Saturday, 18 July 2015
01 August 2021
تحلیل سیاسی - بخش نخست

«اعتراف کیهان به پروژه ی اعترافات ساختگی»

2010 January 15

فرزانه روشن/ رادیو کوچه

سایت جرس، متعلق به جنبش راه سبز، پیش از این از قول منبعی مطلع خبر داده‌بود صدا و‌ سیمای جمهوری اسلامی در حال تهیه یک سلسله برنامه تلویزیونی با عنوان «فتنه در عاشورا» است که در آن شهروندان بهایی بازداشت‌شده پس از وقایع روز عاشورا اعتراف خواهند کرد که «با دستور هیات مرکزی جامعه بهاییان در تظاهرات روز عاشورا شرکت کرده‌بودند.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سایت جرس هم‌چنین فاش کرد، فاز جدید اعتراف‌سازی از روزنامه‌نگاران و فعلان سیاسی بازداشت‌شده پس از وقایع عاشورا در تلویزیون دولتی درحال تهیه و آماده‌سازی است.

یک روز پس از انتشار این اخبار در سایت جرس، روزنامه کیهان علی‌رغم حمله به این سایت، به صورت تلویحی شروع پروژه پخش اعترافات شهروندان بهایی و سایر بازداشت‌شدگان بعد از عاشورا را تائید کرد.

روزنامه کیهان  در ستون «خبر ویژه» ی خود نوشت: «اگر بهائیان مخالف خشونت و دخالت در سیاست هستند، پس در معرکه‌گیری رسوای ضدانقلاب در روز عاشورا و معارضه با اسلام و نظام اسلامی و امام حسین علیه السلام چه غلطی می کرده اند.»

این روزنامه که از سرسخت‌ترین مدافعان دولت محمود احمدی‌نژاد به حساب می‌آید در ادامه به توهین به مسوولان سایت جرس، و آیت‌اله منتظری، از مراجع تقلید منتقد جمهوری اسلامی، پرداخت و ایشان را فریب خورده و در خدمت اهداف شهرواندان بهایی توصیف کرد.

کیهان درباره محسن کدیور نوشت: «محسن کدیور روحانی‌نمای فراری و مقیم آمریکا تلاش گسترده‌ای را انجام داد تا سرانجام با فریب آقای منتظری توانست از وی فتوایی درباره حقوق بهائیان بگیرد!»

در جایی دیگر از این ستون با اشاره به نام‌های دکتر عبدالکریم سروش و اکبر گنجی، افکار و عقاید ایشان را نیز در خدمت اهداف این اقلیت اعتقادی دانست و توهین‌های خود را در ادامه متوجه عطا‌اله مهاجرانی کرد. این در حالی است که این روزنامه در تیتر اصلی صفحه نخست گفته‌بود: «مردان خداجوی موسوی، بهایی و تروریست از آب درآمده‌اند.»

عصبانیت روزنامه کیهان به این خاطر است که از نمایش در حال تدارک  نیروهای امنیتی، پرده‌برداری زود هنگامی صورت گرفته‌است و نقشه‌های این روزنامه‌ی هوادار دولت برای دور تازه جنگ روانی علیه جنبش سبز با دشواری‌هایی مواجه شده‌است

به نظر می‌رسد عصبانیت روزنامه کیهان به این خاطر است که از نمایش در حال تدارک  نیروهای امنیتی، پرده‌برداری زود هنگامی صورت گرفته‌است و نقشه‌های این روزنامه‌ی هوادار دولت برای دور تازه جنگ روانی علیه جنبش سبز با دشواری‌هایی مواجه شده‌است.

شهروندان بهایی یکی از گروه‌های اقلیتی اعتقادی هستند که به گفته‌ی نهاد‌های حقوق بشری مورد ظلم جمهوری اسلامی واقع شده‌اند و اکثریت جمعیت ایشان در سی سال اخیر از ایران مهاجرت کرده‌اند. اغلب بازداشت شدگان بهایی در روزهای پس از وقایع عاشورا دستگیر شده‌اند و همین ادعای حضور در معرکه گیری که کیهان بدان استناد می‌کند، رد و بی اعتبار نشان می‌دهد. از سوی دیگر جریان اعتراف سازی آن‌چنان که در فاز اول این طرح به اجرا درآمد علی‌رغم تلاش تبلیغاتی رسانه‌های دولتی موفقیت چندانی کسب نکرد.

کیهان شریعتمدار

روزنامه کیهان در سال 1321 انتشار خود را شروع کرده‌است و به همراه روزنامه اطلاعات با سابقه‌ترین روزنامه‌های تاریخ ایران هستند که هنوز منتشر می‌شوند. مدیرمسوول این دو روزنامه طبق یک سنت نانوشته از طرف رهبر جمهوری اسلامی تعیین می‌شود. تا پیش از درگذشت آیت‌اله خمینی این روزنامه همچون هم‌تای دیگرش «اطلاعات»، توسط جناح‌چپ جمهوری اسلامی اداره می‌شد و مدیر مسوولی آن به عهده سید محمدخاتمی بود.

پس از فوت آیت‌اله‌خمینی این روزنامه به دست حسین شریعتمداری افتاد. حسین شریعتمداری سابقه‌ی طولانی در پروژه‌های تواب‌سازی دارد و از دوستان نزدیک سعید امامی، مسوول تیم قتل‌های سیاسی سال‌های 77- 1367، به شمار می‌رفت و به عنوان بازوی رسانه‌ای این تیم عمل می کرده‌است.

حسین شریعتمداری به طور علنی یکی از افتخارات خود را تواب‌سازی از احسان طبری، معروف‌ترین ایدئولوگ کمونیسم در تاریخ ایران، عنوان می‌کند.

کیهان در طول سال‌های مدیرمسوولی شریعتمداری به انجام عملیات‌های روانی علیه فعالین مدنی سیاسی، احزاب، هنرمندان و … پرداخته است و زمینه را برای بازداشت یا ایجاد پرونده‌های قضایی علیه ایشان آمده می‌کرده‌است

کیهان در طول سال‌های مدیرمسوولی شریعتمداری به انجام عملیات‌های روانی علیه فعالین مدنی سیاسی، احزاب، هنرمندان و … پرداخته است و زمینه را برای بازداشت یا ایجاد پرونده‌های قضایی علیه ایشان آمده می‌کرده‌است.

این روزنامه بارها با شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی در شعبه‌های قوه قضاییه روبرو شده‌است اما دستگاه قضایی هیچ گاه به پرونده‌های این روزنامه نپرداخت و یا در صورت مطرح شدن شکایات در دادگاه، پرونده‌ها سرانجامی نیافت. مصونیت آهنی این روزنامه تا به حدی است که پروژه رانت خواری این روزنامه در مجلس ششم مطرح شد اما مجلس شورای اسلامی هم نتوانست سر انجامی به موضوع مطروحه بدهد.

البته این روزنامه جوایزی را هم در این سال‌ها نصیب خود کرده‌است از جمله می‌توان به جایزه بهترین و منصف‌ترین منتقد دولت محمود احمدی‌نژاد را در مراسم اختتامیه نمایشگاه مطبوعات اشاره کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۱ Comment