Saturday, 18 July 2015
02 July 2020
بنابر گزارش تازه آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای

«ایران تعداد سانتریفیوژهای خود را دوبرابر کرده است»

2012 August 31

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، ٣٠ اوت ٢٠١٢، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که ایران تعداد سانتریفیوژهای خود را در تاسیسات زیرزمینی «فُردو» در نزدیکی شهر «قم»، از ماه مه (سه ماه پیش) تا کنون به دو برابر افزایش داده است.

به گفته خبرگزاری رویترز، بر مبنای گزارش مذکور، تعداد این سانتریفیوژها که برای غنی‌سازی اورانیوم به کار می‌روند، از ١٠۶۴ عدد به ٢١۴٠ عدد رسیده است اما دستگاه‌های جدید هنوز فعال نشده‌اند. همچنین میزان تولید اورانیوم غنی‌شده با غلطت بالا که از سال ٢٠١٠ تا ماه مه سال جاری میلادی، ١۴۵ کیلوگرم بود، هم‌اکنون به ١٩٠ کیلوگرم رسیده است.

مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند تصمیم ایران به تولید اورانیوم با غلظت بالا، که درصد خلوص آن از نیاز رآکتورهای تامین‌کننده برق فراتر است، در جهت استفاده از این ماده در رآکتورهای تحقیقاتی پزشکی اتخاذ شده است. با این وجود یک مقام رسمی که رویترز از وی نام نبرده، به این خبرگزاری گفت که ایران برای مصرف ده سال خود در زمینه تحقیقات پزشکی، اورانیوم ذخیره کرده است و این امر، نیت ایران را زیر سوال می‌برد.

در تازه‌ترین گزارش از این سلسله تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که هر سه ماه یک‌بار منتشر می‌شود، به پاک‌سازی مجتمع نظامی «پارچین» و تخریب بعضی از ساختمان‌های آن اشاره شده و از این عمل به عنوان مانعی بر سر راه تحقیقات متخصصین آژانس یاد شده است. آژانس با ابراز نگرانی عمیق خود از این عمل، گفت که عملیات مسطح‌سازی مجتمع «پارچین»، شامل تخریب جاده‌های آسفالته و پنج ساختمان، جمع‌آوری کابل‌های برق و حصارها و خاکریزهایی که پیش‌تر موجود بود، بخشی از فعالیت‌هایی است که می‌تواند در روند تحقیقات آژانس اختلال ایجاد کند.

تاسیسات نظامی پارچین/عکس از آسوشیتدپرس

جلسات متعدد مقامات ایرانی در سال‌های اخیر با متخصصان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، تا کنون نتیجه ملموسی در بر نداشته و دو طرف نتوانسته‌اند به توافقی مشخص درباره برنامه هسته‌ای بحث‌برانگیز جمهوری اسلامی دست یابند. در تازه‌ترین دور از این مذاکرات که روز سوم شهریورماه به پایان رسید، «هرمان ناکارتس» رییس هیات مذاکره‌کننده آژانس اظهار داشت که اختلافات فی‌مابین هنوز پابرجا هستند.

از سوی دیگر، «علی خامنه‌ای» رهبر جمهوری اسلامی، روز پنج‌شنبه نهم شهریور، طی سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران، بار دیگر تاکید کرد که جمهوری اسلامی در پی دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست. وی طی دیداری با «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد در حاشیه اجلاس مذکور نیز گفته بود که عدم خواست کشورش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای، نه برای خوش‌آمد آمریکا و کشورهای غربی، بل‌که بر اساس آموزه‌های دینی است.

بیشتر بخوانید:

«برگزاری مذاکرات ایران و آژانس اتمی در وین»

«آمانو: به مذاکرات پیش رو با ایران خوش‌بین نیستم»

«اختلافات اساسی ایران و آژانس هم‌چنان پابرجاست»

«دیدار بان کی مون و آیت‌اله خامنه‌ای در تهران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,