Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
بیست‌و‌هفتم تیر- هفدهم ژوییه

«تقویم تاریخ بیست‌و‌هفتم تیر»

2012 July 17

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1367 خورشیدی- ایران قطع‌نامه‌ی ۵۹۸ شورای امنیت را پذیرفت. یکی از قطع‌نامه‌های شورای امنیت است که در ۲۹ تیر ۱۳۶۶، برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق صادر شد. عراق این قطع‌نامه را پذیرفت، ولی بعد از گذشت یک سال و هفت روز در ۲۷ تیر ۱۳۶۷ از سوی ایران پذیرفته شد و سید روح‌اله خمینی (رهبر وقت ایران) در ۱۳۶۷ پیامی درباره‌ی پذیرش قطع‌نامه منتشر کرد که به «نوشیدن جام زهر» معروف شد. پذیرش این قطع‌نامه هرچند به معنای پذیرش آتش‌بس از سوی ایران بود، ولی عراق به حملات خود ادامه داد و تا نقاط مهمی از جمله «خرمشهر» را به دست بیاورد و جنگ در مرداد ۱۳۶۷ پایان یافت.

1389 خورشیدی- «رضا سقایی» خواننده موسیقی لری درگذشت. نخستین تصنیف او با زبان لری «آن نگاه مست تو» نام داشت. هم‌چنین ترانه «دایه دایه» جز آثار ماندگار موسیقی ایران است. بعد انقلاب تقریبن خواندن را کنار گذاشت. وی در اواخر جنگ ایران و عراق مجروح شد و تارهای صوتی‌اش آسیب دید. از دیگر کارهای معروف او «زندگی بی‌چشم تو درد و عذابه» نام دارد که ابتدا او این تصنیف را خواند که بعدها عبدالوهاب شهیدی و زند وکیل هم این کار را خواندند. او با علی‌اکبر شکارچی، مجتبی میرزاده و فرج علیپور هم‌کاری داشت.

1973 میلادی- «محمد ظاهر شاه»، پادشاه افغانستان، در پی کودتایی به رهبری برادرزاده‌اش از سلطنت خلع شد. در چنین روزی «داوود خان» علیه حکومت موجود در افغانستان کودتا و پس از آن حکومت جمهوری را در این کشور بر پا کرد که بعد‌ها به جمهوری داوود خان معروف شد‌.

در سال 1978میلادی افسران وابسته به حزب دموکراتیک خلق در ارتش ظاهر شاه کودتا کردند و «نورمحمد تره‌کی» به عنوان رهبر جدید دولت کمونیستی منصوب شد‌. پس از وی «حفیظ‌اله امین» در مقام نخست وزیری قرار گرفت‌. در سال 1979 ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی سابق به افغانستان حمله برد و این کشور را به اشغال خود در‌آورد اما نیروهای جهاد‌ی در این مدت به مبارزه با آن‌ها پرداختند‌. در سال 1983 یک آتش‌بس موقت میان نیروهای اتحاد شوروی با «احمدشاه مسعود» برقرار شد اما چندان ادامه نیافت. در سال 1986 «ببرک کارمل» استعفای خود را اعلام کرد و پس از وی دکتر «نجیب‌اله» در مقام رهبری حزب حاکم  قرار گرفت‌. در سال 1988 هم «میخاییل گورباچف» دستور خروج نیروهای شوروی را صادر کرد‌.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1305 خورشیدی- «محمد‌ولی‌خان سپهدار تنکابنی» از سیاست‌مداران مشهور دوران مشروطه خودکشی کرد. محمدولی خان در طی سالیان متمادی پست‏های متعددی از قبیل حکم‌رانی گیلان، اردبیل و مشکین شهر را به عهده گرفت و از طرف «مظفرالدین شاه»، لقب «سپهدار اعظم» را دریافت کرد.

1341 خورشیدی- دکتر «علی امینی» از نخست وزیری دولت پهلوی استعفا داد.

1975 میلادی- پروژه آزمایشی آپولو-سایوز نخستین ماموریت فضایی مشترک بین آمریکا و شوروی و نخستین هم‌کاری فضایی بین‌المللی آغاز شد و در طی آن، فضاپیمای آمریکایی «آپولو» و فضاپیمای روسی «سایوز» در مدار زمین به هم متصل شدند و فضانوردان آن‌ها باهم عملیات مشترکی را به انجام رساندند. پروژه آپولو-سایوز چه به لحاظ فنی و چه از نظر سیاسی عملیات مهمی محسوب می‌شود.

فضانوردان در طی آن آزمایش‌های علمی و فنی مهمی را به انجام رساندند. از جمله آزمایشات علمی می‌توان به ایجاد خورشیدگرفتگی مصنوعی توسط آپولو اشاره کرد، تا فضانوردان روسی در سایوز بتوانند از این فرصت استفاده کرده، برای نخستین بار از فضا از تاج خورشید عکس‌برداری کنند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی انگلیسی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,