Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
پس از گذشت پنج‌سال حبس،

«آزادی شهرزاد میرقلی‌خان، زن ایرانی زندانی در آمریکا»

2012 August 08

خبر / رادیو کوچه

شهرزاد میرقلی‌خان، یک شهروند ایرانی که به اتهام دست داشتن در صدور غیر‌قانونی تجهیزات نظامی به ایران در آمریکا زندانی بوده، آزاد شده و به عمان سفر کرده است.

به گفته خبرگزاری دولتی عمان، یک سخن‌گوی امور خارجه این کشور از دولت آمریکا برای آزادی خانم میرقلی‌خان تشکر کرده و گفته است: «این عمل انسان‌دوستانه برای منافع هر دو کشور سودمند خواهد بود و به آرامش در منطقه کمک خواهد کرد.»

خانم میرقلی خان در فرودگاه مسقط، پایتخت عمان، با اعضای خانواده‌اش دیدار و نسبت به آزادی خود ابراز خوش‌حالی کرد.

این شهروند ایرانی، در سال 2007 بازداشت شد و مقامات آمریکایی گفتند که بازداشت او نتیجه تحقیقات مشترک اداره گمرک و وزارت دفاع ایالات متحده بوده است.

شهرزاد میرقلی خان در دسامبر سال 2008 به جرم تلاش برای ارسال تجهیزات نظامی به ایران در آمریکا محاکمه و به پنج سال زندان محکوم شد.

اتهام او تلاش برای خرید و ارسال سه هزار دوربین دید در شب به ایران بود که با قوانین ایالات متحده راجع به تحریم تسلیحاتی ایران مغایرت داشت.

خانم میرقلی خان پیشتر به همین اتهام در اتریش بازداشت، محاکمه و محکوم شده بود و به گفته منابع ایرانی، برای ادای توضیحات در مورد اتهامات همسرش داوطلبانه به آمریکا رفت اما در آن کشور بازداشت شد.

محکومیت و حبس شهرزاد میرقلی خان واکنش تند مقامات جمهوری اسلامی، از جمله محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، و برخی رسانه‌های این کشور را به دنبال داشت که اتهامات علیه این زن ایرانی را ساختگی دانسته و از بدرفتاری با او در زندان خبر می‌دادند.

آزادی شهرزاد میرقلی خان ظاهرن با وساطت دولت عمان صورت گرفته است که پیش از این نیز در ماجرای بازداشت سه شهروند شهروند آمریکایی در ایران میانجی‌گری کرده بود.

بیشتر بخوانید:

 «دولتی که افراد بی‌گناه را زندانی کرده نمی‌توانیم ببخشیم»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,