Saturday, 18 July 2015
22 February 2020

«خبرهای سی‌ام اوت ۲۰۱۲»

2012 August 30

دبیرکل سازمان ملل: ایران نقش مهمی در منطقه دارد،

«بان کی مون اجازه بازدید از تاسیسات هسته‌ای را دارد»

خبر / رادیو کوچه

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه، 29 اوت، هم‌زمان با ورود دبیرکل سازمان ملل به تهران گفت: «رییس جمهوری اجازه بازدید بان کی مون را از تاسیسات هسته‌ای را داده است و ایشان اگر بخواهد می‌تواند از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کند.»

به گزارش مهر، علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در نخستین مراسم افتتاح مرکز حقوق بشر و تنوع فرهنگی جنبش عدم تعهد در جمع خبرنگاران، درباره حضور سران کشورها در اجلاس عدم تعهد و آن‌چه وی «شیطنت‌های آمریکایی‌ها و غربی‌ها برای جلوگیری از حضور سران» خوانده، گفت: «حضور چشم‌گیر سران کشورها در ایران نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی به عنوان یک کشور نقش‌آفرین مهم و اثرگذار در عرصه بین‌المللی به راحتی می‌تواند خواسته‌های خود را برآورده کند.»

وی با اشاره به این‌که این یک دستاورد بزرگ سیاسی برای جمهوری اسلامی است، بیان کرد: «آن‌هایی که القا می‌کردند جمهوری اسلامی از نظر سیاسی منزوی شده اکنون می‌توانند ببینند که ما حرفمان شعارگونه نیست. حرف‌های ما با واقعیت هم‌راه است و واقعیت نیز قابل رویت است.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی هم‌چنین درباره بازدید سران کشورها از تاسیسات هسته‌ای، گفت: «ما چند انتخاب را برای مهمانان در نظر گرفته‌ایم . آن‌ها می‌توانند از شهرهای مهم کشور مانند اصفهان، تبریز و شیراز و یا مراکز صنعتی مانند عسلویه یا شرکت‌های خودروسازی، مراکز علمی و یا مراکز تحقیقاتی مثل سازمان انرژی اتمی بازدید کنند. هر کسی به هر گزینه‌ای علاقه‌مند است ثبت‌نام می‌کند و ما نیز در این زمینه اقدام می‌کنیم.»

در عین حال، بان ‌کی‌ مون دبیرکل سازمان ملل در بدو ورود به تهران در خصوص اهمیت حضور وی در شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد به میزبانی تهران در خصوص حل مناقشات منطقه‌ای و بحران سوریه گفت: «ایران نقش مهمی در منطقه دارد و می‌تواند به حل مشکلات منطقه کمک کند و نقش مهمی در حل بحران‌های منطقه‌ای داشته باشد.»

بان کی‌ مون تصریح کرد: «امیدوارم مذاکرات سازنده‌ای با مقامات ارشد ایرانی داشته باشم و قصد دارم در مورد تاریخ و فرهنگ ایران بیش‌تر بدانم.»

وی ضمن تشکر از دولت ایران اظهار داشت: «ایران می‌تواند نقش مهمی به عنوان میانجی‌گر در منطقه برای حل تمام بحران‌ها داشته باشد.»

……………………………………………

در حاشیه اجلاس غیرمتعهدها،

«دیدار بان کی‎مون و آیت‎اله خامنه‌ای در تهران»

خبر / رادیو کوچه

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد که برای حضور در اجلاس جنبش غیرمتعهدها در تهران به سر می‌برد، پس از دیدار با رهبر و رییس جمهوری اسلامی در نشستی خبری به خبرنگاران گفت که نگرانی‌ها خود درباره نقض حقوق بشر در ایران را با مقام‌های ایرانی در میان گذاشته است.

هم‌چنین مارتین نسیرکی، سخن‌گوی آقای بان که هم‌راه او به تهران رفته است، در تماسی تلفنی با خبرنگاران در نیویورک گفت که دبیرکل سازمان ملل متحد در دیدار با آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اظهارات او درباره اسراییل را «توهین‌آمیز و تحریک‌کننده» خواند.

به گفته سخن‌گوی دبیر کل سازمان ملل، آقای بان در این دو دیدار «جامع و مهم» درباره مذاکرات ایران و گروه 1+5 در خصوص برنامه‌های هسته‌ای ایران نیز صحبت کرده و ناراحتی خود را از پیش‌رفت کم این مذاکرات ابراز کرده است.

آقای بان که با دیگر مقام‌های بلندپایه ایران هم دیدار کرده، از آن‌ها خواسته است که با اقدامات متناسب نگرانی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برطرف کند.

بان کی مون در این دیدارها به وسیله جفری فلتمن، معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحد و از معاونین سابق وزارت خارجه آمریکا هم‌راهی می‌شد.

از سویی دیگر آیت‌اله خامنه‌ای گفته است که ایران بر «خاورمیانه عاری از سلاح اتمی» اصرار دارد و سازمان ملل متحد باید درخصوص رفع نگرانی‌های موجود در زمینه سلاح اتمی، تلاش جدی انجام دهد.

به گزارش ایسنا، آیت‌اله خامنه‌ای به بان کی مون گفت: «متاسفانه ترکیب سازمان ملل متحد معیوب است و زورگوترین قدرت‌های دنیا، که دارای سلاح اتمی و سابقه استفاده از آن نیز هستند بر شورای امنیت مسلط شده‌اند.»

او هم‌چنین گفته است: «آژانس براساس مقررات خود، موظف است از لحاظ علمی و فنی به جمهوری اسلامی ایران کمک کند، اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نه تنها این کار را نکرده، بلکه دایمن کارشکنی می‌کند.»

آیت‌اله خامنه‌ای با اشاره به ویروس استاکس‌نت که تاسیسات اتمی ایران را هدف قرار داده بود از عدم موضع‌گیری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان ملل در این باره انتقاد کرد و گفت: «توقع این بود که سازمان ملل سریعن با این تهدید مقابله کند.»

بخشی از این دیدار به گفت و گو درباره بحران سوریه پرداخته شد. آقای بان از ایران خواسته است که از نفوذ خود در سوریه استفاده کند و رهبری سوریه را قانع کند که خشونت‌ها را متوقف کند تا شرایط برای گفت‌و‌گو میان دو طرف مهیا شود.

آیت‌اله خامنه‌ای در مقابل گفته است: «جمهوری اسلامی ایران براساس اعتقادات و آموزه‌های دینی خود، آماده هرگونه تلاش برای حل بحران سوریه است. اما حل بحران سوریه یک شرط طبیعی دارد که عبارت است از جلوگیری از ارسال سلاح به گروه‌های بی‌مسوولیت داخل سوریه.»

آقای بان نیز در دیدار با آیت‌اله خامنه‌ای نیز گفت که او به این دلیل به تهران آمده است که به «قدرت گفت‌و‌گو» اعتقاد دارد.

او هم‌چنین گفت: «اجلاس جنبش غیرمتعهدها علاوه بر این‌که ایران را در مرکز توجه قرار می‌دهد، برای این کشور مسوولیت نیز ایجاد می‌کند.»

 ……………………………………………

رهبر جمهوری اسلامی، سخن‌ران افتتاحیه،

«سخن‌رانی محمد مرسی در اجلاس سران غیرمتعهد»

خبر / رادیو کوچه

رهبر جمهوری اسلامی، روز پنج‌شنبه، 30 اوت، به عنوان سخن‌ران شانزدهمین اجلاس جنبش عدم‌‌تعهد با حضور سران دو قوه و آیت‌اله هاشمی‌رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در سالن اجلاس سران حاضر شد.

به گزارش مهر، آیت‌اله خامنه‌ای با هم‌راهی محمود احمدی‌نژاد، صادق آملی‌لاریجانی رییس قوه مقننه و آیت‌اله هاشمی رفسنجانی رییس محمع تشخیص مصلحت نظام حضور یافت‌.

رهبر جمهوری اسلامی در این اجلاس به عنوان سخن‌ران افتتاحیه سخن‌رانی کرد.

پس از سخن‌رانی آیت‌اله خامنه‌ای، محمد مرسی طی سخن‌رانی و ارایه گزارش از عمل‌کرد مصر در اداره جنبش عدم تعهد در سه سال گذشته، طی مراسمی ریاست این جنبش را به محمود احمدی‌نژاد تحویل می‌دهد.

معاون اجرایی رییس جمهوری اسلامی با اشاره به حضور محمد مرسی در تهران اظهار داشت: «محمد مرسی رییس جمهوری مصر در حاشیه برگزاری اجلاس سران جنبش عدم‌تعهد با مقامات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.»

این نخستین سفر رییس جمهوری مصر به ایران پس از انقلاب سال 1357 در ایران به شمار می‌رود.

ایران و مصر در سی سال گذشته در حالت قطع رابطه دیپلماتیک قرار داشته که به نظر می‌رسد با سرنگونی حسنی مبارک و روی کار آمدن رییس جمهوری جدید این دو کشور زمینه‌های برقراری روابط دوجانبه را فراهم کنند هرچند که محمد مرسی بر تعهدات بین‌المللی پیشین مصر با جامعه بین‌الملل تاکید کرده است.

از جمله این تعهدات داشتن رابطه و پای‌بندی به صلح با اسراییل است.

گفتنی است شانزدهمین نشست سران جنبش عدم تعهد طی امروز و فردا در تهران برگزار می‌شود.

……………………………………………

لیگ برتر فوتبال ایران،

«نفت تهران در صدر، پرسپولیس شانزدهم»

خبر / رادیو کوچه

بعدازظهر چهارشنبه، 29 اوت، لیگ برتر فوتبال باش‌گاه‌های ایران، با برگزاری هفت دیدار برگزار شد که در آن سپاهان اصفهان، نفت تهران و آلومینیوم هرمزگان برابر حریفان خود به پیروزی رسیدند و چهار دیدار هم با تساوی به پایان رسید.

در نخستین مسابقه از هفتمین هفته مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران، تراکتورسازی تبریز برابر صبای قم بدون گل متوقف شد.

گهر درود به نتیجه تساوی دو بر دو برابر نفت آبادان رضایت داد.

دربی شمال ایران که بین تیم‌های داماش گیلان و ملوان بندرانزلی برگزار شد با تساوی بدون گل به پایان رسید.

سپاهان اصفهان برابر میهمان خود فجرسپاسی شیراز یک بر صفر پیروز شد.

نفت تهران و آلومینیوم هرمزگان هم با همین نتیجه به ترتیب برابر حریفان خود ذوب‌آهن اصفهان و مس کرمان به برتری رسیدند.

اما در آخرین دیدار روز چهارشنبه در لیگ برتر فوتبال ایران پرسپولیس در هفتمین بازی خود با گلی که در دقایق پایانی از فولاد خوزستان دریافت کرد، برد را با تساوی عوض کرد.

فولاد و پرسپولیس در ورزش‌گاه تختی اهواز مقابل هم قرار گرفتند و در پایان به تساوی یک بر یک رسیدند.

به این ترتیب تنها بازی استقلال تهران و پیکان به تعویق افتاده که زمان آن در آینده اعلام خواهد شد.

هم‌اکنون در جدول رده‌بندی نفت تهران با 14 امتیاز، سپاهان اصفهان و سایپا البرز با 13 امتیاز در مکان‌های اول تا سوم ایستاده‌اند و در انتهای جدول هم پرسپولیس با 6 امتیاز، نفت آبادان با 5 امتیاز و ذوب‌آهن اصفهان با 3 امتیاز در رتبه‌های شانزده تا هجده قرار گرفتند.

 ……………………………………………

سفیر سوریه در ایران:

«ما و ایران دوست و دشمن مشترک داریم»

خبر / رادیو کوچه

سفیر سوریه در ایران روز پنج‌شنبه، 30 اوت، با بیان این‌که سوریه هر پروژه‌ای که در جهت حل مسایل این کشور باشد را می‌پذیرد، گفت: «سوریه و جمهوری اسلامی ایران اهداف مشترک و دشمنان مشترک دارند و انشا‌الله ما پیروز خواهیم شد.»

به گزارش مهر، حامد حسن سفیر سوریه در ایران در خصوص برگزاری شانزدهمین اجلاس عدم تعهد به میزبانی ایران، گفت: «اجلاس سران عدم‌تعهد بزرگ‌ترین همایش و تجمع کشورها بعد از سازمان ملل است و در آن 120 کشور عضو هستند.»

وی افزود: «برگزاری اجلاس شانزدهم در ایران و ریاست 3 ساله جمهوری اسلامی ایران بر این جنبش بر اهمیت جنبش عدم تعهد می‌افزاید.»

سفیر سوریه تصریح کرد: «علاوه بر این‌که فشارهای زیادی بر برخی کشورها برای عدم حضورشان در جنبش عدم‌تعهد بود اما مشاهده شد علارغم تلاش غربی‌ها و رژیم صهیونیستی حتا بان کی مون دبیرکل سازمان ملل نیز به ایران آمد و این نشان‌دهنده موفقیت جمهوری اسلامی ایران است.»

وی گفت: «کمک مالی و تسلیحاتی کشورهای غربی و برخی کشورهای منطقه به مخالفان مسلح باعث شد تا موضوع سوریه به روش قانونی و طبیعی به نتیجه نرسد. در سوریه هر پروژه‌ای که در جهت حل مسایل این کشور باشد می‌پذیریم.»

سفیر سوریه در ایران هم‌چنین در خصوص پیشنهاد جمهوری اسلامی مبنی بر تشکیل گروه تماس برای حل بحران سوریه، گفت: «ایران کشور دوست و برادر ماست و رابطه بین دو کشور همیشه بوده و بهتر از این نیز خواهد شد. سوریه و جمهوری اسلامی ایران اهداف مشترک و دشمنان مشترک دارند و انشا‌الله ما پیروز خواهیم شد.»

این اظهارات در حالی صورت گرفته است که برخی کشورهای غربی و عربی و آمریکا در تلاش برای برکناری بشار اسد، از ریاست جمهوری سوریه هستند.

هم‌چنین فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه، در روزهای اخیر اعلام کرده بود به محض اعلام موجودیت دولت انتقالی سوریه، آن را به رسمیت خواهد شناخت.

 ……………………………………………

رهبر جمهوری اسلامی:

«‌ساختار سازمان ملل متحد غیرمنطقی است»

خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله خامنه‌ای در مراسم افتتاحیه شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران که با هیت‌های عالی‌رتبه از 120 کشور جهان در حال برگزاری است با بیان این‌که «اتاق فرمان جهان با دیکتاتوری چند کشور غربی اداره می‌شود»، تاکید کرد‌: «ساختار سازمان ملل متحد غیرمنطقی، ناعادلانه و کاملن غیردموکراتیک است‌.»

وی با تاکید بر این‌که همه دنیا از هندسه غلط بین‌المللی خسته شده‌اند، اضافه کرد: «باید این وضعیت نامعقول را علاج کرد.»

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخن‌رانی خود افزود: «طنز تلخ روزگار ما آن است که دولت آمریکا که دارنده مرگ‌بارتین و کشنده‌ترین سلاح‌های کشتار جمعی است و تنها مرتکب آن است می‌خواهد پرچم مبارزه با آن را به دوش بکشد.»

وی هم‌چنین با بیان این‌که به شعار خاور‌میانه عاری از سلاح هسته‌ای پای‌بندیم‌، گفت: «تاکید می‌کنم جمهوری اسلامی هرگز در پی سلاح هسته‌ای نیست.»

 ادعایی که از سوی غرب و آمریکا هم‌واره سوال‌برانگیز بوده و آن‌ها ایران را به داشتن سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند.

رهبر جمهوری اسلامی خطاب به سران و مقامات ارشد کشورهای جهان تاکید کرد‌: «استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای حق همه کشور‌هاست.»

آیت‌اله خامنه‌ای، هم‌چنین در بیان آن‌چه «پندی خیر‌خواهانه» به «سیاست‌مداران آمریکایی که همواره مدافع اسراییل بوده‌اند»، خواند‌ه، بیان داشت: «این رژیم تاکنون برای شما در سرهای بی‌شمار داشته است و چهره شما را در میان ملت‌های منطقه منفور و شما را شریک جنایت آن‌ها معرفی کرده است‌، با تصمیم شجاعانه خود را از گره نا‌گشودنی کنونی نجات دهید.»

این در حالی است که روز گذشته بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل اظهارات آیت‌اله خامنه‌ای در خصوص اسراییل را «توهین‌آمیز و تحریک‌کننده» خوانده بود.

آیت‌اله خامنه‌ای، در بخش دیگری از سخن‌رانی خود درباره مسئله فلسطین با بیان این‌که فلسطین متعلق به همه فلسطینی‌هاست و ادامه اشغال آن ظلم و خطری جبران ناپذیر برای جامعه جهانی است‌، تاکید کرد‌: «همه راه‌هایی که غربی‌ها و وابستگان آن‌ها برای حل مسئله فلسطین پیموده‌اند غلط و ناموفق بوده است و در آینده نیز چنین خواهد بود.»

 ……………………………………………

با نمایش فیلم «اصول‌گرای بی‌میل»،

«آغاز شصت و نهمین جشن‌واره فیلم ونیز»

خبر / رادیو کوچه

شصت و نهمین جشن‌واره فیلم ونیز شام‌گاه چهارشنبه، 29 اوت، آغاز به کار کرده است.

قدیمی‌ترین جشن‌واره فیلم دنیا،  که امسال میزبان 40 فیلم از کشورهای مختلف است، با نمایش فیلم «اصول‌گرای بی‌میل» که به زندگی یک جوان پاکستانی پس از یازدهم سپتامبر می‌پردازد گشایش یافت.

از ایران فیلم «خانه پدری» به کارگردانی کیانوش عیاری در بخش افق شرکت کرده است.

رامین بحرانی‌، فیلم‌ساز آمریکایی ایرانی‌تبار نیز با فیلم «به هر قیمت» در بخش اصلی مسابقه با 17 فیلم‌ساز دیگر،‌ برای دریافت شیر طلایی رقابت خواهد کرد.

……………………………………………

ترک اجلاس هیت سوریه هنگام  سخن‌رانی مرسی،

«رییس جمهوری مصر: مردم سوریه درپی آزادی هستند»

خبر / رادیو کوچه

بعدازظهر پنج‌شنبه، 30 اوت، ریاست اداره جنبش غیر‌متعدها از سوی محمد مرسی، رییس جمهوری مصر به محمود احمدی‌نژاد رییس‌ جمهوری اسلامی تحویل داده شد.

به گزارش مهر، آقای مرسی، با گرفتن تایید از اعضای شرکت‌کننده در اجلاس تهران ریاست جنبش را به محمود احمدی‌نژاد واگذار کرد.

محمد مرسی در مراسم افتتاحیه گزارشی از عمل‌کرد مصر در اداره جنبش عدم تعهد در سه سال گذشته ارایه کرد.

رییس جمهوری مصر، که از او با عنوان یک شخصیت اسلام‌گرای میانه‌رو نام برده می‌شود، حرکت‌های اعتراضی در خاورمیانه و شمال آفریقا را «بهار عربی» خواند و با توصیف اعتراضات جاری علیه حکومت سوریه به عنوان ادامه قیام مردم منطقه برای کسب آزادی و دموکراسی، گفت: «هم‌بستگی ما با مبارزات مردم عزیز سوریه علیه رژیمی سرکوب‌گر که مشروعیت خود را از دست داده، به همان اندازه که یک ضرورت سیاسی و استراتژیک است، یک وظیفه اخلاقی نیز محسوب می‌شود.»

محمد مرسی در تشریح حرکت اعتراضی مصر گفت: «انقلاب مصر سنگ بنای بهار عربی است و تنها چند روز پس از حرکت اعتراضی در تونس آغاز شد و به حرکت‌های اعتراضی در لیبی و یمن و اینک انقلاب علیه رژیمی سرکوب‌گر در سوریه منجر شده است.»

رییس جمهوری مصر اظهار داشت: «مردم فلسطین و سوریه فعالانه در پی دست‌یابی به آزادی، کرامت و عدالت انسانی هستند» و افزود: «مصر آماده است با دیگران برای پایان دادن به خون‌ریزی در سوریه هم‌کاری کند.»

لازم به اشاره است هنگام سخن‌رانی رییس جمهوری مصر، هیت نمایندگی سوریه، به ریاست نخست وزیر آن کشور، به نشانه اعتراض، تالار اجلاس را ترک کرد.

ولید معلم، وزیر خارجه سوریه، در واکنش به سخنان محمد مرسی گفته است که «آقای مرسی با مداخله در امور داخلی سوریه، بار دیگر علیه سنت‌های جنبش غیرمتعهدها عمل کرده» و افزوده است که دیدگاه‌های رییس جمهوری مصر در مورد سوریه «بیش‌تر به اظهارات رهبر یک حزب شباهت دارد تا رییس جنبش غیرمتعهدها.»

رییس جمهوری مصر پس از پایان روز نخست اجلاس سران غیرمتعهد‌ها، ایران را ترک کرد.

……………………………………………

رییس جمهوری اسلامی:

«‌مشارکت جنبش در مدیریت امور جهانی»

خبر / رادیو کوچه

در ادامه نشست افتتاحیه اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها، محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی و رییس جدید این جنبش، به سخن‌ر‌انی پرداخت و ضمن انتقاد از کشورهای غربی و برخی نهادهای بین‌المللی، پیشنهاد مشارکت جنبش در مدیریت امور جهانی را مطرح کرد.

رییس جمهوری اسلامی اظهار داشت: «قریب به اتفاق کشورهای سرمایه‌داری، دارای بدهی‌های خارجی بیش از تولید ناخالص داخلی‌اند و این یعنی این‌که در واقع ورشکسته‌اند و به طور گسترده و بدون اجازه از منابع سایر ملت‌ها استفاده می‌کنند در حالی که خود آن ملت‌ها به این منابع نیازمندترند و با خلق داراییهای کاغذی، تورم مستمر را به همه ملت‌ها تحمیل و بدون زحمت ثروت آن‌ها را تصاحب می‌کنند؛ برخی گزارش‌ها از 32 هزار میلیارد دلار دارایی کاغذی خلق شده توسط دولت آمریکا حکایت دارد.»

احمدی‌نژاد با اشاره به این‌که اکثر معادن غنی و اصلی آفریقا و آمریکای لاتین در اختیار چند شرکت وابسته به سرمایه‌داران جهانی است، در حالی که مردم این مناطق از حداقل منافع این ثروت خدادادی نیز برخوردار نیستند، خاطرنشان کرد: «ساز و کار اقتصادی حاکم بر جهان به گونه‌ای است که به طور سیستماتیک دایمن مشکلات چند دولت سرمایه‌داری به سایر کشورها و در مقابل ثروت آنان به آن چند کشور منتقل می‌شود.»

رییس جمهوری اسلامی با بیان این‌که «همه می‌دانیم که حاکمان امروز بر امور جهان، همان برده‌داران و استعمارگران دیروزند که با روش و شعارهای جدید بر مراکز قدرت و ثروت جهان مسلط شده‌اند بدون این‌که برنامه‌ها و روحیه سلطه‌طلبی و خودخواهی آنان تغییر کرده باشد»، خاطرنشان کرد: «مستکبران خود را اصل و نژاد برتر و دیگر ملت‌ها را برده و نژاد‌ پست می‌شمارند و به خود اجازه می‌دهند با ایجاد اختلافات و درگیری‌های قومی، نژادی و مذهبی منابع ملت‌ها را نابود و زمینه سلطه خود را بر آنان فراهم نمایند.»

احمدی‌نژاد اضافه کرد: «حاکمان امروز جهان خود را مجاز می‌دانند ملت‌ها را تحقیر و حقوق آنان را تضییع کنند و برای حل مشکلات اقتصادی خود جنگ راه بیندازند و کثیری از مردم جهان را قتل عام نمایند، هم‌چنین به خود حق می‌دهند مانع پیش‌رفت سایر جوامع شوند، ثروت ملت‌ها را تصاحب کنند و شخصیت و استقلال آنان را لگدمال نمایند.»

رییس جمهوری اسلامی با بیان این‌که «کسانی که امروز بر امور جهان مسلط هستند، حتا به مردم خود نیز رحم نمی‌کنند»، گفت: «با نگاهی به وضعیت مردم آمریکای شمالی و اروپا می‌بینیم که مردم در این کشورها اسیر چند حزب انحصاری و سلطه‌طلبند و فریاد آن‌ها در اعتراض به مدیریت‌های انحصاری و سلطه‌‌طلب به جایی نمی‌رسد.»

رییس جمهوری اسلامی هم‌چنین برای هوگو چاوز و ونزوئلا که ریاست دوره بعدی اجلاس سران جنبش عدم تعهد را بر عهده دارند، آرزوی موفقیت کرد.

 ……………………………………………

مخالفان حکومت بشار اسد:

«سرنگونی یک هواپیمای نظامی ارتش سوریه»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، 30 اوت، به گزارش رسانه‌های عرب‌زبان، به نقل از مخالفان حکومت سوریه خبر داده‌اند که نیروهای مخالف یک فروند هواپیمای نظامی این کشور را در منطقه‌ای در استان ادلب، واقع در شمال غرب سوریه، سرنگون کرده‌اند.

در یک فیلم ویدیوئی که در این رسانه‌های منتشر شده، به نظر می رسد که خلبان از هواپیمایی که آتش گرفته به خارج پریده و در حال فرود آمدن با چتر نجات است در حالی‌که صدای شادمانی گروهی از افراد نیز به گوش می‌رسد.

در هفته‌های اخیر، ارتش سوریه به گونه‌ای گسترده‌تر به استفاده از هواپیما و هلی‌کوپتر برای بمباران مناطق شهری محل فعالیت نیروهای مخالف روی آورده است.

این درگیری‌ها و بمباران‌ها به اطراف دمشق نیز کشیده شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,