Saturday, 18 July 2015
02 April 2020
سکانس آخر

«برگه‌ایی از یک پرونده، تونی اسکات»

2012 August 31

مهدی / رادیو کوچه

«تونی اسکات» کار سینمایی خود را در شانزده سالگی با بازی در اولین فیلم برادر 23 ساله‌اش «ریدلی اسکات» آغاز کرد. در سال 1986 فیلم «تاپ گان» (سلاح برتر) او با بازی «تام کروز» جوان پرفروش‌ترین فیلم سال شد و 176 میلیون دلار در گیشه سینماها فروخت. فیلم‌های پلیس بورلی هیلز دو، انتقام، گرفتن پلهام 123، مردی در آتش، هوادار، روزهای تندر، دشمن کشور و توقف‌ناپذیر از دیگر آثار تونی اسکات بودند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

برسی آثار تونی اسکات:

«تاپ گان» 1986

 اولین فیلم پر فروش آقای کارگردان که توانست نام او را بر سر زبان‌ها بیندازد. البته تاپ‌گان به غیر از فروش خوب، نکته جالب دیگری هم داشت: معرفی «تام کروز» به عنوان ستاره‌ای جدید‌الورود به سینمای‌ هالیوود. به هر حال فیلم برای هر دوی آن‌ها خوش یمن بود و مسیر جدیدی را برای آن‌ها در هالیوود باز کرد. ماجرای تاپ‌گان مربوط به یک خلبان نیروی هوایی آمریکا به نام «ماوریک» می‌شود که در یک مانور هوایی از یک فاجعه جلوگیری می‌کند و این باعث می‌شود به درجات بالاتر دست پیدا کند.

«عاشقانه واقعی» 1993

 به گفته بیش‌تر منتقدان، یکی از به‌ترین‌های تونی اسکات محسوب می‌شود، فیلمی ‌که به قول معروف او را به نقطه اوج کارگردانی‌اش رساند و باعث تحول دیدگاه هنری‌اش شد. هم‌کاری او با «تارانتینوی» جوان آن زمان به عنوان فیلم‌نامه‌نویس، فیلمی ‌از آب درآورد که بدجوری دل آدم را آب می‌کند. کلرنس «کریستین اسلیتر» بعد از ازدواج با آلباما «پاتریشیا آرکت» دست به ماجراجویی خفنی می‌زند، او ابتدا مدیر برنامه‌های آلباما را به آن دنیا می‌فرستد و بعد کیف پر از کوکایین او را به قصد فروش برمی‌دارد اما نمی‌داند که صاحب آن کیف، شخصی ناراحت است که بدجوری قصد جان او را کرده است.

 «آخرین پیشاهنگ» 1991

«بروس ویلیس» در این فیلم اکشن نقش مردی به نام «جو هالنبک» را بازی می‌کند که قبلن مامور مخفی بوده و اکنون کارآگاه خصوصی است. «دیمن وایانز» هم به نقش جیمی یک فوتبالیست حرفه‌ای بازنشسته ظاهر شده است. این دو برای حل معمای قتل دوست جیمی (با بازی هالی بری که آن زمان بازیگری نه چندان شناخته‌ شده بود) کنار هم قرار می‌گیرند. واکنش منتقدان به «آخرین پیشاهنگ» متفاوت بود. فیلم در آمریکا حدود 60 میلیون دلار فروخت شد.

«جاسوس بازی» 2001

 یکی از نامتعارف‌ترین فیلم‌های تونی اسکات که کم‌ترین نشانه از آرمان‌های او را دارد. داستان فیلم به زمانی مربوط می‌شود که جنگ سرد کم‌کم دارد سرد می‌شود و دولت آمریکا می‌خواهد با کشور چین روابط جدیدی را آغاز کند. اما در این گیر و دار سر و کله آدم کله خری به نام بیشاپ، با بازی «برد پیت» پیدا می‌شود. دل بستگی او به یک زن انگلیسی و تلاش برای نجات او، او را به اسارت چینی‌ها درمی‌آورد. برای حل این مشکل، سی آی ای به سرعت دیوید میور «رابرت ردفورد» را وسط ماجرا می‌فرستد.

 «توقف‌ناپذیری»

آخرین فیلم تونی اسکات و پنجمین و آخرین هم‌کاری او با «دنزل واشنگتن»، یک قطار باری حامل مواد شیمیایی سمی از خط خارج می‌شود. واشنگتن به نقش یک مهندس راه‌آهن وارد عمل می‌شود و با قطار خودش دنبال قطار افسارگسیخته راه می‌افتد. بیش‌تر منتقدان از «توقف‌ناپذیر» استقبال کردند و فیلم در هشتاد و سومین دوره جوایز اسکار نامزد جایزه تدوین صدا بود. فروش جهانی فیلم حدود 168 میلیون دلار بود.

 

مرگ «تونی اسکات»

با مرگ «تونی اسکات»، آخرین پروژه‌ی فیلم این کارگردان سرشناس با نام «مشاور» متوقف شد. فیلم «اسکات فری» متعلق به برادران «اسکات» اعلام کرد، به دنبال خودکشی «تونی اسکات»، پروژه‌ی ساخت فیلم «مشاور» متوقف شده است.

در فیلم «مشاور» که کارگردانی آن را «ریدلی اسکات» برعهده دارد، بازیگرانی چون «براد پیت» و «مایکل فاسبندر» نقش‌آفرینی می‌کنند و ماجرای یک وکیل «مایکل فاسبندر» است که وارد قاچاق دارو در مرز مکزیک می‌شود. «خاویر باردم،‌ پنه‌لوپه کروز و کامرون دیاز» نیز در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند.

فیلم‌برداری فیلم «مشاور» در لندن در حال انجام بود، اما با مرگ «تونی اسکات»، برادرش «ریدلی اسکات» را از لندن به لس‌آنجلس کشاند.

بدن بی‌جان «تونی اسکات» اواخر روز یکشنبه پس از تماس‌های مکرر با مرکز پلیس برای گزارش پریدن یک نفر از بالای پل «وینسنت توماس» در لس‌آنجلس پیدا شد.

علاوه‌بر کارگردانی، برادران «اسکات» پروژه‌های زیادی را در قالب کمپانی «اسکات فری» در دست داشتند که هنوز وضعیت این پروژه‌های سینمایی پس از مرگ «تونی اسکات» مشخص نیست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,