Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
کوچه سیاست

«آقای جنتی، تحت تاثیر رسانه‌های بیگانه»

2012 August 05

کامبیز غفوری/ رادیو کوچه

این روزها، اخبار داخل ایران و اظهارنظرهای گوناگون مقامات جمهوری اسلامی درباره اوضاع جاری مملکت، حاکی از آشفتگی صحنه سیاسی ایران است و بیش از پیش نشان می‌دهد که استراتژیست‌ها و تصمیم‌گیرندگان نظام، هنوز خط مشی خاصی برای مقابله با مشکلات داخلی (مانند گرانی و تورم افسارگسیخته) نداشته، در صحنه جهانی نیز با عدم موفقیت در جلوگیری از تشدید تحریم‌ها، شکست مذاکرات هسته‌ای و اتخاذ یک موضع‌گیری منزوی‌ساز در برابر حوادث سوریه، دیپلماسی ضعیفی را ارایه کرده‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بحران اقتصادی، واقعیت یا دروغ رسانه‌های بیگانه؟

در حالی‌که گرانی‌ اقلام ضروری و مورد نیاز شهروندان، دست‌رسی به یک سری از مواد غذایی را برای اقشار متوسط و کم‌درآمد مشکل کرده است و در این میان قیمت مرغ نه‌تنها به شاخصی محاوره‌ای برای شهروندان در رابطه با اشاره به گرانی‌ها تبدیل شده، بلکه سوژه‌ی طنزی هم به‌دست مردم داده است. در این میان سخنان آقای جنتی هم در نماز جمعه گذشته واکنش‌هایی چون اظهار تاسف، عصبانیت و گاه لب‌خند تلخ را از سوی شنوندگان به دنبال داشت.

«احمد جنتی» که دو سال پیش در چنین روزهایی به‌واسطه سخنان غیرمسوولانه دیگری در نماز جمعه، مورد اعتراض آقایان موسوی و کروبی قرار گرفته بود و این دو، در نامه‌ای به مراجع تقلید «ناتوانی ذهنی به دلیل کهولت سن» را دلیل اظهارات وی دانسته بودند، این بار گرانی مرغ را به گردن خدا انداخت و تلویحن مشکلات را بازخوردی از اعمال انسان‌ها در جامعه دانست.

البته آقای جنتی فشار گرانی بر مردم را مشکلی جدی خواند و وجود بحران اقتصادی را تایید کرد ولی هم‌زمان، محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، گفت که مشکل اصلی کشور گرانی نیست و یک روز پس از آن، رامین مهمان‌پرست سخن‌گوی وزارت امور خارجه در شهر شانگهای چین گفت که اصلن بحران اقتصادی در ایران دروغ، و حاصل تلقین رسانه‌های غربی است.

در این بین، آقای مهمانپرست توضیح نداد که آیا «احمد جنتی» امام جمعه موقت تهران هم تحت تاثیر رسانه‌های غربی وجود بحران اقتصادی را تایید کرده یا منابع دیگری در اختیار داشته است؟

این‌که اظهارنظرهای شتاب‌زده و گاه سخیفانه‌ای مانند توصیه به نشان ندادن تصویر تناول مرغ در تلویزیون، دعوت مردم به صرف اشکنه و پیاز، مکروه دانستن استفاده از گوشت مرغ به سبب این‌که پرنده مذکور نافرمانی خدا را کرده است و مانند آن‌ها منتشر می‌شود، در کنار اخباری جدی‌تر چون اعتراض مردم نیشابور به گرانی قیمت مرغ و حمله مسلحانه به یک مرغ‌داری در هرمزگان، نشان می‌دهد که مسوولان جمهوری اسلامی بیش از هر چیز نگران تاثیر مشکلات معیشتی بر عرصه سیاسی داخلی و شروع بالقوه‌ی سلسله‌ای از اعتراض‌ها هستند که می‌تواند برای حکومتیان دردسر جدی ایجاد کند.

تاثیر فشار اقتصادی بر اعتراضات مردمی

شاید کسی برای حاکمان ایران تعریف کرده باشد که فشار اقتصادی بر مردم روسیه که محصول سیاست‌ تزارهای خودکامه‌ی این کشور در عرصه اقتصادی، افزایش بودجه نظامی و فساد دست‌گاه اداری بود، چه بر سر «نیکلای دوم» و سلسله‌ی رومانف‌ها آورد. یکی از شعارهای مردمی که در فوریه 1917 پتروگراد را به لرزه درآوردند، درخواست نان بود. دقیقن همان درخواستی که وقتی «ماری آنتوانت»، ملکه خوش‌گذران فرانسه در آستانه‌ی انقلاب شنید، توصیه کرد که مردم «اگر نان ندارند، شیرینی (کیک بریوش) بخورند»، و البته شاید مدتی بعد از این اظهار نظر، زمانی که انقلابیون موهایش را تراشیده بودند و او را به سمت گیوتین‌ می‌کشاندند، فهمیده بود که چرا مردم نمی‌توانند مانند او، به جای نان ساده، کیک بریوش حاوی کره، تخم‌مرغ و شیر بخورند.

ممکن است حاکمان این روزها که سال‌روز مشروطه است، در رسانه‌ها بخوانند و بشنوند که یکی از علل هم‌راهی توده‌ها با انقلاب مشروطه، گرانی‌ نان و قندی بود که به روایت تاریخ قیمت شش کله قند برابر با حقوق یک ماه مواجب‌بگیران ساده شد، و «علا الدوله» حاکم مستبد تهران هم با به چوب و فلک بستن بازرگانان نتوانست به قیمت‌ها امر همایونی کند که پایین بیایند. این در حالی بود که شاه و اطرافیانش در همان دوران درآمدهای شخصی خود را از کارهایی چون رشوه‌ستانی از دارسی انگلیسی در ازای اعطای امتیاز نفت، تامین می‌کردند.

حکایت‌هایی از این دست البته بسیار و نگرانی حاکمان به‌جاست. حتا اگر «زهرا سجادی» معاون امور زنان ریاست‌جمهوری، به بهانه توصیه برای ازدیاد جمعیت بگوید که «ما برای رفاه انقلاب نکردیم»  و رهبر دستور به اجرای طرح اقتصاد مقاومتی دهد و از ترک اعتیاد به صادرات نفت بگوید، باز هم تبعات فشار اقتصادی کمرشکن بر مردم، برای حاکمیت هم گران‌بار خواهد بود.

شاید اشاره «احمد بخشایش»، نماینده مجلس شورای اسلامی که با ابراز نگرانی از آینده نظام در صورت حذف افرادی چون «سعید مرتضوی»، گفت: «نظام در ایام فتنه به امثال مرتضوی نیاز دارد»، به طور واضح‌تری انتظار مقامات را برای رویارویی با اعتراضات مردمی به نمایش بگذارد. اعتراضاتی که شاید آنان فتنه بخوانند اما آثار فتنه و آفتی که سو‌سیاست  کاربه‌دستان نظام خودکامه‌ی متبوع‌شان بر دامن مردم انداخته است، بی‌گمان مانند بومرنگی به سوی آنان بازخواهد گشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,