Saturday, 18 July 2015
09 July 2020

«خبرهای سی‌ و‌ یکم ۲۰۱۲»

2012 August 31

بنابر گزارش تازه آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای

«ایران تعداد سانتریفیوژهای خود را دوبرابر کرده است»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، ٣٠ اوت ٢٠١٢، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که ایران تعداد سانتریفیوژهای خود را در تاسیسات زیرزمینی «فُردو» در نزدیکی شهر «قم»، از ماه مه (سه ماه پیش) تا کنون به دو برابر افزایش داده است.

به گفته خبرگزاری رویترز، بر مبنای گزارش مذکور، تعداد این سانتریفیوژها که برای غنی‌سازی اورانیوم به کار می‌روند، از ١٠۶۴ عدد به ٢١۴٠ عدد رسیده است اما دستگاه‌های جدید هنوز فعال نشده‌اند. همچنین میزان تولید اورانیوم غنی‌شده با غلطت بالا که از سال ٢٠١٠ تا ماه مه سال جاری میلادی، ١۴۵ کیلوگرم بود، هم‌اکنون به ١٩٠ کیلوگرم رسیده است.

مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند تصمیم ایران به تولید اورانیوم با غلظت بالا، که درصد خلوص آن از نیاز رآکتورهای تامین‌کننده برق فراتر است، در جهت استفاده از این ماده در رآکتورهای تحقیقاتی پزشکی اتخاذ شده است. با این وجود یک مقام رسمی که رویترز از وی نام نبرده، به این خبرگزاری گفت که ایران برای مصرف ده سال خود در زمینه تحقیقات پزشکی، اورانیوم ذخیره کرده است و این امر، نیت ایران را زیر سوال می‌برد.

در تازه‌ترین گزارش از این سلسله تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که هر سه ماه یک‌بار منتشر می‌شود، به پاک‌سازی مجتمع نظامی «پارچین» و تخریب بعضی از ساختمان‌های آن اشاره شده و از این عمل به عنوان مانعی بر سر راه تحقیقات متخصصین آژانس یاد شده است. آژانس با ابراز نگرانی عمیق خود از این عمل، گفت که عملیات مسطح‌سازی مجتمع «پارچین»، شامل تخریب جاده‌های آسفالته و پنج ساختمان، جمع‌آوری کابل‌های برق و حصارها و خاکریزهایی که پیش‌تر موجود بود، بخشی از فعالیت‌هایی است که می‌تواند در روند تحقیقات آژانس اختلال ایجاد کند.

تاسیسات نظامی پارچین/عکس از آسوشیتدپرس

جلسات متعدد مقامات ایرانی در سال‌های اخیر با متخصصان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، تا کنون نتیجه ملموسی در بر نداشته و دو طرف نتوانسته‌اند به توافقی مشخص درباره برنامه هسته‌ای بحث‌برانگیز جمهوری اسلامی دست یابند. در تازه‌ترین دور از این مذاکرات که روز سوم شهریورماه به پایان رسید، «هرمان ناکارتس» رییس هیات مذاکره‌کننده آژانس اظهار داشت که اختلافات فی‌مابین هنوز پابرجا هستند.

از سوی دیگر، «علی خامنه‌ای» رهبر جمهوری اسلامی، روز پنج‌شنبه نهم شهریور، طی سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران، بار دیگر تاکید کرد که جمهوری اسلامی در پی دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست. وی طی دیداری با «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد در حاشیه اجلاس مذکور نیز گفته بود که عدم خواست کشورش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای، نه برای خوش‌آمد آمریکا و کشورهای غربی، بل‌که بر اساس آموزه‌های دینی است.

……………………………………………………………………

با تصمیم مقامات کانادایی

«سرباز آمریکایی مخالف با جنگ دیپورت می‌شود»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، ٣٠ اوت ٢٠١٢، مقامات اداره مهاجرت و امور شهروندی کانادا، تصمیم خود را مبنی بر اخراج «کیمبرلی ری‌ورا»، سرباز زن ارتش آمریکا که پنج‌سال پیش با امتناع از انجام ماموریت در جنگ عراق، به کانادا گریخته بود، اعلام کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس از تورنتو، خانم «میشل روبیدوکس» سخن‌گوی «کمپین حمایت از مقاومت‌کنندگان در برابر جنگ» اعلام کرد که به این سرباز سابق آمریکایی تا روز بیستم سپتامبر وقت داده شده تا خاک کانادا را ترک کند. وی افزود که خانم «ری‌ورا» در حال مشورت با وکلای خود برای انجام اقدامات لازم است.

«کیمبرلی ری‌ورا»، سی ساله، در سال ٢٠٠۶ به عراق اعزام شده بود و در زمان مرخصی، هنگامی که در فوریه ٢٠٠٧، دوباره برای خدمت در این کشور فراخوانده شد، به کانادا گریخت و از این کشور تقاضای پناهندگی کرد. وی می‌گوید که ماموریت در عراق چشمان او را به روی واقعیات گشوده است.

خانم «ری‌ورا» در حال حاضر به همراه همسر و چهار فرزندش که دو تن از آنان در کانادا متولد شده‌اند، در شهر تورنتو زندگی می‌کند. او پیش‌تر نیز در ژانویه سال ٢٠٠٩ با حکم دیپورت روبه‌رو شده و با اعتراض به این حکم، تقاضای تجدیدنظر کرده بود.

وکیل این سرباز پیشین آمریکایی می‌گوید که موکل‌اش در صورت بازگشت به ایالات متحده، با دادگاه نظامی و خطر تحمل حبس تا پنج سال مواجه می‌شود. پیش‌تر نیز دو شهروند آمریکا با پرونده‌ای مشابه خانم ری‌ورا، به نام‌های «رابین لانگ» و «کلیفورد کورنل» پس از دیپورت‌شدن به کشورشان، به اتهام ترک خدمت زندانی شده بودند.

به گفته‌ی «کمپین حمایت از مقاومت‌کنندگان در برابر جنگ»، هم‌اکنون در حدود ٢٠٠ نظامی آمریکایی که از شرکت در جنگ عراق سر باز زده‌اند، در کانادا به سر می‌برند. در زمان جنگ ویتنام نیز بیش از نودهزار آمریکایی به کانادا پناه برده‌بودند که برخی از آنان شهروندی این کشور را دریافت کرده و بعضی دیگر پس از اعلام عفو در زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر، به آمریکا بازگشتند.

……………………………………………………………………..

با شکستن قایق حامل پناه‌جویان در آب‌های اندونزی

«ده‌ها پناه‌جوی عازم استرالیا غرق شدند»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، ٣٠ اوت ٢٠١٢، چندین ساعت پس از غرق شدن قایق حامل پناه‌جویانی که از اندونزی عازم استرالیا بودند،‌ اعلام شد که ۵۵ تن از آنان نجات یافته و حدود یک‌صد تن دیگر کشته و یا ناپدید شده‌اند.

به گزارش تلویزیون الجزیره، پس از آن‌که مقامات اندونزی جستجوهای خود را پایان‌یافته تلقی کردند، در ساعات پایانی روز پنج‌شنبه به وقت محلی، شش نفر توسط یک کشتی باری و ۴٩ تن توسط خدمه یک کشتی نیروی دریایی استرالیا که به محل حادثه اعزام شده بود، از آب گرفته شدند.

قایق غرق‌شده حامل بیش از ١۵٠ نفر پناه‌جو، عمدتن از شهروندان کشورهای ایران، افغانستان و سری‌لانکا بود که با ظرفیتی بیش از حد مجاز، یکی از بنادر اندونزی را به مقصد جزایر کریسمس در استرالیا ترک گفته بود. این قایق چوبی، نیمه‌شب چهارشنبه، برای نخستین‌بار زمانی که در ١۵ کیلومتری سواحل «جاوه» قرار داشت، پیام کمک اضطراری فرستاد ولی ظاهرن پنج‌ساعت بعد، در ٧۵ کیلومتری جنوب‌غربی سواحل «جاوه» دچار حادثه شد.

بر پایه این گزارش، عملیات جستجو و نجات توسط تیم استرالیایی کماکان ادامه خواهد داشت، با این حال مقامات ایمنی دریایی این کشور (ASMA) اعلام کردند که به دلیل محدودیت دید در شب، تا صبح جمعه توانایی چندانی برای اجرای موفق عملیات ندارند.

«جیسون کلر» (Jason Clare) وزیر کشور استرالیا با دشوار خواندن جستجوی افراد در میانه دریا، گفت که به صورت جدی نگران سرنوشت گم‌شدگانی است که بسیاری از آنان زن و کودک هستند. سرپرست تیم نجات اندونزی مستقر در بندر «مراک» در غرب «جاوه» نیز از حمله کوسه‌ها، دست‌کم به یکی از قربانیان خبر داد.

خاک جزایر کریسمس واقع در شمال غربی استرالیا، مقصد بسیاری از پناه‌جویانی است که توسط قایق‌هایی با ضریب ایمنی بسیار پایین و حمل تعداد مسافرانی بیش از حد مجاز، بنادر اندونزی را به صورت غیرقانونی ترک می‌کنند و این عمل در بسیاری از موارد، باعث رخ‌دادن حوادث ناگواری می‌شود. حادثه اخیر دومین مورد غرق‌شدن قایق حامل پناه‌جویان در هفته اخیر بوده است. طی ماه جاری میلادی، حدود هفتاد تن دیگر نیز در سواحل استرالیا کشته یا ناپدید شدند و بدین‌وسیله شمار پناه‌جویان قربانی حوادث دریایی این مسیر در یک‌سال گذشته، به حدود سیصد تن رسید.

…………………………………………………………………………..

همایش سرنوشت‌ساز جمهوری‌خواهان در شهر تامپا برگزار شد

«تمرکز رامنی بر موضوع اقتصاد و انتقاد از اوباما»

خبر / رادیو کوچه

«میت رامنی»، نامزد جمهوری‌خواهان آمریکا در انتخابات پیش‌روی ریاست‌جمهوری ایالات متحده، شامگاه پنج‌شنبه، ٣٠ اوت ٢٠١٢، در همایش هواداران حزب متبوع‌اش در شهر «تامپا»ی ایالت فلوریدا یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌های انتخاباتی خود را ایراد کرد.

وی که دو روز پیش از آن، به صورت رسمی نامزدی حزب جمهوری‌خواه را پذیرفته بود، در این همایش با انتقاد شدید از «باراک اوباما»، رییس‌جمهوری کنونی ایالات متحده، سیاست‌های اقتصادی وی را باعث وخیم‌تر شدن اوضاع مالی طبقه متوسط آمریکا دانست و گفت که در صورت انتخاب مجدد اوباما، سیاست‌های وی، صاحبان اقتصاد خُرد را در این کشور نابود خواهد کرد.

به گزارش وال‌استریت ژورنال، آقای رامنی اظهار داشت که آرزومند موفقیت باراک اوباما بود، زیرا خواهان موفقیت آمریکاست، اما به گفته وی، قول‌های اوباما راه را برای نومیدی و تفرقه گشودند. او با کنایه به وعده‌های رقیب انتخاباتی‌اش افزود: «پرزیدنت اوباما قول داد که روند بالا آمدن سطح اقیانوس‌ها را کُند نموده و اوضاع کره زمین را بهبود بخشد اما من تعهد می‌کنم تا به شما و خانواده‌تان کمک کنم». میت رامنی گفت که می‌خواهد وعده آمریکایی را تحقق بخشد.

نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده، در این همایش از گرایش مذهبی خود به آیین مورمون، زندگی رمانتیک با همسر و پای‌بندی‌اش به خانواده تا گرایش فمینیستی مادر و روحیه کارآفرینی پدرش سخن گفت و چندین بار در طول سخن‌رانی، چشمانش را اشک‌آلود نشان داد.

وی برخلاف گذشته، چندان به سیاست خارجی نپرداخت. با این وجود با اشاره به ایران، گفت که سانتریفیوژهای آنان کماکان می‌چرخند و ما به مذاکره مشغولیم.

در این همایش، «کلینت‌ایستوود» بازی‌گر و کارگردان مشهور هالیوود، «نیوت گینگریچ» و «ریک سنتروم» رقیبان سابق و درون حزبی آقای رامنی و هم‌چنین «جب بوش» فرماندار سابق فلوریدا و برادر «جرج دبلیو بوش» و تنی چند از چهره‌های صاحب‌نام آمریکایی در حمایت از نامزد جمهوری‌خواه سخن‌رانی کردند.

………………………………………………………………….

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,