Saturday, 18 July 2015
05 December 2021

«گالری کوچه/گردهمایی هنرمندان ۲۳ کشور دنیا در مالزی»

2012 September 30

نفیسه مطلق / رادیو کوچه

اکسپوی هنری سال 2012 مالزی، بعد از ظهر روز 27 سپتامبر با حضور وزیر توریسم این کشور افتتاح شد.  این نمایش‌گاه امسال با حضور 60 گالری و انجمن هنری از 23 کشور دنیا پربارتر از همیشه برگزار شده است.

دکتر ین‌ین – وزیر توریسم مالزی- در سخن‌رانی مراسم افتتاحیه ضمن ابراز خوش‌حالی از استقبال هنرمندان، گالری‌داران و خریداران آثار هنری گفت: «در سال‌هایی که من در این وزارت‌خانه فعالیت می‌کنم همیشه با طرح‌هایی رو به رو می‌شوم که تبلیغ و ترویج صنعت توریسم را مستلزم ساخت و سازهای کلان و گران‌قیمت می‌داند. اما تجربه‌ی چند سال اخیر ما در برگزاری اکسپو و حراج‌های هنری ثابت کرده که این مسیر یکی از موثرین، زیباترین و در عین حال کم هزینه‌ترین راه‌ها جهت تبلیغ هنر و فرهنگ مالزی‌ست». وی به شهرهایی نظیر پاریس، آمستردام، و نیویورک اشاره کرد و ادامه داد: «این شهرها سالانه درآمدهای کلانی تنها از طریق جذب جهان‌گرد در موزه‌ها و گالری‌های خود کسب می کنند‌ و این چشم‌اندازی‌ست که مالزی در مسیر آن قدم بر می‌دارد. فروش یک اثر هنری از هنرمند مالزیایی به قیمت 157 هزار رینگت در مراسم حراج هنری دو سال پیش چشم بسیاری از سیاست‌گذاران مالزی را به مقوله‌ی بازار هنر باز کرد؛ این رقم سال گذشته به 570 هزار رینگت و امسال به 800 هزار رینگت رسید».

دکتر ین‌ین ضمن برشمردن موفقیت‌های هنرمندان مالزیایی در سال‌های گذشته خاطر نشان  کرد که دولت در حال حاضر در خصوص نظارت بر خروج آثار هنری و دریافت عوارض از خریداران این آثار، سیاستی اتخاذ نکرده اما در آینده نزدیک مالزی نیز مانند کشورهایی چون میانمار و ویتنام بر خروج آثار هنری هنرمندان کشورش نظارت بیشتری خواهد کرد. وی در پایان صحبت‌هایش هم‌زمانی افتتاحیه‌ی اکسپوی 2012 را با «روز جهانی جهان‌گردی» خوش‌یمن دانست و از سفارت‌خانه‌های کشورهای مختلف که با نمایش آثار هنرمندان‌شان در پر بارتر شدن این اکسپو  هم‌کاری کردند تشکر و قدردانی کرد. در نمایش‌گاه امسال سالنی به بخش سفارت‌خانه‌ها اختصاص داده شده بود که در آن سفارت‌خانه‌های کشورهای ارژانتین، ‌بلژیک،‌ برزیل، ‌کلمبیا، کوبا،‌ اکوادور و سوییس به نمایش آثار هنرمندان کشورشان پرداختند.

در اکسپوی امسال، هنرمندان ایرانی نیز در دو غرفه آثار خود را به نمایش گذاشته‌اند. «دکتر امیر ذکرگو» – پژوهشگر و استاد دانشگاه –که در زمینه‌های نقاشی، عکاسی و خطاطی فعالیت دارد درباره‌ی حضور خود در این نمایشگاه می‌گوید: «من سال گذشته کارهای متنوعی به نمایش گذاشتم اما امسال تصمیم گرفتم به طور تخصصی تنها با آثار عکاسی با مضمون آب در این اکسپو شرکت کنم». وی معتقد است بازار هنر در مالزی و فعالیت‌هایی از این دست عمری کم‌تر از 10 سال دارد اما اکسپو این امکان را به هنرمندان می‌دهد تا از تازه‌ترین اخبار هنری، سبک‌ها و نگاه‌های هنرمندان کشورهای دیگر مطلع شوند. دکتر ذکرگو فعالیت‌های اخیر هنرمندان ایرانی در مالزی را بسیار مثبت ارزیابی کرد و ابراز امیدواری کرد که ایرانیان بتوانند با برگزاری نمایش‌گاه‌ بیش از پیش به معرفی فعالیت‌های خود بپردازند.

غرفه‌ی دیگری که به آثار هنرمندان ایرانی اختصاص داشت با حمایت گالری مالزیایی «آرت سنی» برگزار شده است. در این غرفه چهار هنرمند ایرانی از جمله «اصغر یعقوبی» و «هانیه محمد باقر» بیش از 15 اثر هنری را به نمایش گذاشته‌اند. یعقوبی – گالری‌دار و نقاش- در سال‌های اخیر نقش موثری در برپایی نمایش‌گاه آثار هنرمندان ایرانی و تاسیس «جامعه‌ی هنری ایران و مالزی ( میاس)» داشته است. وی معتقد است که موفقیت هنرمندان ایرانی در جامعه‌ای نظیر مالزی مستلزم پیگیری، ‌صبر و کمی از خود گذشتگی‌ست. «هانیه محمدباقر» هنرمند جوانی‌ست که بیشتر در زمینه‌ی نقاشی فعالیت می‌کند. هانیه که تا به حال 32 نمایش‌گاه از کارهای هنری خود برگزار کرده درباره‌ی اولین حضور خود در اکسپوی مالزی می‌گوید: «نفس شرکت در یک نمایش‌گاه بین‌المللی برای من تجربه‌ی بسیار خوبی بود. من با هنرمندان کشورهای زیادی آشنا شدم و توانستم کارهای هنری خودم را در معرض دید آن‌ها قرار دهم».

اکسپوی هنری مالزی که سال گذشته با نمایش چند اثر از آثار «پابلو پیکاسو» توجه بسیاری را به خود جلب کرد، امسال میزبان 13 اثر از «خوان میرو» -نقاش برجسته ی اسپانیایی- ست. این هنرمند برجسته که در سال 1983 درگذشته به عنوان یک نقاش شاعرپیشه با آثاری به سبک سوررئال و آبستره به شهرتی جهانی رسید.

اکسپوی هنری سال 2012 مالزی تا تاریخ 30 سپتامبر در مرکز MATRADE  برگزار خواهد بود.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , ,