Saturday, 18 July 2015
01 August 2021
تحلیل سیاسی – بخش دوم

«من ضد انقلاب هستم»

2010 January 15

فرزانه روشن/ رادیو کوچه

یکی از تیره‌ترین شیوهای حکومت‌های تمامیت خواه و توتالیتر، فروپاشی شخصیت‌های منتقد و مخالف خود در چهارچوب برنامه‌ها و ایدئولوژی‌های شان است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی به زعم خود می‌خواهد فرصت چهره‌شدن را به مخالفان خود ندهد و به زندانیان و بازداشت‌شدگان اجازه ندهد تا با تحمل محرومیت‌ها و فشار‌های زندان، در دل مردم جایی باز کنند، پس تلاش می‌کند تابا خردکردن آن‌ها در برابر انظار عمومی به خطا بودن اعتقادات‌شان، حقانیت نظام سیاسی را با همه وجود و به قیمت نابودی خود فریاد بزنند.

افکار عمومی بارها ساخت این فیلم‌های تواب‌سازی و انتحارسیاسی در برابر دوربین را توسط مقامات امنیتی جمهوری اسلامی تجربه کرده اند و شاید همین تکرار، تاثیر چنین پرونده سازی‌ها و اعتراف گیری برنامه‌ریزی شده که در میان مردم بسیار کاهش داده‌است و حتی نتیجه عکس برجای گذاشته‌است

افکار عمومی بارها ساخت این فیلم‌های تواب‌سازی و انتحارسیاسی در برابر دوربین را توسط مقامات امنیتی جمهوری اسلامی تجربه کرده اند و شاید همین تکرار، تاثیر چنین پرونده سازی‌ها و اعتراف گیری برنامه‌ریزی شده که در میان مردم بسیار کاهش داده‌است و حتی نتیجه عکس برجای گذاشته‌است.

نمونه آن پخش تصاویر دانشجوی معترض مجیدتوکلی با حجاب و لباس زنانه بود که نه‌تنها باعث خوارشدن وی نزد افکار عمومی نشد بلکه در سایت‌های مختلف و حلقه‌های اجتماعی نت بسیاری از مردان با پوشیدن حجاب همبستگی خود با مجید توکلی را نشان دادند.

گویا جمهوری اسلامی تکرار مکررات است و تجربه سرکوب، خشونت و تحقیر را آنقدر تکرار می‌کند تا در نهایت نتیجه گیرد، عملکرد سالیان نظام نشان داده‌است که محاسبه هزینه- فایده در انتخاب گزینه‌های پیش رو برای مجریان چندان مطرح نیست و تنها به شدت برخورد و گرفتن سریع نتیجه می‌اندیشند.

هدف از مناظره‌های هفته‌های اخیر نیز در همین چهارچوب قابل بررسی است. اجرای چنین مجادلات سیاسی از نگاه سازندگان این طرح می‌‌تواند پذیرش عمومی را نسبت به پخش اعترافات بیشتر کند و فرصت را برای اجرای احکام سنگین علیه معترضان، به مسوولان جمهوری‌اسلامی دهد.  باید منتظر پرده‌های دیگر این نمایشنامه ماند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,