Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
کوچه سیاست

«در سوگ قربانیان زلزله آذربایجان»

2012 August 12

کامبیز غفوری/ رادیو کوچه

با آن‌که موضوع سلسله برنامه‌های «کوچه سیاست» در «رادیو کوچه»، همان‌گونه که از نامش پیداست، بررسی و تحلیل وقایع سیاسی است، خبر فاجعه‌ی زلزله دیروز، شنبه بیست‌ویکم امرداد ١٣٩١ در مناطق شمال‌غربی ایران، باعث شد تا در کنار سایر توده‌های مردم و هم‌کاران‌مان در رادیو کوچه، به‌جای برنامه تهیه‌شده برای امروز، به فاجعه انسانی مذکور بپردازیم. شاید برای پرداختن به سیاست همواره وقت باشد ولی برای هم‌دلی‌های انسانی زمان زود می‌گذرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آذربایجان، سنین باشین ساغ اولسون

روز شنبه خبر ناگوار دیگری بر جان ایرانیان نشست. در دقایق اول جمله‌ها کوتاه بودند و هنوز در پایان هر گزارش خبری جمله‌ی «هنوز از خسارات و تلفات احتمالی این زمین‌لرزه گزارشی در دست نیست»، اندک امیدی باقی می‌گذاشت تا این بلای طبیعی به خیر بگذرد. امیدها اما دیرنپاییدند و گزارش‌ها و آمارهای دل‌خراش یکی پس از دیگری رسیدند و تصاویری که نمی‌گذاشت چشمان بشر چونان دریاچه ارومیه خشک بماند، در پی آن منتشر شدند.

ده‌ها کشته و صدها زخمی تا لحظه‌ی نوشتن این سطور، تنها آمار نیستند. این ارقام، نمایش‌گر تعداد آدمیان و جان‌های‌ مجروح و از دست شده‌ی آنان‌اند و بالطبع، بنی‌آدم را به عنوان اعضای یک پیکر به واکنش وامی‌دارند. واکنشی که به‌حق در شبکه‌های مجازی، نه‌تنها با استاتوس‌های هم‌دردی و هم‌دلی، بلکه با اقدام گروه‌های مختلفی از فعالان ایرانی برای چاره‌اندیشی و امدادرسانی به آسیب‌دیدگان در قالب جمع‌آوری کمک‌های انسان‌دوستانه خود را به نمایش گذاشت.

باز هم جای شکرش باقی است که عصر فن‌آوری و رسانه است وگرنه صداوسیمای جمهوری اسلامی (به ویژه شبکه خبر که نام آن می‌بایست بیان‌گر وظیفه‌اش باشد) عمده‌ی گزارش‌های خود را به مراسم عزاداری شب‌های موسوم به «احیا» اختصاص داده بود. دست‌کم ساعاتی پس از نیمه شب، در حالی‌که بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی خارجی گزارش مربوط به زمین‌لرزه را در اخبار خود گنجانده بودند، شخصن تمامی کانال‌های تلویزیونی را در حال پخش مراسم مذکور دیدم. پیش از آن نیز اخبار زلزله توسط تلویزیون جمهوری اسلامی در حدی شایسته پوشش داده نشده بود.

در چنین فضایی شاید به‌تر باشد به جای گله یا انتظار از سیستمی که پیش‌تر آزمایش‌های متعددی را از بازسازی مناطق جنگ‌زده‌ای چون خرمشهر گرفته تا شهر تاریخی بم پس داده است، به خود تکیه کنیم و از کمک‌های مالی و کالایی گرفته تا اهدای خون، به یاری هم‌وطنان مصیبت‌دیده‌مان بشتابیم. «کوچه سیاست» در کنار سایر هم‌کاران رادیو کوچه، به تمامی هم‌میهنان داغ‌دار در آذربایجان تسلیت گفته، برای مجروحان و آسیب‌دیدگان آرزوی بهبودی هرچه سریع‌تر دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,