Saturday, 18 July 2015
01 August 2021
در ادامه حملات هکرها به سایت‌های مخالف دولت ایران

«یک سایت چینی توسط ارتش سایبری ایران هک شد»

2010 January 13

سایت «بایدو» که بزرگ­‌ترین و معروف­‌ترین موتور جستجوی اینترنتی در چین می­باشد، روز­سه­‌شنبه توسط فرد یا گروهی که خود را ارتش سایبری ایران می­‌نامید، هک شد.

به گزارش بی­‌بی­‌سی، اطلاعات چندانی در مورد ارتش سایبری ایران در دست نیست اما اخیرا فعالیت­‌های آن در اینترنت شدت یافته است.

کاربرانی که می­‌خواستند وارد سایت بایدو شوند، با پیغام این سایت توسط ارتش سایبری ایران  مواجه می‌شدند.

سخنگوی بایدو گفت که خدمات این موتور جستجوی اینترنتی به علت تغییر دی­ان­اس از خارج از سیستم دچار اختلال شد اما این خدمات به حالت عادی بازگشته است.

وزارت خارجه چین نیز حمله به سایت­های چینی را محکوم کرده و گفته است که کشورش با هک و سایر جرایم اینترنتی مخالف است.

این به نظر اولین باری است که یک سایت چینی که دولت آن از حامیان ایران در عرصه­‌های بین­‌المللی محسوب می­شود، هدف حمله هکرهای ایرانی قرار می­‌گیرد.

حملات اخیر به سایت­های ایرانی و خارجی توسط هکرها از طریق روش موسوم به اکس‌­اس­‌اس صورت می­‌گیرد. در این روش ابتدا هکرها ایمیل گردانندگان این سایتها را هک می­‌کنند و با استفاده از آن با شرکتهای میزبان و کنترل­ کننده دامنه­‌های این سایتها تماس گرفته و با ذکر اینکه رمز عبور خود را فراموش کرده­‌اند، سعی می­‌کنند که کنترل سرور و دامنه سایت را به دست بگیرند.

از این روش ابتدا برای حمله به سایت بالاترین استفاده شد و سپس چند سایت متعلق به اصلاح­‌طلبان هدف قرار گرفتند.

ارتش سایبری ایران که هنوز مشخص نیست نام فرد یا یک گروه است، ماه پیش به همین روش به سایت توییتر حمله کرد و برای مدتی آن را از کار انداخت. در این حمله آسیبی به اطلاعات کاربران توییتر وارد نشد.

برخی این احتمال را مطرح کرده‌­اند که شاید حمله به سایت چینی، به دلیل حمایت­‌های کاربران چینی توییتر از معترضان ایرانی باشد. این کاربران چینی حمایت­های خود را از معترضان ایرانی اعلام کرده و سایت اینترنتی به همین منظور راه‌اندازی کرده‌اند.

سایت­‌های آمریکایی، اسراییلی و برخی کشورهای غربی طی سال­های اخیر هدف حملات هکرهای ایرانی قرار گرفته­‌اند. خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران،ایرنا، در این مدت با مدیر یکی از این گروه‌های هک چند بار مصاحبه کرده و اقدامات و عملیات آنها را پوشش داده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز پس از آن که سرلشکر محمدعلی جعفری فرماندهی آن را به عهده گرفت، مرکزی تحت عنوان بررسی جرایم سازمان یافته تشکیل داد که زیر مجموعه پدافند سایبری سپاه قرار گرفت و وظیفه آن نظارت و بررسی جرایم سازمان یافته تروریستی، جاسوسی، اقتصادی و اجتماعی در فضای مجازی اعلام شد.

این مرکز وب‌سایتی تحت عنوان گرداب دارد که در ایام ناآرامی­های پس از انتخابات، تصاویر معترضان را منتشر کرد و خواهان آن شد تا این افراد از سوی مردم شناسایی شوند.

مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سپاه پاسداران به نام ارتش سایبری نیز شناخته می­شود ولی مشخص نیست این بخش همان ارتش سایبری ایران است یا این دو، متفاوت هستند.

ارتش سایبری سپاه در اسفند سال پیش به دستگیری عوامل سایت هایی پرداخت که آنها را گردانندگان سایت های مستهجن معرفی کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , 

۱ Comment


  1. سلام
    1

    یک سایت ایرانی دیگرو چینی ها هک کردن
    http://www.hrmbook.ir/