Saturday, 18 July 2015
28 February 2020
عملیات نجات پناه‌جویان در آب‌های اندونزی متوقف شد

«امیدی به زنده بودن ۴۴ پناه‌جوی غرق‌شده نیست»

2012 August 31

خبر / رادیو کوچه

بعد از ظهر روز جمعه، ٣١ اوت، عملیات نجات پناه‌جویانی که کشتی آنان در آب‌های اندونزی غرق شده بود، با اعلام مقامات ایمنی دریایی استرالیا (ASMA) مبنی بر این‌که دیگر امید واقع‌بینانه‌ای برای نجات سایر قربانیان وجود ندارد، پایان یافت.

با نجات تعدادی دیگر از حادثه‌دیدگان طی شامگاه پنج‌شنبه و صبح جمعه، در مجموع حدود یکصد نفر نجات یافتند و ۴۴ تن کشته یا ناپدید شدند. روز پنج‌شنبه ۵۵ پناه‌جو توسط نیروی دریای استرالیا و یک کشتی باری از آب گرفته شده بودند. حال شش نفر از نجات‌یافتگان وخیم گزارش شده است.

قایق غرق‌شده حامل بیش از ١۵٠ نفر پناه‌جو، عمدتن از شهروندان کشورهای ایران، افغانستان و سری‌لانکا بود که با ظرفیتی بیش از حد مجاز، یکی از بنادر اندونزی را به مقصد جزایر کریسمس در استرالیا ترک گفته بود. این قایق چوبی، نیمه‌شب چهارشنبه، برای نخستین‌بار زمانی که در ١۵ کیلومتری سواحل «جاوه» قرار داشت، پیام کمک اضطراری فرستاد ولی ظاهرن پنج‌ساعت بعد، در ٧۵ کیلومتری جنوب‌غربی سواحل «جاوه» دچار حادثه شد.

خاک جزایر کریسمس واقع در شمال غربی استرالیا، مقصد بسیاری از پناه‌جویانی است که توسط قایق‌هایی با ضریب ایمنی بسیار پایین و حمل تعداد مسافرانی بیش از حد مجاز، بنادر اندونزی را به صورت غیرقانونی ترک می‌کنند و این عمل در بسیاری از موارد، باعث رخ‌دادن حوادث ناگواری می‌شود. حادثه اخیر دومین مورد غرق‌شدن قایق حامل پناه‌جویان در هفته‌ی اخیر بوده است.

بیشتر بخوانید:

«ده‌ها پناه‌جوی عازم استرالیا غرق شدند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,