Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
پس‌نشینی تند

«کوچک زیباست»

2012 July 16

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پس از سال‌ها تلاش، تبلیغات و شعارهای دنیای سرمایه‌داری برای ساخت جهانی زیباتر و آسوده‌تر برای انسان، اکنون دیگر پوچ و توخالی بودن بسیاری از آن وعده‌ها برای انسان امروز آشکارا نمایان شده است. اما بوده‌اند کسانی که سال‌ها پیش از این، جامعه را از وقوع چنین شرایط و موقعیتی آگاه کرده بودند و بر نادرستی بسیاری از شیوه‌های زندگی مدرن و مدیریت و اقتصاد سرمایه‌داری پامی‌فشردند. یکی از نخستین نظریه‌پردازان این راه بدون تردید «ارنست فردریک شوماخر» است. «شوماخر» کتابی دارد با نام «کوچک زیباست» که بیش از دیگر نوشته‌های او شناخته شده و از محبوبیت بالایی در سراسر دنیا برخوردار است. او بر این باور است که انسان متاسفانه با طبیعت سرستیز دارد و سعی بر پیروز شدن بر آن را دارد در صورتی‌که باید خود را هم‌چون بخشی از طبیعت تجربه ‎کند. او می‌گوید انسان در حالی از پیکار با طبیعت سخن می‎گوید که فراموش کرده است که در صورت پیروی از این پیکار خود را در جناح بازنده خواهد یافت. به اعتقاد «شوماخر» نوع نگاه آزمندانه و سودجویانه به کار، سبب شده است که کار را نفرت‎آور و انسان را از آن متواری کند، در حالی که به باور او این واقعیت عینی کار در دنیای سرمایه‎داری است ولی طبیعت کار تجلی‎گاه استعدادهای عالی و هنری و رهنمود اراده انسان است و کار واقعی پرورش‌دهنده‌ی روح آدمی است.

«شوماخر» در «کوچک زیباست» تشریح می‌کند که چگونه انسان جدید در سرمستی ناشی از نمایش قدرت‌های علمی و فنی خود، یک نظام تولید را برپا ساخته که طبیعت را غارت می‌کند و اجتماعی را بنیاد می‌نهد که آدمی را علیل و ناقص می‌سازد. چنین پنداشته می‌شود که اگر ثروت بیش‌تری وجود داشته باشد همه چیز به جای خود نیکو خواهد بود. پول راه‌حل تمامی مشکلات پنداشته می‌شود اما در حقیقت موجب اغفال آدمی از احساس احتیاج به نیازهای حقیقی و ارزش‌مند بشریت شده است. او می‌گوید که منطق موجود تولید، نه منطق زندگی است و نه مطلق اجتماع بلکه بخش کوچک و فرعی هر دوی آن‌هاست. نیروهای ویران‌گری که به‌وسیله‌ی این شیوه از زندگی آزاد می‌شوند نمی‌توانند تحت کنترل قرار بگیرند مگر آن‌که خود منطق تولید به زیر کنترل درآید تا نیروهای ویران‌گر را از افسار گسیختگی بازدارد. تا زمانی که این باور مورد پذیرش عموم قرار نگیرد که حداقل‌ها خیر و نیک است و مصرف بیش از حد شر، فرصت کاهش سرعت فرسایش منابع و یا ایجاد هماهنگی در مناسبات میان دارندگان قدرت و ثروت، نمی‌تواند وجود داشته باشد.

 

«ارنست فردریک شوماخر» در آگوست 1911 در شهر «بن» در کشور آلمان به دنیا آمد و در سپتامبر 1977 چشم از جهان فروبست. او را اکنون در جهان به عنوان یک اندیش‌مند علم اقتصاد بین‌الملل، محقق آمار و اقتصاددان بریتانیایی می‌شناسند. او برای دو دهه رییس مشاوران اقتصادی کمیسیون ملی زغال سنگ بریتانیا بود. به عقیده مجله‌ی «تایمز» کتاب «کوچک زیباست» او از جمله‌ی 100 کتاب تاثیر‌گذار بعد از جنگ جهانی دوم بوده است. پدر «شوماخر» پروفسور اقتصاد سیاسی بود. در جوانی در «بن» و «برلین» تحصیل کرد و در 1930 با دریافت یک بورسیه‌ی تحصیلی از دانش‌گاه آکسفورد راهی انگلستان شد و در همان‌جا به عنوان یک تاجر و مزرعه‌دار شروع به کار کرد. پیش از شروع جنگ‌جهانی دوم «شوماخر» به انگلستان بازگشت چرا که نمی‌خواست تحت اصول نژاد پرستانه‌ی نازی به زندگی خود ادامه دهد.

بعد از جنگ «شوماخر» به عنوان مشاور اقتصادی شروع به کار کرد و در نقش متخصص آمارشناسی برای کمیسیون کنترل انگلیس جهت نوسازی اقتصاد آلمان منصوب شد. «شوماخر» از کسانی بود که رشد «اُپک» و مشکلات انرژی هسته‌ای را نیز پیش‌بینی کرده و درباره‌اش هشدار داده بود. او به بسیاری از کشورهای جهان‌سوم سفر کرده و دولت‌ها را به حرکت به سمت اقتصاد مستقل  تشویق می‌کرد. «شوماخر» نظام سرمایه‌داری و تجددگرایی چشم و گوش بسته را مورد انتقاد قرار می‌داد و از شیفتگان آیین بودیسم بود. او در اواخر عمرش دچار افسردگی ذهنی شدید شد و سال‌های پایانی عمرش را به عشق همیشگی‌اش در زندگی یعنی باغبانی پرداخت. او در طول یک سخنرانی دوره‌ای‌اش و در اثر حمله‌ی قلبی در 4 سمپتامبر 1977 در سوئیس در گذشت.

«شوماخر» در جایی از کتاب «کوچک زیباست» می‌گوید: «باید توجه داشت که زمین، تنها مکان برای زیستن ما است. آیا پیش‌رفت اقتصادی و سودآوری کوتاه مدت به قیمت ناقص کردن کودکان و نوادگان‌‌مان توجیه‌پذیر است؟ انسان، از انتقام طبیعت مصون نیست؛ بیماری‌های جدیدی مانند سرطان، در اثر پیش‌رفت‌های علمی و تکنولوژیکی جدید به وجود آمده‌اند. البته پیش‌رفت علمی به خودی خود بد نیست و حتا لازم است، اما نکته‌ی مهم، «جهت تحقیقات علمی» است و تعیین این جهت را نمی‌توان فقط به عهده‌ی خود دانش‌مندان گذاشت.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    H77c2i wolysqazffhr, [url=http://uzdpipgzpkkr.com/]uzdpipgzpkkr[/url], [link=http://qwrzitftbcvc.com/]qwrzitftbcvc[/link], http://tuynmtgoatki.com/