Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
گزارش اقتصادی

«کاهش صادرات نفت ایران و تکذیب‌های مسوولان»

2012 July 27

سایه کوثری / رادیو کوچه

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران به تازگی با رد کاهش 30 درصدی تولید نفت، گفته است: «‌هم‌اکنون ظرفیت تولید نفت کشور روزانه 4 میلیون بشکه است.»

‌احمد قلعه‌بانی در مورد خبر کاهش 30 درصدی تولید و صادرات نفت ایران هم اعلام کرد: «‌در حال حاضر ظرفیت تولید روزانه نفت ایران حدود چهار میلیون بشکه است.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران با اعلام این‌که خروج چاه‌های نفتی از مدار تولید امری بدیهی و عادی است، تصریح کرد: «‌در شرایط فعلی علت خروج برخی از چاه‌های نفت از مدار تولید انجام تعمیرات اساسی و دوره‌ای است.»

‌معاون وزیر نفت با تاکید بر این‌که کاهش 20 تا 30 درصدی تولید نفت قطعن به دلیل انجام تعمیرات اساسی نیست، اظهار داشت: «اگر یک چاه از مدار تولید نفت خارج شود، قطعا سایر چاه‌ها این کاهش تولید نفت خام را جبران خواهند کرد.»

‌این عضو هییت مدیره شرکت ملی نفت هم‌چنین با رد کاهش تولید نفت ایران از میادین مرزی و مشترک، تاکید کرد: «‌انجام تعمیرات اساسی بر روی چاه‌های نفت باید برای حفظ و نگه‌داشت تولید به طور دایم و پیوسته انجام شود.»

‌وی هم‌چنین از اجرای برنامه‌های جدیدی برای  تامین منابع مالی و سرمایه‌ای مورد نیاز طرح‌های صنعت نفت و گاز کشور خبر داده است.

‌این سخنان قلعه بانی در حالی است که رییس کمیسیون انرژی مجلس، علت اصلی کاهش توان تولید نفت در کشور را عدم سرمایه‌گذاری و سو مدیریت خوانده و گفت: «‌وزارت نفت در تامین بنزین مورد نیاز داخل، عملکرد مطلوبی داشته است، اما تا صادرات این فرآورده استراتژیک چند گام فاصله دارد.»

حمیدرضا کاتوزیان چندی پیش گفته بود که متاسفانه با توجه به آمار رسمی وزارت نفت، نه تنها این برنامه محقق نشده است، بلکه تولید نفت ایران بیش از ۷۰ هزار بشکه هم کاهش یافته است، این در حالی است که آمارهای غیر رسمی از کاهش بیشتر تولید نفت خبر می‌دهند.‌

وی درباره علت کاهش تولید نفت خام در کشور هم توضیح داد: «‌مشکل اصلی کاهش تولید نفت خام در کشور عدم سرمایه‌گذاری مناسب در طرح‌های بزرگ نفتی کشور است و مشکل بعدی نبود مدیریت مناسب و سامان‌دهی مطلوب به امور در وزارت نفت است».

رییس کمیسیون انرژی مجلس، عزل و انتصاب‌های نامناسب مدیران در مجموعه وزارت نفت را یکی دیگر از علت‌های اثرگذار بر کاهش تولید نفت خام در کشور خواند و تصریح کرد: «‌عزل و نصب‌های مدیران در مجموعه وزارت نفت و شرکت‌های تابعه باید با دقت نظر و بر اساس منطق و کارشناسی انجام شود».

به گفته وی سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در نشست‌های دوره‌ای خود متناسب با شرایط بازار جهانی نفت، افزایش یا کاهش تولید را برای اعضای خود تکلیف می‌کند، این در حالی است که در صورت لزوم افزایش تولید، صنعت نفت ایران هم‌چنان ظرفیت افزایش تولید نفت خام را ندارد و این به این معنی است که اعضایی که ظرفیت مازاد تولید دارند، از این شرایط استفاده می‌کنند.

کاتوزیان هم‌چنین با یادآوری این که افزایش قیمت بنزین مصرف آن را کاهش داده است، تصریح کرد: «‌وزارت نفت در تامین بنزین مورد نیاز داخلی، عمل‌کرد به نسبت خوبی داشته است، اما در شرایط کنونی توان صادرات بنزین نداریم، ولی در صورت تحقق طرح‌های بهینه‌سازی، نوسازی و راه‌اندازی پالایش‌گاه‌های جدید، امکان تحقق صادرات بنزین ایرانی وجود دارد.»

از سویی آخرین گزارش اوپک مدعی شده است تولید روزانه نفت ایران در ماه ژوئن امسال به ۲ میلیون و ۹۶۳ هزار بشکه کاهش یافته است. اما وزارت نفت ایران می گوید تولید روزانه ۴ میلیون بشکه است.

بر اساس این گزارش که هفته گذشته منتشر شد، صادرات نفت ایران در ماه ژوئن، در مقایسه با ماه پیش از آن ۱۸۸ هزار بشکه کاهش یافته و به ۲ میلیون و ۹۶۳ هزار بشکه در روز رسیده است.

کاهش تولید نفت ایران به علت افت چشم‌گیر، تقاضا از سوی مشتریان پالایش‌گاهی این کشور داشته است. اعمال تحریم‌های نفتی از سوی اروپا و آمریکا بر ضد ایران نیز تاثیر زیادی در کاهش تولید و صادرات نفت این کشور داشته است.

بر اساس‌ گزارش موسسه جی پی مورگان، میزان واردات نفت اروپا، آفریقای جنوبی و ژاپن از ایران از ابتدای سال 2012 میلادی تا‌کنون کاهش چشم‌گیری داشته است و پیش‌بینی می‌شود کاهش واردات از سوی سایر مشتریان ایران نیز توسط چین جبران نشود.

«لاورنس ایگلز» کارشناس ارشد انرژی تاکید کرد روند کاهش صادرات و فروش نفت ایران طی ماه‌های اخیر فراتر از پیش‌بینی‌های اولیه بوده است و پیش‌بینی می‌شود میزان تولید نفت ایران به کمتر از 2.5 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

آمارهای رویترز در اواخر ماه مارس نیز نشان می‌دهد میزان صادرات نفت ایران طی ماه مارس بیش از 300 هزار بشکه معادل 14 درصد کاهش داشته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,