Saturday, 18 July 2015
05 December 2021

«شبکه تصویری کوچه/بهناز، رقصنده‌ی ایرانی»

2012 July 23

نفیسه مطلق / شبکه تصویری کوچه

لازم به اشاره است ویدئوی زیر پیش‌تر در سایت چاری ماکان نمایش داده شد و گزارش‌های مربوط به آن نیز در  سایت پس‌کد منتشر شده است و حقوق معنوی و مادی آن متعلق به این موسسه بوده که در کوچه باز نشر شده است.

—-

اکثر ایرانیان‌-برخلاف بسیاری از اجتماع‌های خارجی‌ در مالزی- برای لذت‌بردن از آزادی‌های اجتماعی بیش‌تر به مالزی رو آورده‌اند. گفته می‌شود که نزدیک به 100 هزار ایرانی در شهرهای بزرگ مالزی زندگی می‌کنند. «بهناز» یکی از آن‌هاست که در سال 2010 به کوالالامپور آمده. او رقصنده‌ای حرفه‌ای‌ست که در منطقه‌ی «امپنگ» یک مرکز آموزش رقص دایر کرده. در این محل زنان می‌توانند انواع رقص‌های ایرانی و عربی را بیاموزند.

او می‌گوید: «ایرانی‌ها بیش‌تر مایل هستند که رقص‌های ایرانی یاد بگیرند اما من خودم عاشق رقص عربی هستم». بهناز را در محل کارش ملاقات کردم؛ جایی که چند مادر ایرانی کودکان‌شان را برای آموزش رقص هم‌راهی می‌کردند. می‌گوید: «زمانی که تصمیم گرفتم این مرکز را فقط به بانوان اختصاص دهم، تعداد زنان مالایی مسلمان که برای آموزش رقص عربی آمده بودند افزایش یافته. با توجه به تفاوت فرهنگی این منطقه با خاورمیانه علاقه‌ی زنان مالایی به رقص عربی برایم خیلی جالب است. البته من تا به حال علاوه بر مالزیایی‌ها، شاگردانی از ملیت‌های دیگر از جمله استرالیایی، ویتنامی، عراقی و آمریکایی نیز داشته‌ام».

بهناز با اشتیاق زیادی درباره‌ی هنر رقص صحبت می‌کند. من یک روز کامل را با او گذراندم. به نظر می‌رسید که بسیار گرفتار است و در کسب و کار جدیدش موفق. او به مدت 16 سال در ایران به تدریس رقص مشغول بوده. می‌گوید: «در ایران محدودیت‌های زیادی به عنوان یک زن برای رقصیدن در سطح حرفه‌ای وجود دارد. باید همه چیز را خودمان یاد بگیریم».

بهناز دو پسر دارد و در مالزی به همراه فرزند کوچکش زندگی می‌کند. فرزند بزرگ‌تر که دانشجوی موسیقی‌ست ساکن ایران است و در آینده به مادرش می‌پیوند. فرزند دوم او نیز در رشته‌ی ورزشی «پارکور» فعالیت می‌کند و در مالزی به موفقیت‌های چشم‌گیری دست یافته. بهناز از این که فرزندانش در موسیقی و ورزش موفق هستند ابراز رضایت می‌کند.

این رقصنده‌ی ایرانی آرزوهای بزرگی برای کسب و کار جدیدش در سر می‌پروراند. معتقد است که راه‌اندازی این مرکز تجربه‌ای چالش‌برانگیز بوده اما او برای آینده‌ای بهتر سختی‌ها را تحمل می‌کند. بهناز امیدوار است که این مرکز با موفقیت‌های بزرگ‌تری رو به رو شود تا او بتواند شعبه‌ی دیگری در کوالالامپور و حتی کشورهای منطقه تاسیس کند. بهناز معتقد است که کشور مالزی به او به عنوان یک رقصنده‌ی زن حرفه‌ای امکان تحقق بخشیدن آرزوهایش را داده است.

ویمو

[vimeo]http://vimeo.com/44019498[/vimeo]

یوتیوب

[youtube]http://youtu.be/784nl3DVaqg[/youtube]

ویدئوی پیشین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , ,