Saturday, 18 July 2015
03 December 2020
شاد و تندرست

«فوتبال سیاسی»

2012 September 27

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

گویا امسال برای کشتی فرنگی ما سال خوش یمنی است. پس از موفقیت تاریخی کشتی‌گیران بزرگ‌سال ما در المپیک لندن حالا نوبت به مربیان زحمت‌کش، بی‌ادعا و خوش‌نام ما رسیده است و «عبدالله چمن‌گلی» سرمربی تیم کشتی فرنگی جوانان کشورمان توانسته است تا عنوان بهترین مربی سال 2012 کشتی فرنگی دنیا را از آن خود کند. به گزارش روابط عمومی فدراسیون کشتی، «رافایل مارتینتی» رییس سوییسی فدراسیون جهانی کشتی «فیلا» با ارسال نامه‌ای به فدراسیون کشتی از انتخاب «عبدالله چمن‌گلی» بعنوان بهترین مربی کشتی فرنگی دنیا در سال 2012 جهان خبر داده و اعلام کرده است که این جایزه در کلاس مربی‌گری «فیلا» که در آبان در کشور «لیتوانی» برگزار می‌شود، به وی اهدا خواهد شد.

——————————————————————

شاید کمتر کسی فکرش را می‌کرد که با حضور تیم‌هایی تازه به میدان آمده‌ای چون مثل «گهر» درود و «آلومینیوم» هرمزگان تیمی مثل «ذوب آهن» از ابتدای فصل تاکنون به ته جدول لیگ برتر چسبیده باشد. اما این اتفاق عجیب در فوتبال ایران روی داده است، آن هم برای یک مربی خوش‌نام و کار کشته مثل «رسول کربکندی». اما به نظر می‌رسد که برد شیرین دیروز این تیم در برابر «سایپا» بتواند شروع مجددی برای این مربی کاربلد باشد.

——————————————————————

بازی امروز تیم پرسپولیس و آلومینیوم بیش از آنکه برای هر کسی تعیین کننده باشد تکلیف «ژوزه» و «کریمی» را روشن خواهد کرد. در مشکلی که میان این مربی و بازیکن اسطوره‌ای باشگاه پرسپولیس تهران پیش آمده است، «رویانیان» با زیرکی تمام توپ را به میان این دو نفر انداخته است که در صورت برد امشب تیم ادعا کند که مشکل تیم «علی کریمی» بوده و اگر تیم نتیجه نگیرد همه‌ی گناه‌ها را بر گردن «ژوزه» انداخته و او را از تیم اخراج کند. اما شاید خود سردار نیز می‌داند که طرفداران و عاشقان واقعی این باشگاه بهتر از هر کسی می‌دانند که مشکل سرخ‌پوشان تهرانی بیش از آنکه به یکی دو بازیکن و مربی برگردد، ریشه در مدیریت و یا در حقیقت عدم مدیریت جمعی نالایق هم‌چون «رویانیان» بر فوتبال کشورمان دارد.

——————————————————————

هرچند رییس فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی خبر برگزاری بازی دوستانه با مصر را کذب محض می‌داند، اما  «سی ان ان» اعلام کرده است که علت عدم برگزاری این بازی، مخالفت سفت و سخت «محمد مرسی» با انجام این مسابقه بوده است. «سی ان ان» مدعی است که با فردی نزدیک به فدراسیون فوتبال مصر گفت‌وگو کرده و او نیز اعلام کرده که «مرسی» با برگزاری این دیدار مخالف بوده است. این فرد که هویتش افشا نشده به این خبرگزاری گفته است که «برادلی» سرمربی آمریکایی تیم ملی فوتبال «مصر» موافقت خود را با برگزاری دیدار دوستانه با تیم ملی فوتبال ایران اعلام کرده اما فدراسیون فوتبال «مصر» با توجه به وضعیت سیاسی بین دو کشور با ارسال نامه‌ای به ریاست جمهوری نظر او را خواستار شده است که رییس جمهوری با برگزاری این دیدار مخالفت کرده و از کادر فنی تیم خواسته است که خواستار ارایه‌ی توضیح بیشتری در این زمینه نباشند.

خبر لغو بازی دوستانه ایران و مصر نخستین بار بوسیله‌ی رسانه‌های غربی مطرح شد که به سرعت از سوی «کفاشیان» رییس فدراسیون فوتبال تکذیب شد.

کفاشیان اضافه کرده است: «فدراسیون هیچ اقدامی برای انجام این بازی نکرده و ما از آن بی‌اطلاعیم و به نظر می‌رسد گفت‌وگوی اخیر «محمد مرسی» با تلویزیون مصر و تاکیدش بر تقویت روابط با جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مهم، رسانه‌های غربی را به دروغ‌پردازی درباره دخالت رییس جمهور مصر در لغو این بازی واداشته است.»

——————————————————————

در پی وقایعی که در جریان دیدار تیم‌های پرسپولیس تهران و سپاهان اصفهان و شایعه‌ی مسمومیت بازیکنان باشگاه تهرانی پیش آمد، باشگاه فولاد مبارکه سپاهان در اطلاعیه‌ای به ادعاهای مطرح شده پاسخ داد.

به گزارش پایگاه خبری سپاهان، در این اطلاعیه آمده اسـت:

«با توجه به حواشی دیدار تیم‌های فوتبال فولاد مبارکه سپاهان و پرسپولیس تهران، برنامه نود، برخی رسانه‌ها و همچنین برخی از دست اندرکاران باشگاه پرسپولیس، مباحث و جنجال‌های کذب تیم الهلال عربستان در ادعای اینکه در اصفهان آب آلوده در اختیار آنها گذاشته شده است را بار دیگر تکرار کردند، بدون اینکه دوستانی که این ادعا را مطرح می‌کنند فرجام و مختومه شدن جار وجنجال الهلالی‌ها را نیز اطلاع‌رسانی کنند. یک بار دیگر به همگان یادآور می‌شویم درباره‌ی ادعای باشگاه عربستانی، مطابق با نامه ارسالی کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون فوتبال ایران و خبری که در این باره درتاریخ 15 تیر 1390 در سایت رسمی فدراسیون فوتبال کشورمان نیز منتشر شد آمده است:

«پرونده شکایت باشگاه الهلال عربستان از سپاهان ایران از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا مختومه اعلام شد. به گزارش سایت رسمی فدراسیون، طی نامه‌ای که از سوی دبیرکل «ای اف سی» و در تاریخ 5 جولای به دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران ارسال شده، شکایت باشگاه الهلال عربستان از باشگاه سپاهان درباره‌ی اتهام در اختیار گذاشتن آب‌های ناسالم از سوی باشگاه سپاهان به تیم الهلال مختومه و بی‌پایه و اساس اعلام شده است.»

این بیانیه می‌افزاید که:

«گفتنی است الهلالی‌ها در آن ایام به گزارش «ای اف سی» اکتفا نکرده بودند و آب‌هایی که در اصفهان در اختیار آنها گذاشته شده بود را به عربستان بردند و در آزمایشگاه‌های کشورشان مورد بررسی قرار دادند که طبق اعلام سایت‌های رسمی عربستانی، آزمایشگاه‌های مذکور نیز سالم بودن این آب‌ها را تایید کرده بود.»

مسولان این باشگاه در پایان گفته‌اند:

«یک بار دیگر با توجه به اینکه این موضوع پس از  دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس دوباره زنده و مستمسک جمعی قرار گرفته است تاکید می‌کنیم که همه‌ی آب‌های آشامیدنی و تغذیه‌هایی که توسط کادر فنی و بازیکنان پرسپولیس مصرف شده بود توسط خود  پرسپولیسی‌ها تهیه شده  و اصولن در مسابقات داخلی میزبان هیچگونه وظیفه و مسوولیتی در ارتباط با اسکان، تغذیه و سایر امور تیم مهمان ندارد. باعث تاسف است که جنجال بیهوده و ادعای واهی یک تیم عربی در سال گذشته، در این ایام دست‌آویز برخی از دوستان هموطن‌مان قرار گرفته است، بی آنکه بدانند و اطلاع‌رسانی کنند که ادعای الهلالی‌های توسط «ای اف سی» و البته آزمایشگاه‌های عربستانی نیز رد شده بوده است.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,