Saturday, 18 July 2015
31 July 2021
گفت و گوی روز

«آیا می شود به رفع فیلترها اعتماد کرد؟»

2010 January 11

رادیو کوچه

به تازگی برخی از سایت های فیلتر شده در ایران رفع فیلتر شده است. برخی از کاربران از این رفع فیلتر اظهار نگرانی می کنند.

سایت هایی نظیر «کلمه» و یا «بالاترین» به تازگی رفع فیلتر شده است. برخی از کارشناسان معتقدند این رفع فیلترها به دلیل شناسایی کاربران است و از طریق سرویس هایی که توسط گروه های سایبری طرفدار دولت ارایه می شود، انجام می گیرد.

در این خصوص اردوان روزبه گفت و گویی با «پیام علیزاده» کارشناس امنیت شبکه در اروپا داشته است. این گفت و گو را از اینجا می شنویم:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بعضی از سایت‌ها که در ایران فیلتر بودند از جمله سایت بالاترین و یا بعضی از گروه‌های اجتماعی، اشاره می‌کنند که کاربران آزاد و رفع فیلتر شده‌اند .بعضی‌ها نگران این رفع فیلتر هستند. می‌توانید تحلیلی در ارتباط با رفع فیلتر به ما بدهید؟

در مجموعه‌ای که معروف به مجموعه سایبریه شده، کنترل سایبری و اینترنتی باید چند نکته را داشته باشد. این‌ها کارشان دو قسمت می‌شود. دو قسمتی که خیلی اساسی و مهم هستند و دو هدف اصلی را دنبال می‌کنند و ما بعدش به فیلتر سایت‌های بالاترین می‌پردازیم. مساله اول مساله جنگ روانی است و کاری که انجام می‌دهند برای ترساندن کسانی که در داخل ایران وبلاگ می‌نویسند و یا بیننده سایت‌ها هستند. قسمت مهمی از کارشان این است که این کار را انجام دهند و جنگ روانی داشته باشند .خیلی از مسایلی که آقایان ادعا می‌کنند آنقدر ارزش بحث هکی و امنیت شبکه ندارد. کاربران داخل ایران این را بدانند که اگر موارد امنیتی را رعایت کنند به مشکلی بر نمی‌خورند و مساله‌ای نخواهند داشت.

مساله دوم این است که قسمتی از کارهای‌شان به شناسایی کاربران بر‌می‌گردد که آن هم خوشبختانه ناموفق بوده. در مورد مساله اول به‌خاطر عدم آشنایی کاربران و به دلیل این‌که تعدادی از افراد راحت اعتماد می‌کردند، داستان فرق می‌کرد و سیاسی نبود. داستان سایت‌های پورونوگرافی بود و خوب توانستند به صورت موفقیت‌آمیز عده‌ای را بگیرند و ابراز قدرت و ابراز وجود کنند. در صورتی که در طرح جدیدشان نتوانستند تعدادی را بگیرند و الان دو بحث دارند. یکی این‌که فیلتر را برداشتند تا بگویند ما در حال شناسایی هستیم و هم این‌که ممکن است واقعن قصدشان شناسایی باشد. این روش به این صورت است که وقتی شما سایتی را از طریق بدون فیلتر و یا فیلترشکن‌های ضعیف می‌بینید،این سایت ممکن است کل اطلاعاتی که ردوبدل می‌شود از قبیل یوزرنیم، پسورد و یا صفحه‌ای را که می‌بینید را از طریق یک سرور در داخل کشور رد کند که به این کار «میرورینگ» می‌گویند .مثل این است که شما یک آینه در مقابل یک تلویزیون گذاشته‌اید. ممکن است این میرور (آینه) در یک لحظه کل اطلاعات شما را به افراد دیگر دهد وهم این‌که در یک لحظه اطلاعات اشتباه به شما دهد.

بنابراین کاربران داخل کشور باید خیلی دقت کنند که در هیچ حالتی بدون فیلتر و فیلتر‌شکن درست و معروف به سایت‌ها وصل نشوند و از فیلتر‌شکن‌هایی که دیروز در نت نبوده و مشکوک است، استفاده نکنند

بنابراین کاربران داخل کشور باید خیلی دقت کنند که در هیچ حالتی بدون فیلتر و فیلتر‌شکن درست و معروف به سایت‌ها وصل نشوند و از فیلتر‌شکن‌هایی که دیروز در نت نبوده و مشکوک است، استفاده نکنند و به هیچ عنوان احتیاط را از دست ندهند. به‌خاطر این‌که آن‌ها دیتابیس دارند و متعلق به آیپی‌هایی هستند که داخل کشور است. کاربران باید به این نکته دقت کنند.

برخی از سایت‌هایی که فیلتر‌شکن‌هایی را معرفی می‌کنند، ذکر می‌شود که خیلی قابل اعتماد نیست. فیلتر‌شکن اساسن یک سرویس رسمی نیست و به نظر می‌رسد نمی‌شود به طور رسمی تایید کرد. اگر کسی در ایران از فیلتر‌شکنی استفاده می‌کند چطور می‌تواند مطمئن باشد که این فیلتر‌شکن‌ خودش نوعی فیلتر‌ یا سیستمی برای ارسال اطلاعات یک کاربر نیست؟

کاربر هنگام استفاده از فیلتر‌شکن باید مطمئن شود که آن فیلتر‌شکن معروف است که این نکته‌ی بسیار مهمی است. من به دلایلی نام نمی‌برم ولی شما می‌توانید به آسانی تشخیص دهید که این فیلتر‌شکن معروف است یا نه. کافی است که اسم آن را در گوگل سرچ کنید و بینید که  رزالت(نتیجه) آن قدیمی است یا جدید است. دومین مساله این است که دو حالت فیلتر‌شکن داریم. بعضی‌ها براساس یک کلاینتی است که بر روی کامپیوتر فرد نصب می‌شود که این مدل نیاز به احتیاط بیشتری دارد و فرد باید دقت کند که فایل یا  کلاینت آن برنامه را از سایت خود فیلتر‌شکن گرفته باشد و سایت اصلی آن را چک کند و از روی همان سایت و نه از سایت دیگری آن را دانلود کند. مدل دیگر که آن را «وب‌بیس» می‌نامند و نمونه‌های آن توسط رادیو فردا در حال معرفی است و رادیو‌های دیگری هم هستند  که فیلتر‌شکن‌هایی را معرفی می‌کنند .این مدل وب نیازی ندارد که بر روی کامپیوتر فرد نصب شود و از این نظر مطمئن‌تر و راحت‌تر است. عمومن این‌طور فیلتر‌شکن‌ها از پروتکل ساده HTTP    استفاده می‌کنند . فرق  HTTP  و HTTPS و کلن فرق «سکیور» و «نان‌سکیور» همین است که در نهایت ممکن است شما از فیلتر رد شوید ولی اطلاعاتی که رد می‌شود به هیچ عنوان سکیور (مطمئن) نیست. کاربران باید به این نکته دقت کنند. در نهایت این توصیه را می‌کنم که مقالات زیادی در این زمینه نوشته شده که در اینترنت هست و کسی که کار سیاسی در اینترنت انجام می‌دهد باید در ابتدا احتیاط را رعایت کند و در مورد فیلترشکنی که استفاده می‌کند، تحقیق کند به‌خصوص فردی که در ایران است. و نهایتن باید بداند که چه فیلتر‌شکنی در چه زمینه‌ای باید استفاده شود و یا حتا در کجا نباید فیلتر‌شکن استفاده شود .چون بعضی مواقع شما با استفاده از یک فیلتر‌شکن خود را در موضعی قرار می‌دهید که باعث شناسایی‌تان می‌شود.

این روزها تبلیغات گسترده‌ای از توان‌مندی‌های ارتش سایبری سپاه قدس و یا عناوینی از این دست در گوشه و کنار می‌شنویم که حتا به نظر می‌رسد این تبلیغات از سوی خود حاکمیت در ایران هم مطرح می‌شود. شما سطح توان‌مندی این ارتش سایبری را به عنوان کارشناس امنیت در چه اندازه‌ای می‌دانید؟

بالاخره آن‌ها بودجه میلیاردی دارند که به هرحال امکاناتی را ایجاد می‌کند. ولی نهایتن شرایطی است که انسان‌های آزاده با آن‌ها هم‌کاری نمی‌کنند و این مساله واضح است. ولی من تصورم بر این است که با استفاده از کارشناسان روسی یک سری کارهایی را بتوانند انجام دهند ولی نه در آن حدی که مطرح می‌کنند.

یعنی بیشترین تلاش این‌ها در این زمینه است که جنگ روانی ایجاد کنند و کسانی را که در اینترنت فعالیت می‌کنند را بترسانند

یعنی بیشترین تلاش این‌ها در این زمینه است که جنگ روانی ایجاد کنند و کسانی را که در اینترنت فعالیت می‌کنند را بترسانند. بنابراین من احساس می‌کنم آن‌چه نشان می‌دهند سه یا چهار برابر توانایی واقعیشان است و آنقدر توان‌مند نیستند چرا که اگر بودند در همین طرح فتنه عمیق به‌جای سه تا چهار نفر مانند طرح «مضلین» سی نفر را می‌گرفتند. خیر. آن‌ها آنقدر توان‌مند نیستند و بیشتر ادعا است . الان بحث یکی دوتا نیست اساسن بحث وبلاگ‌ها و سایت‌هایی است که به نحوی از آزادی بیان دفاع می‌کنند و این‌که دنبال چه‌کسی و کجا می‌خواهند بروند یک علامت سوال بزرگ است. وقتی پنج‌هزار سایت و وبلاگ وجود داشته‌باشد که همه به نوعی درحال مبارزه هستند، غیرمنطقی است که بگویند ما همه این‌ها را تحت کنترل داریم  و از نظر من چنین چیزی به‌خاطر تعداد زیادنشدنی است ولی بچه‌ها باید احتیاط را رعایت کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , 

۱ Comment

  1. 1

    به نظرم اگر خلاصه‌ای از گفت و گو را هم در متن می‌گذاشتید، بهتر بود.

    رادیو کوچه:
    با تشکر از دقت شما
    این گفت و گو در حدود سی دقیقه پیش انجام پذیرفته است برای بهره خوانندگان محترم در ابتدا لینک صدا گذاشته می شود و پس از پیاده سازی کل گفت و گو بر روی سایت منتشر می شود .