Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
هم‌زمان با جدا شدن سفیر سوریه در امارات از دولت،

«هشدار دبیرکل سازمان ملل به ادامه درگیری‌ها در سوریه»

2012 July 26

گزارش خبری / رادیو کوچه

شام‌گاه چهارشنبه، 25 ژوییه، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، از جامعه جهانی خواسته است تا «کشتار در سوریه» را متوقف کند.

آقای بان گفت که جامعه جهانی نمی‌تواند خود را پشت «سخنان محکم و عمل سست» پنهان کند و افزود: «جهانیان باید همانند لیبی و ساحل عاج، نسبت به نقض فاحش قوانین بشردوستانه بین‌المللی در سوریه واکنش نشان دهند.»

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که با ادامه خشونت در سوریه و انتشار گزارش‌هایی از تلفات سنگین غیرنظامیان در این کشور، عبداللطیف الدباغ سفیر سوریه در ابوظبی از حکومت دمشق جدا شد و به مخالفان پیوسته است.

همسر او لمیا‌ الحریری که سفیر سوریه در قبرس بود روز سه‌شنبه از حکومت بشار اسد، رییس جمهوری این کشور، اعلام جدایی کرده و به دوحه پایتخت قطر پناهنده شده بود.

در همین حال، درگیری بین نیروهای دولتی و مخالفان در حلب دومین شهر بزرگ سوریه هم‌چنان ادامه دارد و ارتش سوریه برای خارج ساختن مناطقی که به دست ارتش آزاد افتاده است نیروهای اضافی از سایر مناطق به این شهر اعزام کرد.

از سویی دیگر نیروهای نظام کنترل اغلب مناطق در دمشق را بازپس گرفتند و عملیات گسترده‌ای علیه ارتش آزاد آغاز کرده‌اند.

به گزارش الجزیره، هم‌چنین ارتش بشار اسد، از هلی‌کوپتر و هواپیمای جنگنده جهت عقب‌راندن مخالفان از شهرهای این کشور استفاده می‌کند.

منابع مخالفان اعلام کرده‌اند روز چهارشنبه بیش از 70 تن کشته شدند.

روز سه‌شنبه، نیز اعلام شد 158 نفر در شهرهای مختلف سوریه کشته شدند.

در عین حال یک هیت بلند پایه سوری متشکل از 15 وزیر و مقام مسوول، روز سه‌شنبه برای سفر سه روزه وارد تهران پایتخت ایران شد و با علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی دیدار کرده است.

ریاست این هیت را عمر غلاونجی معاون اول نخست وزیر سوریه در امور خدمات بر عهده دارد.

به گزارش فارس، وزرای نفت، معادن، منابع آبی، بهداشت، مسکن، رییس هیت برنامه‌ریزی و هم‌کاری بین‌المللی و رییس بانک مرکزی سوریه، از جمله اعضای این هیت هستند.

مشاور اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی در دمشق اعلام کرده است: «هدف این سفر، توسعه هم‌کاری‌ اقتصادی دمشق و تهران با توجه به فشارهای اقتصادی چند کشور غربی و عربی است که بر سوریه و مردم آن وارد می‌شود.»

علی‌اکبر صالحی بر پای‌بندی ایران بر موضع شفاف و اصولی خود در حمایت از روند اصلاحات رییس‌جمهوری، بشار اسد در جهت تحقق مطالبات مشروع تاکید کرد.

هم‌چنین در پی اظهارات هفته گذشته سخن‌گوی وزارت خارجه سوریه در ارتباط با کاربرد تسلیحات شیمیایی، دولت روسیه، که حامی اصلی حکومت سوریه محسوب می‌شود، در مورد استفاده از این نوع تسلیحات هشدار داده است.

هفته گذشته، سخنگوی وزارت خارجه سوریه تاکید کرد که دولت او از اسلحه شیمیایی علیه مردم این کشور، حتا مخالفان مسلح هم استفاده نخواهد کرد و این‌گونه تسلیحات فقط علیه متجاوزان خارجی کاربرد دارد.

بیشتر بخوانید:

«درخواست ایران برای میانجی‌گری در سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,