Saturday, 18 July 2015
25 February 2020
مقاله وزیر امورخارجه ایران در واشینگتن پست

«طرح سه ماده‌ای ایران برای حل بحران سوریه»

2012 August 10

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، هشتم اوت ٢٠١٢، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی طرحی سه ماده‌ای برای حل بحران جاری سوریه ارایه کرد.

«علی‌اکبر صالحی» در مقاله‌ای که توسط «واشینگتن پست» منتشر شد، دیدگاه ایران را گردهم‌آوردن کشورهای هم‌فکر حول محور طرحی خواند که سه بخش را در بر گیرد. وی بخش‌های مذکور را شامل آتش‌بس فوری جهت خاتمه‌دادن به خون‌ریزی‌ها، فرستادن کمک‌های انسان‌دوستانه برای مردم سوریه و مهیاکردن زمینه‌ای برای گفت‌وگو به نیت حل بحران کنونی دانست.

آقای صالحی با ذکر این نکته که انسان‌ها اغلب از اشتباهات تاریخی پند نمی‌گیرند، با اشاره به جنگ داخلی پانزده‌ساله‌ی لبنان و هشدار برای جلوگیری از وقوع مجدد چنان واقعه‌ای، گفت که تهران وقایع موسوم به «بهار عرب» را که از دسامبر سال ٢٠١٠ آغاز شده، با خوش‌بینی نگریسته و آن‌را در امتداد همان جنبشی می‌داند که موجبات پیروزی انقلاب اسلامی ایران را در سه دهه پیش فراهم کرده است.

وی در ادامه با انتقاد نسبت به موضع سایر اعضای جامعه بین‌الملل در قبال سوریه، جهت‌گیری بعضی از کشورها را در قبال تحولات جهان عرب «متضاد» خواند و مثال بارز این امر را نحوه برخورد با سرکوب معترضان بحرینی دانست.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، سوریه را به موزاییک زیبایی از قومیت‌ها، مذاهب و فرهنگ‌های گوناگون تعبیر کرد و نسبت به تکه‌تکه شدن آن در صورت سقوط ناگهانی بشار اسد هشدار داد. او کشور متبوع‌اش را قسمتی از راه حل (و نه بخشی از مشکل) دانسته، برخی از قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای را متهم کرد که از سوریه یک زمین بازی در جهت افزایش نفوذ خود ساخته‌اند.

آقای صالحی در  پایان مقاله منتشره در بخش «دیدگاه‌ها»ی «واشینگتن پست»، با اشاره به روزهای پایانی ماه رمضان که برای مسلمانان مقدس به شمار می‌رود، دعا کرد که سوری‌ها به‌خاطر منافع خود و کشورهای دیگر دنیا، ماه روزه را با صلح و ثباتِ هر چه سریع‌تر، به پایان ببرند.

بیشتر بخوانید:

 «حضور ۱۳ تا ۱۵ کشور در نشست تهران برای سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,