Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
پدر زلزله‌شناسی ایران

«میزان تلفات زلزله احتمالی تهران ۱۰ برابرهائیتی»

2010 January 18

پدر زلزله‌شناسی ایران گفت: اگر زلزله ای به وسعت و شدت زلزله هائیتی در تهران رخ دهد میزان خسارات و تلفات انسانی آن 10 برابر بیشتر خواهد بود.

به گزارش مهر، بهرام عکاشه به بررسی و مقایسه وضعیت زلزله‌خیزی شهر تهران و پایتخت کشور هائیتی پرداخته و گفته است:« اگر زلزله‌ای که در هائیتی رخ داد در تهران به وقوع بپیوندد ابعاد آن به مراتب سنگین‌تر و بزرگ‌تر خواهد بود و معتقدم بزرگ‌ترین فاجعه تاریخ در تهران رقم خواهد خورد.»

20100118-soc-zelzeletehran-bahramakasheh-

رئیس دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد تهران شمال با عنوان این مطلب که هرچند بافت شهری هائیتی با تهران فرق می‌کند گفت: «فراموش نکنیم که پایتخت ایران هم مخروط افکنه آب‌هایی است که از کوه‌های البرز جاری می‌شود و متاسفانه یک رسوب نرم با ضخامت نسبتا زیاد به جا می‌گذارد.»

وی معتقد است که شهر تهران روی این رسوب نرم بنا شده و همین مسایل در مورد هائیتی نیز وجود دارد.

این واقعیت را نمی‌توان کتمان کرد که زلزله به احتمال زیاد در تهران رخ خواهد داد ولی علم بشر نمی‌تواند زمان دقیق و حتی و سال و دهه وقوع آن را بیان کند.

پدر زلزله شناسی ایران افزود: «هائیتی یک سرزمین کوهستانی است که بر روی گسل‌های زلزله‌خیز بنا شده و تهران نیز چنین شرایطی دارد.»

به گفته عکاشه، زلزله‌خیز بودن هائیتی به صورت میان صفحه‌ای است ولی تهران که بر روی البرز قرار‌دارد درون صفحه‌ای است که البته در صورت بروز فاجعه زلزله در اصل مساله فرقی نخواهد کرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: «گسل‌های هائیتی پتانسیل 9 درجه ریشتر زلزله را دارند و گسل‌های تهران تا 8 درجه ریشتر پتانسیل دارند. ضمن این‌که باید بدانیم که تهران عمر 220 ساله دارد و به اشتباه به عنوان پایتخت تعیین شده‌است زیرا همه می‌دانیم که شهر تهران از تجمع چندین روستا شکل گرفته که دلیل اصلی این انتخاب به خاطر خوش و آب و هوا بودن این منطقه بوده‌است.»

عکاشه با بحرانی خواندن وضعیت شهر تهران در هنگام وقوع زلزله مشابه هائیتی در پایتخت ایران افزود: مساله فوق‌العاده جدی است و این واقعیت را نمی‌توان کتمان کرد که این واقعه به احتمال زیاد در تهران هم رخ خواهد داد ولی علم بشر نمی تواند زمان دقیق و حتی سال و دهه وقوع آن را بیان کند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: «هرچند نمی توان زمان دقیق زلزله را تعیین کرد اما نباید خودمان را گول بزنیم و به فکر راهکار نباشیم. زیرا بافت تهران آسیب پذیر است و چنین شهری با این شرایط نباید کوچه و پس کوچه داشته باشد. به طوری که در روزهای معمولی شاهد بسته شدن خیابان‌ها و ترافیک سنگین هستیم که این مساله به تشدید بحران دامن می‌زند.»

عکاشه با اعلام این‌که خیابان‌های تهران ظرفیت 500 هزار دستگاه خودرو را دارد اما در حال حاضر بیش از 5/3 میلیون دستگاه وسیله نقلیه در معابر پایتخت وجود دارد، افزود: «جمعیت تهران باید بین یک تا 5/1 میلیون نفر باشد اما می‌بینیم که حدود 12 میلیون نفر در این شهر ساکن هستند و این مساله هر ساعت حادتر می‌شود.»

باید با تدبیر سیاست‌ها و راه‌کارهایی در دراز مدت به فکر خروج از بحران زلزله در تهران باشند. چون با این شرایط هیچ شهردار و رئیس جمهوری نمی‌تواند تهران را از آسیب‌پذیری نجات دهد

پدر زلزله شناسی ایران با عنوان این مطلب که گره این کار آن‌چنان پیچیده‌است که هیچ مقام و مسوولی قادر به باز کردن آن نیست، گفت: «باید با تدبیر سیاست‌ها و راه‌کارهایی در دراز مدت به فکر خروج از بحران زلزله در تهران باشند. چون با این شرایط هیچ شهردار و رئیس جمهوری نمی‌تواند تهران را از آسیب‌پذیری نجات دهد.»

سازمان بهداشت جهانی در آخرین گزارش خود درباره زلزله هائیتی اعلام کرد که در نتیجه زلزله 7.3 ریشتری روز سه‌شنبه در هائیتی بیش از 50 هزار نفر کشته شدند.

هم‌چنین آخرین خبرها حاکی از آن است که هم اکنون صدها هزار نفر از مردم هائیتی بی‌خانمان هستند، ده‌ها هزار نفر از مردم این کشور زخمی شدند و مقام های محلی از احتمال افزایش آمار تلفات تا میزان 200 هزار نفر خبر می‌دهند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,