Saturday, 18 July 2015
24 July 2021
پس از سی سال داریوش فرهنگ نمایشنامه گالیله را کارگردانی می‌کند

«داریوش فرهنگ و تمرینات این روزهای نمایش گالیله»

2010 January 13

بهمن ماه سال 58 بود که داریوش فرهنگ نمایش «دایره گچی قفقازی» نوشته‌ی «برتولت برشت» را اجرا کرد

و حالا پس از 30 سال با اجرای دیگر نمایشنامه برشت، «گالیله» در بهمن 88 بار دیگر میهمان تالار اصلی تئاترشهر می‌شود.

به گزارش ایسنا،  پس از این‌که زمزمه‌های حضور دوباره داریوش فرهنگ پس از وقفه‌ای 30 ساله در تئاتر، جدی شد نخستین چیزی که در ذهن بسیاری از علاقه‌مندان تئاتر زنده شد، نام گروه تئاتر «پیاده» بود.

گروهی که سال 47 توسط داریوش فرهنگ و مهدی هاشمی تأسیس شد و در طول سال‌های فعالیت خود بیش از 20 نمایشنامه ایرانی و خارجی را اجرا کرد.

در نمایش «گالیله» تقابل میان عقل و جهل، رویارویی روشنایی و تاریکی و تقابل جهان کهنه و نو مطرح می‌شود و چه چیزی بهتر از این رویارویی که همیشه پایدار است و بهترین زمینه برای یک نمایشنامه است و به همین خاطر این نمایشنامه را انتخاب کردم

داریوش فرهنگ امروز که پس از سال‌ها بار دیگر به صحنه آمده است، با یادآوری خاطرات خوش روزهای پرکار گروه تئاتر «پیاده» می‌گوید:«این گروه جزء نخستین گروه‌های دانشجویی بود. البته در سال‌های 46 و 47 این‌گونه نبود که هر دانشجویی بتواند گروه تأسیس کند، اما ما در آن دوره حرکتی نوین را آغاز کردیم.

ما نزدیک به 20 نمایشنامه ایرانی و خارجی را اجرا کردیم که هریک امضای گروه تئاتر «پیاده» را بر خود داشتند چون پس از مدت‌ها تمرین گروهی، به سبک و سیاق خاص خود دست یافته بودیم. علاوه بر این همیشه بهترین نمایشنامه‌های ایرانی و خارجی را برای نخستین‌بار اجرا می‌کردیم.»

20100113-news-farhang1K

گروه تئاتر «پیاده» آن‌گونه که داریوش فرهنگ می‌گوید با حضور دانشجویان دانشکده هنرهای زیبا تشکیل شد، دانشجویانی که بعدها همه جزء هنرمندان سرشناس ایران شدند؛ نام‌هایی همچون سوسن تسلیمی، مرضیه برومند، رضا بابک، گلاب آدینه، ایرج طهماسب، ناصر هاشمی، حمید جبلی، فاطمه معتمدآریا، علیرضا خمسه و … آخرین نمایشی که این گروه به صحنه بردند، «دایره گچی قفقازی» بود که با طراحی و کارگردانی داریوش فرهنگ اجرا شد و اجرای آن مورد استقبال تماشاگران تئاتر قرار گرفت.

ما گروه تئاتر «پیاده» 30 سال فعالیت نکرد و حالا داریوش فرهنگ یکی از دو موسس این گروه درباره این وقفه چندین‌ساله می‌گوید: «ماجرا خیلی مفصل است. اوایل انقلاب مشتی مدیر نابلند و نالایق مسوولیت را برعهده گرفتند که هر هفته هم عوض می‌شدند. بحران مدیریت در کنار بحران اقتصادی، آشفته بازار گروه‌های تئاتری و صف‌بندی آدم‌ها و انگ‌زدن‌ها، رواج تنگ‌نظری و حقارت …. همه این‌ها موجب شد که تئاتر را رها کنم.»

اما این وقفه 30 ساله شور و شوقی دوباره را در این هنرمند زنده کرد و داریوش فرهنگ می‌گوید: «حالا دوباره آن شور شوق‌انگیز در من به وجود آمده، شور و شوقی که تابه‌حال نداشته‌ام و حالا آن‌چنان شوقی دارم که به همه اعضای گروه هم منتقل شده است.»

20100113-news-farhang15K

چرا «گالیله»؟ این پرسش دیگری است که از داریوش فرهنگ می‌پرسیم و او هم پاسخ می‌دهد: «در نمایش «گالیله» تقابل میان عقل و جهل، رویارویی روشنایی و تاریکی و تقابل جهان کهنه و نو مطرح می‌شود و چه چیزی بهتر از این رویارویی که همیشه پایدار است و بهترین زمینه برای یک نمایشنامه است و به همین خاطر این نمایشنامه را انتخاب کردم.»

فرهنگ اما متن اصلی برشت را اجرا نمی‌کند، بلکه با همکاری سعید شاهسواری برداشتی آزاد از این نمایشنامه را به صحنه می‌آورد. او درباره این بازنویسی توضیح می‌دهد:«متن اصلی «برشت» خیلی به درد جامعه و افکار و سلیقه‌های امروز نمی‌خورد. این متن کمی کهنه و معمولی و بسیار طولانی و تکراری است، بنابراین اگر بخواهد به همان شکل و با همان ترجمه معمولی خود اجرا شود، حاصلی جز یک نمایش کسالت‌بار کهنه و معمولی نخواهد داشت. اما ما تلاش کردیم نمایشنامه را با توجه به شرایط، سلیقه‌ها و نیازهای زندگی امروز بازنویسی کنیم تا تماشاگر به خوبی با آن همراه شود.»

طبقه هفتم تالار وحدت این روزها میزبان گروه اجرایی نمایش «گالیله» است. گروهی که در آن هم بازیگران قدیمی تئاتر و هنرمندانی چون امین تارخ، مسعود کرامتی، سهیلا رضوی و … حضور دارند و هم چهره‌های جوان؛ 40 بازیگری که به گفته طراح و کارگردان نمایش به سه گروه تقسیم می‌شوند. هر سه گروه کاری بسیار دشوار و پرانرژی در پیش دارند.

داریوش فرهنگ در این‌باره هم توضیح می‌دهد: «هریک از این حلقه‌های زنجیر بیفتد، ضربه جبران ناپذیری به کل گروه زده می‌شود. همه این 40 تن یک نفر هستند در تن «گالیله» و او دانشمندی است که هم بیانگر افکار برشت است و هم پژوهش‌های یک دانشمند و هم سلیقه و اندیشه دو نویسنده این کار را بازگو می‌کند.»

قرار است این نمایش از 12 بهمن‌ماه در تالار اصلی تئاتر شهر به صحنه برود و اجرای آن تا 45 شب ادامه داشته باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,