Saturday, 18 July 2015
28 February 2020
دهم شهریور- سی و یکم اوت

«تقویم تاریخ دهم شهریور»

2012 August 31

رادیو کوچه

1341 خورشیدی: در حدود ساعت یازده شب زمین‌لرزه‌ای شهرستان بویین‌زهرا را لرزاند. بزرگی این زمین‌لرزه ۷٫۲ ریشتر بود که موجب مرگ حدود بیست هزار نفر شد. در این زمین‌لرزه بسیاری از آثار و مکان‌های قدیمی و تاریخی شهرستان بویین زهرا از جمله «قلعه باستانی رودک» از بین رفت. در پی این زلزله بود که «غلام‌رضا تختی» برای گردآوری کمک به خانه‌های مردم می‌رفت و از آن‌ها برای آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه پول می‌گرفت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1920 میلادی: روزی که پخش خبر از رادیو آغاز شد. در این روز «ایست‌گاه رادیوی MK8» مستقر در شهر دیترویت ایالت میشیگان آمریکا پخش خبرهای شهر، ایالت، کشور و جهان را هر روز یک نوبت آغاز کرد. این رادیو که در نخستین هفته، اخبارش را از رسانه‌های چاپی نقل می‌کرد پس از مدتی از روزنامه‌های آمریکا (صاحبان خبرگزاری آسوشیتدپرس) خواست اجازه دهند نسخه‌‌ای از همه خبرهای این خبرگزاری را جهت پخش، همانند یک روزنامه دریافت دارد که موافقت شد و این کار بعدها مورد اقتباس سایر ایست‌گاه‌های رادیویی که تا آن زمان فقط موسیقی زنده و داستان و آگهی پخش می‌کردند قرار گرفت.

1957 میلادی: روز ملی و استقلال «مالزی». کشور فدراسیون مالزی با 329/758 کیلومتر مربع مساحت در جنوب شرقی آسیا و در همسایگی اندونزی و تایلند واقع شده است. جمعیت مالزی بیش از بیست‌ و‌دو میلیون نفر است که بیش از 47% از مردم آن مسلمان هستند. کوالالامپور پایتخت مالزی و رینگیت واحد پول آن می‏باشد. زبان رسمی و ملیت مردم مالزی، مالایى و خط آن‌ها انگلیسی و مالایى است.

شبه‏جزیره مالایا در هزاره‏های قبل از میلاد، توسط بومیان جنگل‏نشین، مسکونی شده بود. در قرون بعدی، ابتدا چینی‏ها و سپس هندی‏ها وارد این جزایر شده و به رواج کشاورزی و فلزکاری و نیز عقاید و باورهای مذهبی پرداختند. از قرن پانزدهم میلادی، به تدریج اسلام جای‏گزین آیین بودا شد و تجارت و داد و ستد بازرگانی بر رونق اقتصادی منطقه افزود. سپس پرتغال، هلند و سرانجام انگلستان به اشغال این مناطق پرداخت که به جنگ میان دول استعماری نیز انجامید.

 در سال 1895 توسط انگلستان، فدراسیونی مرکب از مالاگا، سنگاپور و برونئی به وجود آمد. این فدراسیون به پایتختی کوالالامپور و تحت‏الحمایه انگلستان بود و تا بعد از جنگ جهانی دوم، دوام آورد. در سال 1948 این فدراسیون به صورتی دیگر ادامه حیات یافت، اما سرانجام مخالفت‏های مردمی، به استقلال این منطقه، تحت عنوان فدراسیون مالزیا در چنین روزی انجامید.

1997 میلادی: سال‌روز درگذشت «دایانا فرانسس اسپنسر» معروف به «پرنسس دایانا» او کهزاده سال 1961 بود همسر اول «شاه‌زاده چارلز»، شاه‌زاده ولز بود که در سن سی و شش سالگی در یک حادثه رانندگی در پاریس درگذشت. ورود به خانواده سلطنتی بریتانیای کبیر، زیبایی، مدگرایی و کمک‌های انسان‌دوستانه، دایانا را به یکی از سرشناس‌ترین و محبوب‌ترین زنان جهان تبدیل کرد. مرگ دایانا یکی از خبرسازترین وقایع سال بود.

برخی دیگر از رویددادهای امروز

_________________________________________

1870 میلادی: «ماریا مونته‌سوری» (Maria Montessori) پزشک، فیلسوف و روان‌شناس ایتالیایی به دنیا آمد. پژوهش‌های او درباره آموزش و پرورش است و به همین لحاظ لقب «کارشناس بزرگ تعلیم و تربیت قرن 20» را به دست آورده است. او هم‌چنین در سال‌های آخر عمر مدال افتخار یونسکو را به سبب خدمات خود به آموزش دریافت کرد و در ۸۲ سالگی در کشور هلند در گذشت.

1347 خورشیدی: وقوع زلزله شدید در شهر فردوس، در این روز، زلزله‏ای شدید به قدرت 4/6 درجه در مقیاس ریشتر، شرق استان خراسان را به مدت چهار دقیقه تکان داد که بر اساس آمار منتشر شده، پانصد روستا ویران شده و بیش از ده هزار نفر، جان خود را از دست دادند.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

راسخون

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,