Saturday, 18 July 2015
23 January 2021
در میان اما و اگر‌های اینترنت ملی،

«گام اول، گوگل و جی‌میل فیلتر شدند»

2012 September 26

منوچهر نوبنیاد / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نزدیک به یک ماه از انتشار فیلم «توهین» به «پیامبر جهان اسلام» می‌گذرد. انتشار این فیلم اعتراضات بسیار گسترده‌ای را در ایران و سایر کشورهای اسلامی به دنبال داشت. حتا اعتراضات داخل ایران به حدی رسیده است که به سازندگان فیلم «یه حبه قند» توصیه شده است که از شرکت در آکادمی اسکار خودداری کنند.

در پی همین امر، دولت‌مردان تهران تصمیم گرفتند در حرکتی اعتراض‌آمیز، سایت گوگل و پست الکترونیکی گوگل (‌جیمیل) را فیلتر کنند. اما بنا به دلایلی موتور جست‌وجوگر گوگل هم‌چنان فعالیت خود را ادامه می‌دهد، اما بنا بر گزارشات رسیده جی میل در داخل ایران غیر قابل دسترس است.

این خبر از روز دوشنبه سوم مهرماه بر روی سایت‌های خبری جمهوری اسلامی دیده شد و پی‌گیری‌ها بر صحت این خبر مهر تایید زده‌اند. اما با وجود این این سایت‌ها هراز گاهی از فیلترینگ خارج شده و یا فیلتر می‌شوند که باعث سردرگمی کاربران خود در داخل ایران شده است. هم‌چنین تاریخی از سوی فیلترکنندگان این سایت برای رفع فیلترینگ سایت جی‌میل اعلام نشده است.

اما نکته‌ای که باید بدان اشاره داشت، بستن تمامی راه‌های ارتباطی از سوی مسوولان فیلترینگ است. به نوعی با داشتن چنین بهانه‌ای کاربران جیمیل محدود شده‌اند و به عبارتی دست‌رسی آنان به پست الکترونیکی مسدود شده است. داستان مسدود کردن جیمیل، بوی تازگی ندارد و دولت‌مردان همیشه مسدود کردن جی‌میل و بعضا یاهومیل را در سر می‌پرورادند. یکی از مهم‌ترین دلایل شاید عدم دست‌رسی راحت و آسوده دولت‌مردان به اطلاعات فردی کاربران جیمیل در داخل ایران بوده است. دلیلی که شاید استفاده از ایمیل «ایرانی» بارها و بارها به ایرانیان به منظور استفاده از خدمات «دولت الکترونیک» توصیح شده است.

مسدود شدن جیمیل سبب شده است تا بسیاری از مبادلات اطلاعاتی بین ایرانیان مختل شود و افراد به این منظور از سایت‌ها و روش‌های جای‌گزین استفاده کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,