Saturday, 18 July 2015
20 October 2021
دگردیسی در مهاجرت

«زود-آشنایی»

2012 July 25

نازی حسامی/ رادیو کوچه

 خیال داشتم موضوع را یک جور دیگر شروع کنم اما یک دفعه خیلی بی‌مناسبت، یاد خانواده «دکتر ارنست» و سریال کارتنی «مهاجران» افتادم. خاطرتان هست؟ یک جورهایی به نظرم رسید قصه همه ما مهاجرها شبیه آن‌هاست. به جایی که نمی‌شناسیم وارد می‌شویم و سعی می‌کنیم نیازهای خودمان را به شکلی در مکان جدید برآورده کنیم و ابزارش را بسازیم. و یواش یواش معلوم نیست ما داریم خودمان را با محیط سازگار می‌کنیم یا محیط را با خودمان؟

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

البته تصور معمول بر این است که معمولن ما هستیم که تلاش می‌کنیم با محیط هماهنگ شویم و شاید هم درست باشد اما به نظر من عکسش هم صدق می‌کند. چرا که جوامعی که مهاجران زیادی را می‌پذیرند، کم کم آداب و فرهنگ و نحوه برخوردشان متفاوت می‌شود. به عبارتی مهاجران بر آن سرزمین اثر می‌گذارند و آن را برای خودشان متناسب‌تر می‌کنند. کشورهایی که مهاجران بیش‌تری را می‌پذیرند، به طور کلی نسبت به مهاجرانی که در کشورهای کم‌تر مهاجر‌پذیر «غریبه» نامیده می‌شوند، «آشنا»تر عمل می‌کنند.

قطعن ورود به کشوری که زیاد با ما غریبه‌گی نکند، شروع زندگی جدید را آسان‌تر می‌کند اما این، همه مسئله نیست. در واقع ما خودمان هم باید برای زودآشنایی تلاش‌هایی بکنیم که برخی از آن‌ها بسیار مهم و اساسی‌اند.

گمان کنم این‌که زودآشنایی با کشور جدید، می‌تواند ما را در جا افتادن و پیش‌رفت سریع‌تر کمک کند، مورد توافق همه باشد. اما واقعن چه عواملی می‌توانند ما را در زودآشنایی با کشور جدید، یاری دهند؟

به طور مسلم کسب شناخت قبلی، از محیطی که می‌خواهیم به آن وارد شویم، بسیار مهم است. اگر‌چه از قدیم هم گفته‌اند که «شنیدن کی بود مانند دیدن» اما به طور قطع، شنیدن از نشنیدن به‌تر است و حداقل آماده‌گی ما را برای مواجهه با شرایط بالا می‌برد.

این تحقیق می‌تواند زمینه‌های مختلفی را شامل شود. به بعضی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

تحقیق در مورد وضعیت تاریخی و اجتماعی:

وقتی قصد زندگی در کشوری را داریم، مطالعه وضعیت تاریخی، فرهنگی و اجتماعی آن بسیار کمک کننده است. دانستن این‌که هر ملتی، چه سیر تاریخی را گذرانده، به ما کمک می‌کند که حداقل بدانیم از لحاظ اجتماعی و فرهنگی در چه سطحی است. دقیقن مثل یک انسان که شما با دانستن گذشته و تجارب و سن و سالش، می‌توانید شناخت کلی از شخصیت او به دست آورید. این شناخت کمک می ‌کند که فاصله انتظار ذهنی‌تان با واقعیت کم‌تر شود و به‌تر بتوانید با رفتارهای او کنار بیایید. ملت‌ها هم بسته به سیر تاریخی و اجتماعی‌شان، رفتارها و خصلت‌هایی دارند که قطعن دانستن آن‌ها، ما را در کسب هماهنگی با محیط، بسیار کمک می‌کند.

تحقیق در مورد خوراکی‌ها و عادات غذایی:

شاید این مورد به نظر بی‌اهمیت بیاید، اما از آن‌جا که تغذیه یکی از اصلی‌ترین و ضروری‌ترین نیازهای هر انسانی است، نمی‌توان این مورد را نادیده گرفت. البته که این روزها در هر جای دنیا، غذاهای فوری، کنسروی و آماده و فست فودها جای خود را یافته‌اند اما واضح است که استفاده دایم از این نوع غذاها، نه از لحاظ اقتصادی و نه حفظ سلامت، درست نیست.

حتمن تجربه کرده‌اید که خوردن یک غذای خوب، خودش می‌تواند شما را در بازیابی انرژی‌تان کمک کند. منظورم فقط رفع گرسنگی نیست. منظورم جنبه تفریحی آن است. خیلی از مردم برای تفریح، به رستوران می‌روند یا خوراکی را که دوست دارند برای خودشان تهیه می‌کنند. مسلمن زندگی در مکانی که شما در آن حتا برای یافتن غذای مورد علاقه تان دغدغه داشته باشید، در درازمدت کار چندان راحتی نیست و درواقع یکی از لذت‌های اصلی زندگی را از شما می‌گیرد. بنابراین در مورد عادات غذایی کشوری که قصد سفر به آن را تحقیق کنید. ضمن آن‌که بد نیست خوراکی‌های جدید را هم بیازمایید. گاهی به‌تر از آن هستند که انتظار داریم.

تحقیق در مورد آب و هوا:

یکی از دوستانم که به یکی از ایالت‌های سرد کانادا مهاجرت کرده بود از این می‌نالید که بعد از دو سال هنوز استخوان‌هایش گرم نشده و خیلی جدی می‌گفت اگر نتواند به آب و هوا خو بگیرد، برمی‌گردد یا دنبال کشور گرم‌تری می‌گردد. این هم از آن مسایلی است که شاید در آغاز، توجه زیادی را معطوف آن نکنیم اما به واقع اثرگذار و مهم است. در برخی کشورهای اسکاندیناوی، جمعیت قابل توجهی از افراد به دلیل عدم برخورداری از آب و هوای مناسب که آن‌ها را به سمت گوشه‌گیری سوق می‌دهد، دچار افسردگی و به قول خودمان خانه‌نشینی می‌شوند. این امر به‌خصوص در مورد مهاجرانی که به شرایط آب و هوایی این مناطق عادت ندارند، صدق می‌کند. بنابراین حتمن قبل از مهاجرت به یک مکان، با خودتان در مورد این موضوع کنار بیایید.

تحقیق در مورد فرصت‌های شغلی:

نیاز به توضیح ندارد که در هر نقطه از این جهان، داشتن شغلی مناسب، برای گذران زندگی ضروری است. تعجب در این است که با وجود وضوح چنین مسئله‌ای، برخی مهاجران، بدون توجه به این امر ضروری، صرفن ورود به کشوری دیگر را نقطه هدف خود می‌گیرند و در مورد آن‌چه بعد از آن اتفاق می‌افتد نمی‌اندیشند. شاید باور غلط در خصوص سطح و میزان خدمات اجتماعی در کشورهای پیش‌رفته‌تر، برخی را دچار این سو‌تفاهم می‌کند که بدون آینده‌نگری در مورد کار و یافتن شغل، می‌توانند زندگی راحتی در کشور جدید داشته باشند. جست‌وجویی ساده در مورد سطح درآمد و بازار شغلی در کشور میزبان و هم‌چنین وضعیت خدمات اجتماعی، می‌تواند به سادگی ما را از دچار شدن به چنین اشتباه خطرناکی، نجات دهد. چرا که عملن بدون داشتن کار مناسب، حتا اگر در کشور خوبی هم ساکن شویم، نمی‌توانیم با آسودگی و رفاه، روزگار بگذرانیم و چه بسا از چاله به چاه بیفتیم.

تحقیق در مورد هزینه و سطح زندگی:

این هم از نکات بسیار مهمی است که عدم آگاهی از آن می‌تواند به شکست پروسه مهاجرت بیانجامد. هر مهاجری نیاز دارد که به طور نسبتن دقیق بداند با چه میزان از پشتوانه مالی باید به کشور جدید وارد شود. معمولن بسیاری مهاجران تا وقتی که به اصطلاح جا بیافتند و بتوانند در کشور جدید هزینه زندگی خود را تامین کنند، ناچار به استفاده از ذخایر مالی قبلی‌شان هستند. این‌جاست که اهمیت تخمین‌های درست مشخص می‌شود. گاهی نداشتن اطلاعات کافی یا داشتن اطلاعات اشتباه، می‌تواند همه محاسبات را دچار خطا کند و مهاجر را با مشکلی جدی مواجه سازد. بنابراین بسیار مهم است که قبل از آن‌که به کشور جدیدی وارد شویم بدانیم که به طور ماهانه برای سطح زندگی مورد انتظارمان، چه هزینه‌ای را باید در نظر بگیریم و چه‌طور می‌خواهیم آن را تامین کنیم.

تحقیق در مورد جوامع ایرانی در کشور میزبان:

این که هم‌وطنان ما با فرهنگ و سلایق تقریبن مشابه، چه نظری نسبت به کشور جدید دارند و چه‌طور در آن‌جا روزگار می‌گذرانند نکته‌ای است که می‌تواند ما را در شناخت به‌تر محیط کمک کند. البته بسیاری شرکت‌ها و موسسات که نقش مشاور مهاجرتی را دارند هم این اطلاعات را در اختیار ما قرار می‌دهند اما قطعن صحبت با کسانی که به‌طور مستقیم‌تری با موضوع درگیرند، خالی از فایده نیست.

در هر حال، هر چه بیش‌تر بدانیم، آشنایی ما با کشور جدید، سریع‌تر و کامل‌تر رخ می‌دهد و این دانش یک ابزار اساسی برای زود-آشنایی با محیط است که ما را از غریبه بودن و غریبه ماندن، تا حد زیادی نجات می‌دهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,