Saturday, 18 July 2015
26 November 2021
هفت‌سنگ

«مهارت‌های زندگی در بازی‌های رایانه‌ای»

2012 August 19

رضا حاجی‌حسینی/ رادیو کوچه

هفت‌سنگ و هم‌بازی‌هایش در یکی دو هفته‌ی گذشته، بیش‌تر از بازی‌های رایانه‌ای و خاطرات تلخ و شیرین این بازی‌ها گفته‌اند. در این نوبت از بازی اما قصد داریم در‌باره‌ی ویژگی‌های خاص‌ این بازی‌ها بگوییم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شکی وجود ندارد که افراط در بازی‌های رایانه‌ای و دایم پشت دست‌گاه نشستن، می‌تواند تاثیری منفی بر جسم، روح و روان آدم‌ها و به‌خصوص کودکان و نوجوان‌ها بگذارد. این بازی‌ها هم‌چنین بد‌آموزی‌هایی هم دارند، اما با وجود این نمره‌های منفی، بعضی وقت‌ها و از سایر جنبه‌ها می‌توانند مفید باشند و مثل استادانی با‌تجربه و کار آزموده، برای یاد‌گیری مهارت‌های زندگی به کار گرفته شوند. به‌خصوص بازی‌هایی که دسته‌جمعی هستند یا ماجراجویانه و حادثه‌ای و یا البته فکری.

به گفته‌ی برخی کارشناسان، بعضی مهارت‌ها که می‌توان آن‌ها را از بازی‌های رایانه‌ای به‌دست آورد عبارتند از:

هماهنگی چشم و دست: هماهنگی بین چشم‌ها و اعضای بدن یکی از مهارت‌هایی است که می‌توان از بازی‌های رایانه‌ای به دست آورد. به این ترتیب که هم‌زمان با دیدن صفحه‌ی نمایش، فرمان مغز به دست‌ها و انگشت‌ها فرستاده می‌شود. نکته‌ی قابل تامل این است که این کار در بازی‌های رایانه‌ای باید در کم‌ترین زمان و با بیش‌ترین سرعت ممکن انجام شود.

این مهارت می‌تواند به این صورت به ما کمک کند که مثلن هم‌زمان با این‌که یک وسیله‌ی موسیقی مانند گیتار را می‌نوازیم، بتوانیم نت مخصوص به آن را هم بخوانیم و با دیدن آن نت، دستان و انگشتان خود را روی سیم‌ها به حرکت در‌آوریم یا مثلن بتوانیم هم‌زمان با رانندگی، پیچ رادیو را بچرخانیم یا این‌که کار دیگری انجام دهیم.

در مجموع می‌توان گفت هنر هماهنگی چشم‌ها و دست‌ها یکی از مهارت‌هایی است که بیش‌ترین اثر آن در ورزش‌های شرقی مانند جودو دیده می‌شود.

یاد‌گیری مهارت‌های اقتصادی: بعضی بازی‌های رایانه‌ای طوری طراحی شده‌اند که پیوسته کاربر را مجبور کنند نسبت به جمع‌آوری پول یا همان ذخیره‌ی مالی و مدیریت آن حساس باشد.

این ذخیره معمولن کاربر را در مراحل بعدی بازی توان‌مند‌‌‌تر می‌کند و به او یاد می‌دهد که چه‌طور با یک سکه‌ی اضافه‌تر، می‌تواند مدیریت اقتصادی به‌تری داشته باشد. این نوع بازی‌ها اغلب راه‌های صرفه‌جویی و اهمیت آن را هم به کاربر آموزش می‌دهند که این مسئله می‌تواند در زندگی واقعی بازتاب داشته باشد و باعث افزایش تجربه و مهارت در کارهای اقتصادی شود.

آموختن قوانین فیزیکی و مهارت‌های فنی- مهندسی: در بسیاری از بازی‌های رایانه‌ای، همان قوانین فیزیکی زندگی واقعی استوار و حکم‌فرماست. مثلن تاثیر شدت وزش باد در تیر‌اندازی در نظر گرفته شده است یا زاویه‌ای که برای پرتاب نارنجک به آن طرف دیوار باید اندازه‌گیری شود، مهم است. برای پرش از روی یک چاله‌‌ی بزرگ هم همان‌قدر باید عقب‌نشینی کرد که در دنیای واقعی لازم است.

برای این مورد مثال‌های دیگری هم وجود دارد و می‌شود به بالا بردن توانایی حل مسایل پیچیده مانند درست کردن پازل‌های سخت در بازی‌های مختلف اشاره کرد. پیدا کردن تصویری خاص در میان قاب‌های روی دیوار و در کل دقیق‌تر شدن دید و ریز شدن روی مسایل زندگی، خود یکی از توانایی‌هایی‌ است که اکثرن در بازی‌های رایانه‌ای دیده می‌شود.

افزایش قدرت و سرعت تایپ و نوشتن: شاید باورش آسان نباشد اما بازی‌های رایانه‌ای سرعت تایپ کردن را بالا می‌برند و این یکی از مهارت‌هایی است که امروزه بسیار مورد نیاز است. از جمله مزایای یک تایپیست خوب بودن این است که می‌توانیم ایمیل‌های خود را سریع‌تر بنویسیم یا این‌که در کوتاه‌ترین زمان ممکن، پایان‌نامه‌ی دانش‌گاه را تایپ کنیم.

علاوه بر این در بسیاری از بازی‌ها، استفاده‌ی سریع و آنی از کلیدهای صفحه‌کلید و هم‌چنین گفت‌وگوی هم‌زمان (یعنی همان چت خودمان)، میان کاربر و دیگر کاربران در بعضی بازی‌های آن‌لاین، می‌تواند باعث افزایش مهارت «کلید شناسی» در دنیای رایانه شود.

در واقع نکته‌ی مهم این است که پس از مدتی، جای هر کلید در ذهن کار‌بر ثبت خواهد شد و همین باعث ارتقای مهارت تایپ و کلید‌‌یابی در صفحه‌کلید می‌شود.

در هفت‌سنگ بعدی باز هم از مهارت‌هایی خواهیم گفت که می‌توان آن‌ها را از بازی‌های رایانه‌ای فرا گرفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,