Saturday, 18 July 2015
24 September 2021

«خبرهای شانزدهم ژوییه ۲۰۱۲»

2012 July 16

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در پی وخامت جسمانی،

«انتقال محمد‌صدیق کبودوند به بیمارستان»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، محمد‌صدیق کبودوند، فعال حقوق بشر کرد در پی وخامت وضعیت  جسمانی صبح ‌روز شنبه، 14 ژوییه، به بیمارستانی خارج از زندان اوین منتقل شده است.

به گزارش‌ هرانا، این فعال حقوق بشر که از پنجاه روز پیش دست به اعتصاب غذا زده است، در پی وخامت حال جسمی‌اش به بیمارستانی منتقل شده اما از نام بیمارستان خبری در دست نیست.

در همین حال، سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان از قول همسر محمد صدیق کبودوند گزارش داده که آقای کبودوند از شام‌گاه شنبه اعتصاب غذای خشک کرده است. خانم کبودوند شرایط جسمی و روحی همسرش را بسیار خطرناک توصیف کرده است.

……………………………………….

مقامات افغان اعلام کردند:

«عملیات نظامی در سمنگان به‌دنبال حمله انتحاری اخیر»

خبر / رادیو کوچه

در پی ترور یکی از نمایندگان پارلمان افغانستان در ولایت سمنگان در روزهای اخیر، مقامات افغان می‌گویند، روز یک‌شنبه، 15 ژوییه، در نتیجه یک عملیات نظامی در ولسوالی دره‌صوف در این ولایت، دست‌کم دوازده شورشی مسلح بازداشت و یک نفر کشته شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، لعل‌محمد احمدزی، سخن‌گوی پلیس زون شمال افغانستان گفت که فرد کشته شده، به نام ملا امیرگل، فرماندهی یک گروه محلی شورشیان مسلح را در دره‌صوف برعهده داشت.

این عملیات به‌دنبال حمله انتحاری اخیر در شهر ایبک ولایت سمنگان صورت گرفته که منجر به کشته شدن نوزده نفر، به علاوه احمدخان سمنگانی، یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان و سید احمد سامع، از فرماندهان پلیس شد.

مقامات می‌گویند، دست‌کم چهل و دو نفر دیگر در این حمله انتحاری که در جریان مراسم عروسی دختر آقای سمنگانی انجام شد، زخمی شده‌اند.

گزارش شده که در این حادثه، آقای سمنگانی در حال پذیرایی از مهمان‌ها بود که مهاجم انتحاری، به عنوان مهمان، او را در آغوش گرفت و جلیقه انتحاری خود را منفجر کرد.

تا حالا هیچ گروهی مسوولیت این حمله را برعهده نگرفته و با وجود برخی اظهارات مقامات محلی در مورد دست داشتن طالبان در این حمله انتحاری، سخن‌گویان این گروه از پذیرفتن مسوولیت آن خودداری کرده‌اند.

دولت افغانستان برای تحقیق در مورد این حادثه هیتی را به ریاست معاون دادستانی کل این کشور به سمنگان فرستاده و مسوولان محلی می‌گویند، این هیت در تحقیقات خود هنوز به نتایجی دست نیافته است.

احمدخان سمنگانی، عضو مجلس نمایندگان، عضو ارشد ائتلاف ملی به رهبری عبداله عبداله و معاون حزب جنبش ملی اسلامی به رهبری ژنرال عبدالرشید دوستم بود.

……………………………………….

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی:

«دشمنان تلاش دارند سیاست خارجی ایران تغییر کند»

خبر / رادیو کوچه

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی روز یک‌شنبه، 15 ژوییه، اظهار داشت که «دشمنان‌ جمهوری اسلامی تلاش دارند کاری کنند که مردم ایران‌ خواستار تغییر سیاست‌های خارجی کشور شوند.»

به گزارش فارس، آقای مصلحی در قم تصریح کرد: «دشمنان تلاش می‌کنند که میان ملت و نظام جدایی ایجاد کنند و با تمرکز بر ارسال گزارش‌ها و مستندسازی‌های دروغین، این نقشه‌ها را دنبال کنند.»

وی در بخش دیگری از اظهارات خود، با اشاره به نظرسنجی یکی از سایت‌های داخلی ایران در مورد پرونده هسته‌ای، این نظرسنجی را «کنترل نشده» توصیف کرد.

اشاره وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی به نظرسنجی سه‌شنبه گذشته سایت شبکه خبر تلویزیون دولتی این کشور اشاره دارد که طی آن، 63 درصد از پاسخ‌دهندگان خواستار توقف غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران در برابر لغو تدریجی تحریم‌های بین المللی شده بودند.

حیدر مصلحی هم‌چنین گفت: «دشمن نقشه دارد همه مشکلات از قبیل گرانی و معضلات جزیی را به گردن رهبر انقلاب بیاندازد و آن‌ها به دنبال تقدس‌زدایی از رهبر جمهوری اسلامی هستند.»

 ……………………………………….

دبیر اجرایی خانه کارگر بروجرد:

«اخراج 400 کارگر زاگرس خودرو در دو ماه گذشته»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز یک‌شنبه، 15 ژوییه، محمد گودرزی، دبیر اجرایی خانه کارگر بروجرد، از بی‌کار شدن 400 کارگر این کارخانه در دو ماه گذشته خبر داده است.

به گزارش ایلنا، آقای گودرزی گفته است: «کارخانه زاگرس خودرو به دلیل قطع روابط کاری با کشور مالزی، طرف قرارداد این واحد تولیدی، به صورت نیمه تعطیل درآمده است.»

به گفته او دویست نفر از کارگران این کارخانه در اردیبهشت امسال بی‌کار شده بودند و پس از آن نیز کارخانه به تدریج قرارداد 200 نفر دیگر را تمدید نکرده است. آقای گودرزی می‌گوید زاگرس خودرو اکنون تنها صد کارگر دارد.

گفتنی است واحدهای تولیدی و صنعتی ایران با اجرای طرح هدف‌مند شدن یارانه‌ها، و به تبع آن افزایش قیمت انرژی، و اجرای تحریم‌های بین‌المللی، با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند.

هفته گذشته نیز چندصد کارگر کارخانه سیمان سپاهان و برخی کارمندان مخابرات استان فارس در اعتراض به وضعیت معیشتی و هم‌چنین بی‌کاری دست به اعتصاب زده بودند که چند روز به ‌طول انجامید.

 ……………………………………….

با شکست برزیل،

«قهرمانی نوجوانان فوتسال ایران در جام جهانی کوچک»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 16 ژوییه، تیم ملی فوتسال زیر 17 سال ایران با درخشش در بازی‌های قهرمانی جام جهانی کوچک توانست با اقتدار قهرمان شود.

نوجوانان ایران‌ موفق شدند با شکست 6 بر 3 تیم فوتسال دوم برزیل به مقام قهرمانی این رقابت‌ها دست یابند.

تیم فوتسال ایران در این رقابت‌ها توانسته بود تا پیش از دیدار فینال تیم‌های کرواسی (میزبان) را با نتیجه یک بر صفر، ایتالیا را 14 بر صفر و برزیل را 9 بر دو شکست دهد.

این تیم در مجموع با 30 گل زده و تنها 5 گل خورده در این مسابقات بر سکوی قهرمانی ایستاد.

 ……………………………………….

امارات متحده عربی خبر داد:

«افتتاح پروژه مسیر جای‌گزین برای دور زدن تنگه هرمز»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های خارجی، امارات متحده عربی بهره‌برداری از یک خط لوله جدید برای انتقال نفت خام تولیدی منطقه خلیج فارس را آغاز کرده است.

گفته می‌شود خط لوله فجیره در خشکی و برای دور زدن تنگه هرمز به منظور کاستن از نقش احتمالی ایران در انتقال نفت خام این منطقه احداث شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این خط لوله با طول 370 کیلومتر قرار است نفت خام تولیدی در شرق ابوظبی را از منطقه حبشان به بندر فجیره در ساحل دریای عمان منتقل می‌کند.

ظرفیت اولیه انتقال نفت این خط لوله یک میلیون و 500 هزار بشکه در روز اعلام شده است و با آغاز بهره‌برداری از آن، امارات توانسته است به طور مستقیم به اقیانوس هند دست‌رسی پیدا کند.

شرکت سرمایه‌گذار بین‌المللی که مجری اصلی این پروژه بوده، تایید کرده است که اولین محموله نفت خام صادراتی از مسیر این خط لوله روز یک‌شنبه، 15 ژوئیه، بار یک نفت‌کش شده است.

امارات متحده عربی که روزانه نزدیک به 2 میلیون و 400 هزار بشکه صادرات نفت خام دارد، امیدوار است که به تدریج دو سوم این میزان را از مسیر خط لوله جدید صادر کند.

وزیر نفت امارات متحده عربی گفت: «این پروژه، مسیری ‌جایگزین‌ برای تجارت نفت خام ایجاد می‌کند.»

لازم به اشاره است با شدت گرفتن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، از جمله تحریم خرید نفت خام این کشور توسط اعضای اتحادیه اروپا، برخی مقامات ایران تهدید کردند که ممکن است از نیروهای نظامی این کشور خواسته شود مسیر تنگه هرمز را ببندند.

 ……………………………………….

هم‌زمان با موافقت ایران برای مذاکره با مخالفان سوری،

«دیدار کوفی عنان از مسکو در پی تشدید بحران در سوریه»

خبر / رادیو کوچه

هم‌زمان با انتشار گزارش‌هایی از بروز درگیری‌های شدید در دمشق، پایتخت سوریه، کوفی عنان، فرستاده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب، روز دوشنبه، 16 ژوییه، وارد مسکو می‌شود تا درباره بحران سوریه با مقامات روسیه گفت‌وگو کند.

آقای عنان با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه دیدار خواهد کرد.

روسیه یکی از کشورهای متحد سوریه به شمار می‌رود و گفته می‌شود که حمایت‌های مسکو از بشار اسد یکی از مهم‌ترین دلایل ادامه حکومت او در سوریه است.

هم‌چنین روسیه بارها مانع تصویب قطع‌نامه‌های سازمان ملل متحد برای مداخله نظامی خارجی در سوریه شده است.

آقای عنان در فروردین ماه امسال نیز در سفری به مسکو با رییس‌جمهوری روسیه دیدار و درباره بحران سوریه گفت‌وگو کرده بود.

گفته شد که رایزنی‌های آقای عنان با مقامات روسیه و چین در آن زمان، زمینه‌ساز پذیرش طرح صلح پیشنهادیش از سوی دولت سوریه شده است.

همزمان با تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه، ساکنان دمشق و نیز مخالفان دولت، از بروز درگیری‌هایی شدید و کم‌سابقه در پایتخت سوریه خبر داده‌اند.

گفته می‌شود که ارتش سوریه برای بیرون راندن نیروهای ارتش آزاد سوریه از این مناطق، با آن‌ها درگیر شده است.

این درگیری‌ها در شرایطی رخ داده است که مقامات صلیب سرخ جهانی اعلام کرده‌اند که آن‌چه در سوریه در جریان است «یک جنگ داخلی» است.

هم‌زمان مقام‌های جمهوری اسلامی برای نخستین بار از موافقت برای مذاکره با رهبران مخالف بشار اسد، رییس جمهوری این کشور خبر دادند.

……………………………………….

با گذشت شش ماه از زمان دستگیری،

«تمدید قرار بازداشت سه ‌شهروند بهایی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، پس از گذشت 6 ماه از بازداشت سه نفر از اعضای خانواده راسخی، شهروندان بهایی ساکن کرمان هم‌چنان قرار بازداشت آن‌ها بدون برگزاری دادگاه تمدید می‌شود.

به گزارش جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی، در تاریخ 16 دی ماه سال 90، ماموران وزارت اطلاعات هم‌راه با تجهیزات فیلم‌برداری به یکی از جلسات بهاییان با عنوان «جشن جوانان بهایی ایران» به منزل آقای راسخی وارد شدند و پس از تعطیل کردن جلسه به بازجویی از اعضای حاضر در جمع پرداخته و در نهایت پس از تفتیش کامل خانه و ضبط وسایل شخصی از جمله کامپیوتر، جزوات و کتب، سه نفر از اعضای این خانواده به نام‌های بختیار راسخی، فرحناز نعیمی (همسر بختیار راسخی) و فرین راسخی(دختر وی) را بازداشت و به ستاد خبری این شهر منتقل می‌کنند.

اتهامات این شهروندان بهایی «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی به نفع سازمان‌ها و گروه‌های مخالف نظام، جاسوسی به نفع اجانب، ترویج افکار ضاله بهایی، معاونت در ارتداد جمعی از مسلمانان و توهین به مقدسات اسلامی عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، در این مدت بختیار راسخی حدود 45 روز در سلول انفرادی و فرحناز نعیمی و فرین راسخی هریک 35 روز در بند قرنطینه زندان کرمان بوده‌اند. در تاریخ ۲۵ بهمن سال گذشته بانوان از قرنطینه به بند عمومی زندان کرمان و بختیار راسخی در اردی‌بهشت ماه سال جاری به بند عمومی منتقل شده‌اند.

……………………………………….

با تصمیم اداره مهاجرت سوئد،

«احتمال بازگرداندن دو پناه‌جو از سوئد به ایران»

خبر / رایو کوچه

به گزارش فعالان حقوق بشر در سوئد، سیما نظرعلی‌زاده که هم اکنون در بازداشت‌گاه اداره مهاجرت سوئد به هم‌راه پسر 21 ساله‌اش به‌سر می‌برند در آستانه اخراج از این کشور قرار دارند.

به گزارش فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی، خانم نظرعلی‌زاده به‌هم‌راه فرزندش، پوریان توانگر، هم‌اکنون در بازداشت‌گاه اداره مهاجرت به‌سر می‌برند و این احتمال وجود دارد که هر دو به ایران بازگردانده شوند.

در عین حال بر اساس این گزارش سیما نظرعلی‌زاده در ایران از دین اسلام به دین مسیحیت گرویده است که این مسئله به گفته او مورد اعتراض همسر دومش واقع شده و از سویی دیگر نیز بر اساس قانون مجازات اسلامی در ایران، تغییر دین از اسلام با حکم ارتداد روبه‌رو است که با رای دادگاه می‌تواند به اعدام منجر شود.

……………………………………….

به دلیل بیماری،

«برکناری فرمانده ارتش کره شمالی»

خبر / رادیو کوچه

تلویزیون رسمی کره شمالی، روز دوشنبه، 16 ژوییه، در پیامی کوتاه از برکناری ری یونگ هو، فرمانده ارتش این کشور به علت بیماری خبر داد. در عین حال تلویزیون دولتی این کشور بیماری را دلیل این کناره‌گیری بیان کرده است.

انتشار این خبر موجی از پرسش‌ها و گمانه‌زنی‌ها را به راه انداخته است.

آقای ری نقش اصلی در انتقال قدرت از کیم جونگ ایل، رهبر پیشین کره شمالی به پسرش را داشت.

او علاوه بر فرماندهی ارتش کره شمالی، در حزب کارگر این کشور هم از مقام بسیار بالایی برخوردار بود.

به گزارش‌ بی‌بی‌سی، به دست گرفتن فرماندهی ارتش در کره شمالی نقش کلیدی در حفظ قدرت را دارد.

در عین حال برخی از تحلیل‌گران نسبت به توانایی و تجربه کم کیم جونگ یون، رهبر جوان این کشور در اداره امور ابراز تردید کرده‌اند.

 ……………………………………….

با هم‌راهی ماموران امنیتی،

«دیدار مهدی کروبی با خانواده خواهرش درگذشته‌اش»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، مهدی کروبی، از رهبران مخالفان در ایران، چهار روز پس از درگذشت خواهرش، توانسته است با همسر و فرزندان او دیدار کند.

به گزارش سحام‌نیوز، روز دوشنبه، 16 ژوییه، ماموران امنیتی مهدی کروبی را به منزل زینب کروبی، خواهر درگذشته‌اش، برده‌اند و او دیداری چندساعته با بستگانش داشته است.

گزارش شده است که در این دیدار دو خواهر دیگر آقای کروبی هم حضور داشتند و فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی، او را هم‌راهی می‌کرد.

خانم کروبی گفته است که ماموران امنیتی در این دیدار فضای مناسبی برای اظهار هم‌دردی سایر اقوام با آقای کروبی فراهم کرده‌اند.

پیش از این، گزارش شده بود که از حضور آقای کروبی در مراسم تدفین خواهرش جلوگیری شده است.

آقای کروبی و میرحسین موسوی، رهبران اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال 88، از بهمن سال 89 در حبس خانگی به سر می‌برند.

زهرا رهنورد، همسر آقای موسوی نیز به همراه او در حبس خانگی است.

……………………………………….

در شعبه 14 دادگاه انقلاب شیراز برگزار شد،

«محاکمه 11 تن از دراویش گنابادی در شیراز»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌ منسوب به دراویش گنابادی، روز یک‌شنبه، 15 ژوییه، جلسه محاکمه 11 تن از دراویش نعمت‌الهی در شعبه 14 دادگاه انقلاب شیراز برگزار شده است.

به گزارش سایت مجذوبان نور، جلسه رسیدگی به پرونده 11 تن از دراویش گنابادی شیراز و کوار صبح  روز گذشته در شعبه 14 دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی خشتی برگزار شد.

در این جلسه ابتدا پرونده چهار تن از دارویش آقایان صالح مرادی، محمدعلی شمشیرزن، کاظم دهقان و حمید آرایش مورد رسیدگی قرار گرفت و برای آقایان صالح مرادی و محمد علی شمشیر زن که در زندان به سر می بردند تا ارایه حکم نهایی قرار وثیقه‌های به ترتیب 100 و 50 میلیونی صادر شد.

هم‌چنین در بخش دیگری از این جلسه به اتهامات 7 تن از دراویش ساکن کوار، امید اکبری، غلامعلی بیرمی، مهرداد کشاورز، مهدی قنبری، حاج علیجان دهقان، موسی دهقان و مهدی دهقان نیز رسیدگی شد، این دارویش که هفته گذشته به صورت تلفنی به دادگاه احضار شده بودند صبح روز یکشنبه، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، اخلال در نظم عمومی، ضرب و جرح و حمل اسلحه غیر مجاز دادگاهی شدند.

برای صالح مرادی از دراویش گنابادی شیراز که مدت بیش از ده ماه را در بازداشت‌گاه اداره اطلاعات و زندان عادل آباد به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در حبس است، قرار وثیقه‌ی 100 میلیون تومانی تعیین شد که این درویش با اعلام بی‌گناهی از تودیع وثیقه خودداری و مجدد روانه زندان شد.

هم‌چنین برای محمدعلی شمشیرزن از دراویش گنابادی کوار نیز که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و حمل اسلحه غیرمجاز در زندان عادل آباد محبوس بود، قرار وثیقه 50 میلیون تومانی صادر شد.

طی روزهای گذشته کاظم دهقان و حمید هر یک با قرار وثیقه 150 میلیون تومانی پس از 5 ماه از زندان عادل آباد به‌صورت موفقت آزاد شدند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,