Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
حزب دمکرات کردستان به سازما‌ن‌های بین‌المللی:

«خواستار اقدام عاجل در مورد وضعیت کبودوند هستیم»

2012 July 16

دبیرکل حزب دمکرات کردستان، روز یک‌شنبه، 15 ژوییه، در پی وخامت جسمانی محمدصدیق کبودوند، فعال حقوق بشر کرد، به دلیل اعتصاب غذا و این‌که وی از روز گذشته به اعتصاب غذای خشک روی آورده اقدام به نوشته بیانیه‌ای کرده است.

متن این بیانیه در پی آمده است:

خطاب به‌

دبیرکل سازمان ملل متحد، آقای بان کی مون!

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و گزارش‌گر ویژه‌ی این شورا برای وضعیت حقوق بشر در ایران، آقای احمد شهید!

سازمان عفو بین‌الملل‌!

سازمان نظارت بر حقوق بشر در خاورمیانه‌!

کلیه‌ی مراکز و موسسات و شخصیت‌های بین‌المللی و منطقه‌ای مدافع حقوق بشر!

ارجمندان!

بیش از 50 روز از اعتصاب محمد صدیق کبودوند، بنیان‌گذار و رییس سازمان دفاع از حقوق بشر در کردستان در زندان می‌گذرد. این شخصیت بشردوست که‌ به‌ جرم دفاع از حقوق بشر و تشکیل یک سازمان مدنی جهت پیش‌برد این وظیفه‌ی مقدس، بیش از 5 سال است که‌ در زندان به‌سر می‌برد، از روز ششم خرداد ماه‌ (26 مه‌) در اعتراض به‌ وضعیت خویش در زندان، به‌ اعتصاب غذا دست زده‌ است. مقامات جمهوری اسلامی علاوه‌ بر آن‌که‌ به‌وی اجازه‌ نداده‌اند جهت مداوای بیماری‌هایش از زندان خارج شود، حتا به‌منظور رسیدگی به‌ بیماری لاعلاج پسرش، پژمان نیز به‌ او اجازه‌ی استفاده‌ از مرخصی نداده‌اند. آقای کبودوند امروز یک‌شنبه‌ در ملاقات با همسرش در زندان اوین، اعلام کرده‌است که‌ از ساعت 22 شام‌گاه گذشته‌، به‌ اعتصاب غذای خشک نیز دست زده‌ و از تبعیض میان زندانیان وابسته‌ به‌ اقلیت‌ها و دیگر زندانیان به‌عنوان دلیل اعتصاب غذای خشک خویش یاد کرده ‌است.

بر پایه‌ اطلاعات دریافتی و با توجه‌ به‌ اعتصاب 50 روزه‌ی وی، وضعیت جسمی و درونی این زندانی بسیار وخیم می‌باشد و اگر اقدامات عاجلی جهت خارج ساختن وی از این وضعیت انجام نپذیرد، با خطر مرگ مواجه‌ خواهد گردید.

به‌ همین دلیل از شما سازمان‌ها و شخصیت‌های بشردوست و کلیه‌ی مراکز و طرف‌های ذی‌نفوذ می‌خواهم دست به‌ اقدامات عاجل زده‌ و تمامی تلاش خود را برای وارد آوردن فشار بر جمهوری اسلامی به‌کار گیرید تا به‌ خواست‌های کبودوند احترام بگذارد و نه‌ تنها شرایط بهتری را برای نگه‌داری وی در زندان فراهم سازد، بلکه‌ او را از زندان آزاد نماید و فراتر از این‌ها کلیه‌ی مجازات‌ها و تصمیمات خود در رابطه‌ با فعالان سیاسی و مدنی محبوس را مورد بازنگری قرار دهد.

هم‌چنین از این فرصت استفاده‌ کرده‌ و از طریق خانواده‌ و هر فردی که‌ با کبودوند ارتباط دارد، این پیام خود و حزب دمکرات کردستان را به‌ ایشان اعلام می‌دارم که‌ برای آن‌که‌ خواست جمهوری اسلامی ایران تحقق نیابد و مردم کردستان و ایران این فرزند مبارز و انسان‌دوست خود را به‌سادگی از دست ندهند، به‌ اعتصاب غذای خود پایان دهد. زیرا با اطمینان می‌توان گفت که‌ پیام اعتصاب غذای وی که‌ عبارتست از اعتراض به‌ ستم و بی‌داد جمهوری اسلامی، به‌ گوش افکار عمومی رسیده‌ است. حال این مردم کردستان و ایران و وخدان‌های زنده‌ در سطح جهان هستند که‌ باید به‌ وظیفه‌ خود در رابطه‌ با وضعیت کبودوند و خواست‌های مشروع وی عمل نمایند.

این فرصت را غنیمت شمرده‌ تا از تمامی احزاب و سازمانهای سیاسی و تشکلهای مدنی کردستان بخواهم هرچه‌ سریع‌تر به‌طور متحد، یک‌صدا و هماهنگ با یک‌دیگر یک حرکت عمومی و سراسری را در سطح کردستان، ایران و خارج از کشور در حمایت از آقای کبودوند و بمنظور تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی به‌راه اندازیم.

یک‌بار دیگر توجه‌ همه‌ی شما را به‌سوی ضرورت یک اقدام عاجل به‌منظور نجات جان آقای کبودوند جلب می‌نمایم.

خالد عزیزی

دبیرکل حزب دمکرات کردستان

بعد از ظهر یکشنبه‌

25 تیر 1391

15 ژوئیه‌ 2012

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,