Saturday, 18 July 2015
27 November 2021

«پیام‌های تسلیت به مردم آذربایجان در پی وقوع زلزله»

2012 August 14

رضا پهلوی:

از دریافت خبر وقــوع زلزله در شهرهــای ورزقان و اهـر که منجر به از دست دادن جـان تعـدادی از هم میهنانمان و مجروح و بی‌خانمان شدن بی‌شماری شده است عمیقن متاسفم.

‫‫در این شرایط بر ما ایرانیان برون مرز است که مانند همیشه به یاری این عزیزان بشتابیم و با هم‌یاری و پشتیبانی‌های مالی و معنوی، موجب تسلی و دل‌گرمی بازماندگان و آسیب‌دیدگان شویم.

‫‫به بازماندگان‌ جان‌باختگان این فاجعه از صمیم قلب تسلیت می‌گویم و برایشان شکیبایی آرزو دارم.

‫امیدوارم با پشتیبانی جامعه برون مرزی بتوانیم به یاری آسیب‌دیدگان و آنان که سرای خود را از دست داده‌اند بشتابیم.

‫‫‫خداوند نگه‌دار ایران باد

……………………………………………

پاپ بندیکت شانزدهم:

پاپ بندیکت شانزدهم، روز یک‌شنبه، 12 اوت، با برگزاری مراسم دعا و نیایش برای زلزله‌زدگان ایرانی در شمال غرب این کشور با آن‌ها اعلام هم‌بستگی و هم‌دردی کرد.

……………………………………………

آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی:

حادثه تلخ زلزله آذربایجان مایه اندوه عمیق گردید. رحمت خداوند بر درگذشتگان و شفای عاجل برای مصدومان و صبر و اجر برای بازماندگان و خسارت دیدگان را از خداوند متعال مسالت می‌کنم.

لازم است مسوولان محترم و عموم ملت عزیز مساعی خود را برای کاهش آلام این عزیزان به کار برند.

والسلام علیکم و رحمه‌‌الله

سیدعلی خامنه‌ای

……………………………………………

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلت نظام:

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، با ارسال پیامی با ابراز تاسف از وقوع زلزله در شهرستان‌های اهر، ورزقان و هریس جان باختن جمعی از هم‌وطنان روزه‌دار و مصدومیت جمعی دیگر را در این زمین‌لرزه‌ها به بازماندگان و خانواده‌های داغ‌دار تسلیت گفت.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابراز امیدواری کرد با بسیج امکانات و پشتیبانی‌های لازم، کمک‌های به موقع و ضروری برای آسیب‌دیدگان تامین گردد.

ایشان از درگاه خداوند متعال برای مجروحان این حادثه، طلب تندرستی و شفای عاجل و برای بازماندگان صبر و اجر مسالت کرد.

……………………………………………

سیدمحمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران:

بسم الله الرحمن الرحیم

در کشور حادثه‌خیزمان، ایران عزیز، بار دیگر لرزش سهمگین زمین موجب کشته و زخمی‌شدن جمع کثیری از هم میهنان عزیز در آذربایجان قهرمان و ویرانی وسیع شد.

ضمن عرض تسلیت به بازماندگان این حادثه بزرگ و آرزوی صبر و اجر برای آنان، از خداوند منان برای جان باختگان، آمرزش و رحمت و برای آسیب دیدگان گرامی شفای عاجل مسالت می‌کنم.

امیدوارم با همت و تلاش مسوولان محترم و هم‌کاری یکایک هم میهنان عزیز، هر چه زود‌تر مشکلات و نیازهای آسیب دیدگان مرتفع گردد و با بازسازی مناطق آسیب دیده طبق اصول علمی مستحکم، در آینده امنیت و اطمینان هم‌وطنان عزیز در برابر این حوادث طبیعی بیش‌تر باشد؛

ان شا‌ الله

سید محمد خاتمی

بیست و سوم مردادماه یک هزار و سیصد و نود و یک

……………………………………………

نمایندگان ادوار مجلس خارج کشور:

وقوع حادثه هولناک زلزله‌، این بار در شهرستان‌های ورزقان‌، اهر وهریس فاجعه آفرید و  جان عزیز بسیاری از هم‌وطنان مان را قربانی خود نموده وموجب مصدومیت وآوارگی افراد زیادی شد. ‌ضمن تسلیت به خانواده گرامی قربانیان و هم‌دردی با آنان و مردم سرافراز آذربایجان شرقی‌، خود را شریک غم واندوه آنان دانسته واز ایزدمنان برای بازماندگان این مصیبت بزرگ سلامتی وبردباری آرزومندیم‌.

از آن‌جا که متاسفانه رسانه ملی کشور از وظیفه انسانی وملی خود در اطلاع‌رسانی متناسب سرباز زده و طبق گواه شاهدین معتبر، امر امداد رسانی با اختلال شدید مواجه بوده وممکن است سیاست سانسور آن به دلایل ناموجه حکومتی مانند برگزاری کنفرانس غیرمتعهدها ادامه یابد،‌ از هم‌وطنان نوع‌دوست و اهالی رسانه و یاری رسان در داخل وخارج  کشوربه ویژه شهرهای نزدیک آن‌ها تقاضامندیم به هر طریق ممکن ازاطلاع‌رسانی و کمک به بازماندگان عزیز زلزله‌زده تا زمان بازسازی منازل واسکان دایمی آنان دریغ ننمایند‌.

هر چند تلاش‌های مردمی و پرسنل وظیفه شناس نهادهای امدادرسان شایسته تقدیر است ولی کم‌توجهی مسوولان مرتبط به هشدارهای کارشناسان خبره زلزله جای تاسف دارد.  تاسف بارتر آ‌ن‌که در حالی‌که متخصصین امر زلزله در مواقع مختلف خواهان اولویت‌گذاری بر مقاوم‌سازی بافت‌های قدیمی و آسیب‌پذیر زلزله‌خیز بوده‌اند‌، مسوول ‌وقت مدیریت بحران کشور ماه‌ها قبل و درست در زمان برگزاری نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور از امضای تفاهم‌نامه با حوزه علمیه برای کاهش بلایای طبیعی خبر می‌دهد. ! *(۱)‌. درحالی‌که راه پیش‌گیری تن دادن به نظرات کارشناسان امر است نه امضای تفاهم‌نامه با حوزه علمیه.  ازسوی دیگر واقعیت آن است که افکارعمومی به شدت از صرف توان مالی و مهندسی کشورمان در برخی ممالک دیگرمانند آمریکای لاتین و مشابه آن‌ها به جای اولویت‌گذاری در درون کشور به شدت و به حق گلایه‌مند است .

 در پایان از مسوولین حکومتی و نظارتی انتظار می‌رود تا دیر‌ نشده هشدار دل‌سوزانه و کارشناسانه روز گذشته پدر علم زلزله‌شناسی ایران *(۲) را در مورد امکان  قوی وقوع زلزله‌های خطرناک در سایر نقاط کشور و ضرورت چاره اندیشی اساسی برای اقدامات پیش‌گیرانه را جدی گرفته و به مسوولیت خود عمل نمایند.

22 مرداد 1391 / 12 آگوست 2012

نمایندگان ادوار مجلس در خارج کشور

نورالدین پیرموذن، فاطمه حقیقت‌جو، احمد سلامتیان، اسماعیل گرامی‌مقدم، رجبعلی مزروعی، علی اکبر موسوی (خوئینی) و حسن یوسفی‌اشکوری

۱) مصاحبه سردار حسین باقری مسئول وقت مدیریت بحران وزارت کشور -روزنامه فرهیختگان ۱۹آبان ۱۳۸۹

۲)‌  مصاحبه روز گذشته دکتر بهرام عکاشه پدر زلزله شناسی کشور با خبرگزاری کار ایران – ایلنا

……………………………………………

خانه هنرمندان ایران:

روزشنبه بیست ویکم مرداد ماه، ملت ایران با درد و غمی بزرگ روبه‌رو شد. خبر وقوع زلزله‌ی ویران‌گر در آذربایجان و کشته و مجروح شدن جمع کثیری از هم‌وطنان عزیز ما، حادثه‌ی دل‌خراشی بود که اندوه ایرانیان را در ماه مبارک رمضان و هم‌زمان با سوگواری برای امام اول شعیان دو چندان کرد.

خانه هنرمندان ایران از سوی هنرمندان و اعضای این خانه وقوع این حادثه غم بار را به ملت شریف ایران و بازماندگان این رخ‌داد تاثر‌برانگیز تسلیت و تعزیت گفته و در این راه از هیچ کوششی برای کمک به آسیب‌دیدگان این واقعه فروگذار نمی‌کند.»

……………………………………………

فرح پهلوی:

با اندوه فراوان خبرها و تصاویر زلزله‌ای که در آذربایجان شرقی روی داد را شنیدم و دیدم.

یک بار دیگر بلایی غیر قابل پیش بینی هم میهنان آذربایجانی ما را دچار غم و ماتم کرد و کشته و زخمی‌های بسیار بر جای گذارد. به آن‌هایی که عزیزی را در این روزها از دست داده‌اند از صمیم قلب تسلیت می‌گویم و برای آنان که مجروح شده‌اند شفای زودرس آرزومندم.

اطمینان دارم که ایرانیان در این روزها به فکر رفتگان و مجروحین این زلزله هستند و کمک‌های لازم را برای آنان که خانه و وسایل زندگی و امرار معاش خود را از دست داده‌اند در نظر خواهند گرفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , ,