Saturday, 18 July 2015
23 February 2020
مزایای حضور سگ در محیط‌های مختلف

«راه‌هایی که سگ‌ها به بهبود تندرستی و سلامتی بشر کمک می‌کنند»

2012 August 30

سینا رهنما/ رادیو کوچه

sina@koochehmail.com

درست است که سگ به‌ترین دوست انسان است ولی این در شرایط عادی است، شما شرایطی را در نظر بگیرید که افراد با مشکلات روحی یا روانی یا فیزیکی و یا جسمی روبه‌رو شده‌اند و به یک یار و هم‌دست و نزدیک و شریک نیاز دارند. از کسانی که از منطقه جنگ و درگیری بازمی‌گردند تا بیمارانی که به سرطان مبتلا شده‌اند همه نیاز به این دوست و هم‌دم دارند ضمن این‌که به‌ترین عاملی هستند که شما را مجبور می‌کنند از خانه خارج شده و برنامه مشخصی برای قدم زدن و بیرون رفتن داشته باشید. ضمن این‌که به لحاظ علمی هم ثابت شده که ایمنی و مقاومت بدنی نوزادان را افزایش می‌دهد. در این مطلبی که در زیر می‌آید، هشت محور اصلی و اساسی که باید سگ داشت را جمع‌آوری کرده و آورده‌ایم:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یکم، این‌که هرگونه تاثیرات جانبی شیمی درمانی کم‌تر خواهد شد. مثال مشخص آن، ورونیکا پاردو است. در هفت سال گذشته، او هفته‌ای یک بار دو تا سگ را به بیمارستانی در اکوادور می‌آورد و به بخش کودکان مبتلا به سرطان می‌برد. نه تنها بچه‌های تحت درمان بسیار خوش‌حال و پرانرژی می‌شوند، که آدرنالین در خون آن‌ها بالا می‌رود که اصلی‌ترین عامل مقابله بدن با تاثیرات جانبی شیمی درمانی است.

دوم، به کسانی که از جبهه و جنگ و منطقه درگیری برگشته‌اند، کمک زیادی می‌کند. بسیاری از سربازان آمریکایی که از عراق و افغانستان برمی‌گردند، با انواع افسردگی و فشارهای روانی دست به گریبان هستند و داشتن یک سگ در کنار آن، کمک می‌کند حتا منزوی‌ترین آن‌ها بار دیگر اهمیت ارتباط را درک کند. چهار مرکز اصلی درمانی با سگ‌هایی از خانواده «گلدن ریتریور» و «لابرادور» در آمریکا وجود دارد که با همین روش، به کسانی که از منطقه درگیری بازمی‌گردند، کمک می‌کنند.

سوم، کمک به تقویت ایمن‌سازی و افزایش قدرت مصونیت در نوزادان. تحقیقات مشخص علمی نشان می‌دهد داشتن حیوانات خانگی به ویژه سگ، در بالا بردن امنیت دفاعی نوزدان و خردسالان اهمیت ویژه دارد. بچه‌هایی که در محیط خانگی خود یک سگ دارند، به مراتب و تا هفتاد درصد سلامت به‌تری از دیگر کودکان دارند. سگ‌ها باعث می‌شوند بچه‌ها و نوزادان در برابر طیفی دیگر از میکروب‌ها قرار بگیرند و مقاومت بدنی آن‌ها به تدریج بالاتر رود.

چهارم، از بین بردن جدی استرس و فشار در دانش‌آموزان و دانش‌جویان. بسیاری از دانش‌گاه‌ها در سرتاسر آمریکا در حال حاضر برنامه‌هایی دارند که در زمان امتحان، به طور مرتب سگ‌ها و یا توله سگ‌ها را به خواب‌گاه دانش‌جویی می‌برند و این کار به دانش‌جویان کمک می‌کند استرس امتحان را پایین آورند. برخی جاها مثل دانش‌کده علوم پزشکی دانش‌گاه هاروارد و یا دانش‌کده پزشکی دانش‌گاه ییل به دانش‌جویان اجازه می‌دهد سگ‌هایی که برای کمک گرفته شده را از کتاب‌خانه تحویل بگیرند.

پنجم، کمک به همه برای تحرک و راه رفتن. تمامی کسانی که سگ در خانه دارند، مجبور می‌شوند روز حداقل دو بار به راه‌پیمایی بروند. حالا شما شاید خیلی از وسایل ورزش در خانه داشته باشید ولی به هیچ وجه اجباری در این نمی‌بینید که بخواهید با آن هر روز و یا طبق یک برنامه مشخص کار کنید. تحقیق‌ها نشان می‌دهد سگ‌ها بزرگ‌ترین انگیزه برای تحرک هستند. یک تحقیق دیگر می‌گوید در آمریکا، حدود شصت درصد کسانی که به طور مشخص پیاده‌روی و فعالیت بدنی دارند، صاحبان سگ هستند. در حالی که تعداد افرادی که طبق برنامه مشخص ورزش می‌کنند به سی درصد هم نمی‌رسد.

ششم، کمک به کودکانی که آتیسم دارند. تحقیقات نشان می‌دهد کودکان مبتلا به آتیسم، از داشتن یک دوست خوب و یک سگ در کنارشان استفاده زیادی می‌کنند و حتا به آن‌ها کمک می‌کند و انگیزه می‌دهد تا دنیایی غیر از دنیای درون ذهن خود را بخواهند کشف کنند. به طور مشخص، بچه‌های مبتلا به آتیسم وقتی سگ داشته باشند، بهبود به‌تری در روابط اجتماعی نشان می‌دهند.

هفتم، ترمیم و بهبود اوضاع قلب. تحقیقات جدید نشان می‌دهد حضور سگ به لحاظ درمانی و علمی در کنار کسانی که مشکل قلب و عروق دارند مثبت است و حرکت قلب و گردش خون آن‌ها را به‌تر و آرام‌تر و مشخص‌تر می‌کند. تحقیقات می‌گوید کسانی که مشکل قلب دارند وقتی با یک داوطلب بازدیدکننده که سگ دارد، دیدار می‌کنند، نزدیک به ده درصد از فشار خون آن‌ها پایین می‌آید. اگر به تنهایی بازدیدکننده داشته باشند نزدیک به سه درصد فشار خون آن‌ها کم می‌شود و اگر هم هیچ بازدیدکننده‌ای نداشته باشند، فشار خون آن‌ها سه درصد بالا می‌رود.

هشتم، پیدا کردن سرطان با کمک بویایی سگ‌ها. محققان آلمانی در حال کار با تیمی از سگ‌ها هستند که می‌توانند سلول سرطانی در بدن را با کمک بویایی پیدا کنند. پیش‌تر در ایرلند هم «کاکر اسپنیل»‌هایی تربیت شده بودند تا سلول‌های سرطانی را بو بکشند. سگ‌ها می‌توانند با بو کردن تنفس افراد، سرطان ریه را تشخیص دهند و توانسته‌اند در یک‌صد مورد، هفتادویک مورد را پیدا کنند. در حال حاضر، این آمار به نود و یک مورد از یک‌صد مورد رسیده است.

مطلب های بخش «اندیشه گار» را از این جا دنبال کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,