در سطح آسیایی و جهانی بدست آورده.

او اکنون بیش‌تر وقتش را به تدریس این فن به جوانان در مدارس و دانش‌گاه‌ها می‌پردازد. هم‌چنین سازمان‌های مختلف را تشویق می‌کند تا با آموزش و برگزاری مناظره، کارمندان را به روش‌های اصولی بحث‌کردن تشویق کنند. یونس معتقد است که ترویج مناظره برای جامعه‌ی چند نژادی مالزی بسیار مفید و تا حدودی ضروری‌ست. می‌گوید: «من تا پیش از فراگیری این فن تنها با جامعه‌ی هم‌نژاد خودم در تعامل بودم اما مناظره من را واداشت تا خودم را در موقعیت‌های مختلف قرار دهم و دنیا را از دید اقوام، اقلیت‌ها و ملیت‌های مختلف ببینم چرا که برای مثال در جلسات مناظره بر حسب اتفاق گاهی مجبور می‌شدم از حقوق هم‌جنس‌گراها در مالزی دفاع کنم یا به مخالفت با قانونی که غیرمالایی‌ها با آن سر و کار دارند برخیزم. این موقعیت‌ها نگاه من را به جامعه و دنیا تغییر داده و از من انسانی متعادل‌تر و واقع‌بین‌تر ساخته».

این جوان مالزیایی معتقد است که مناظره‌کردن انسان‌ها را وامی‌دارد تا نگاهی دوباره به خودشان داشته باشند و اعتقادها و اصولی که برایشان تعریف شده را به پرسش بگیرند. به همین دلیل او مناظره‌کردن را ابزار مناسبی برای متحد‌کردن هر چه بیش‌تر اقوام و نژادهای مختلف مالزی می‌داند، هر چند مشکلات زیادی به خصوص در زمینه‌ی درآمدزایی بر سر راه او وجود دارد. او در این‌باره توضیح می‌دهد: « متاسفانه رسانه‌ها آن‌طور که باید و شاید از برنامه‌های ما استقبال نمی‌کنند و برای مثال برگزاری مسابقات مناظره را که با هزار سختی انجام می‌شود پوشش مناسب نمی‌دهند. به همین دلیل ما هم تصمیم گرفته‌ایم با بهره‌گیری از رسانه‌های انلاین مخاطب بیشتری داشته باشیم». یونس میزان استقبال جوانان را در سال‌های اخیر امیدوارانه می‌داند اما معتقد است که مالزی هنوز مسیر طولانی برای رقابت با کشورهای توسعه یافته پیش رو دارد.

ویمو

[vimeo]http://vimeo.com/44022461[/vimeo]

یوتیوب

[youtube]http://youtu.be/s9G_SlEZAzc[/youtube]

ویدئوی پیشین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , ,