Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
بیست‌و‌ششم تیر- شانزدهم ژوییه

«تقویم تاریخ بیست‌و‌ششم تیر»

2012 July 16

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1388 خورشیدی- پس از انتخابات جنجال‌برانگیز ریاست جمهوری دهم در ایران، نماز جمعه تهران به امامت آیت‌اله «علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی» برگزار شد. اکبر هاشمی رفسنجانی در اولین حضورش در نماز جمعه بعد از انتخابات اعلام کرد که باید اعتماد مردم به جمهوری اسلامی احیا و از زندانیان و آسیب‌دیدگان حوادث اخیر دل‌جویی شود. وی ضمن انتقاد از عمل‌کرد صدا و سیما گفت: «بخش بزرگی از مردم در نتیجه انتخابات تردید دارند و ما باید این تردیدها را از بین ببریم.»

در این نماز جمعه که گفته می‌شود شمار شرکت‌کنندگان آن بی‌سابقه بوده، مهدی کروبی، میرحسین موسوی و محسن رضایی نیز حضور یافتند. عبداله نوری بعد از حدود 11 سال در نماز جمعه شرکت کرد اما طبق انتشار خبرها در میدان فلسطین مورد توهین توسط گروهی از لباس شخصی‌ها قرار گرفت.

بین مردم و نیروهای امنیتی در برخی نقاط درگیری روی داد و بسیاری از تظاهرکنندگان توسط نیروهای پلیس و بسیج در این روز بازداشت شدند.

1790 میلادی- کنگره آمریکا بخش‌هایی از ایالت‌های مریلند و ویرجینیا را با نام «کلمبیا» District of Columbia (D.C.) برای ساختن پایتخت دایمی و مقر دولت فدرال در نظر گرفت که جدا از همه ایالات است و قانون مربوط را تصویب کرد که پس از ایجاد شهر در آن‌جا‌، به اسم «واشینگتن» نخستین رییس جمهوری آمریکا نامیده شده است. کاخ سفید و تمامی وزارت‌خانه‌های کشور نیز در این‌جا قرار دارند.

1945 میلادی- در سال آخر جنگ جهانی دوم و در شهر «پوتسدام» با حضور ترومن، استالین و چرچیل  کنفرانسی تشکیل شد. ترومن برای اولین بار با سایر سران متفقین ملاقات کرد، در حالی که چرچیل نیز در آخرین سال نخست وزیر خود بود. در کنفرانس «پوتسدام»، در مورد سرنوشت آلمان و هم‌چنین مسئله تخلیه ایران از نیروهای متفقین صحبت شد.

در این کنفرانس به ترومن خبر دادند که نخستین بمب اتمی آمریکا در صحرای «آلاماگوردو» (Alamogordo) با موفقیت آزمایش شده که وی نیز تصمیم به استفاده از آن علیه ژاپن گرفت.

1985 میلادی- «هاینریش تئودور بل» (Heinrich Theodor Böll) نویسنده آلمانی درگذشت. او برنده جایزه نوبل ادبی است که بیش‌تر آثارش به جنگ جهانی دوم و اثرات پس از آن اختصاص دارد.

وی در طول جنگ جهانی دوم به عنوان یک سرباز ارتش آلمان در جبهه‌های فرانسه، روسیه، رومانی و مجارستان شرکت داشت و در داستان‌هایش از مقامات دولتی انتقاد می‌کرد.

نخستین داستان او «قطار به موقع رسید» نام دارد. از دیگر معروف‌ترین داستان‌هایش می‌توان به «نان سال‌های جوانی»، «عقاید یک دلقک» و «زنان در چشم‌انداز رودخانه» اشاره کرد.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1872 میلادی- زادروز «روئال آمونسن» (Roald Amundsen) جست‌وجوگر نروژی دو قطب شمال و جنوب است. او نخستین سفر اکتشافی قطب جنوب را میان سال‌های 1910 تا 1912 رهبری کرد و نخستین کسی بود که به هر دو قطب شمال و جنوب رسید، هم‌چنین او را اولین فردی می‌دانند که گذرگاه شمال غربی را درنوردید. آمونسن یکی از رهبران اصلی دوره اکتشافات قهرمانانه قطب جنوب بود که در ۱۹۲۸ در طی یک عملیات نجات ناپدید گشت.

1918 میلادی- 9 ماه پس از پیروزی انقلاب بلشویکی روسیه و 16 ماه پس از تفویض اختیارات، در چنین روزی «نیکلای دوم» تزار مستعفی روسیه، همسر و فرزندانش که در سیبری به حالت تبعید به سر می‌بردند، اعدام شدند و با اعدام آنان به حکومت «رومانوف» بر روسیه پایان داده شد. تصمیم اعدام از سوی کمیته محلی انقلاب گرفته شده بود و بعدن اعلام کرد از آن بیم داشت که به علت ادامه جنگ داخلی، مخالفان کمونیسم او را در برابر انقلاب قرار دهند.

نیکلای دوم که از سال 1894 بر روسیه حکومت کرده بود 16 مارس سال 1917 در پی شکست‌های ارتش روسیه از آلمان در جبهه و از دست رفتن دو میلیون سرباز روس ـ تنها در یک نبرد، مورد انتقاد شدید قرار گرفته و تفویض اختیارات کرده بود. درپی کنار رفتن نیکلای دوم، قدرت به یک دولت موقت میانه رو سپرده شد که شش ماه بعد انقلاب بلشویکی این دولت هم از بین رفت.

1979 میلادی- ژنرال «حسن البکر» از ریاست جمهوری عراق کناره‌گیری کرد و معاون او «صدام حسین تکریتی» برجایش نشست. صدام به عنوان نایب رییس تحت فرمان دایی خود، (ارتشبد احمد حسن البکر)، توانست به سختی کشمکش‌های بین دولت و نیروهای مسلح را در زمانی که گروه‌های بسیاری توانایی براندازی دولت را داشتند، کنترل کند.

صدام پس از حمله‌ی آمریکا و متحدانش به عراق در سال 2003 مقام خود را از دست داد. او را در دادگاه ویژه‌ی جرایم سران عراق که توسط دولت موقت عراق تشکیل شد محاکمه کردند و سرانجام سه سال بعد (2006) در بغداد به دار آویخته شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی انگلیسی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,