Saturday, 18 July 2015
27 November 2021
دادگاهی در نیویورک اعلام کرد:

«محکوم شدن جمهوری اسلامی در حملات ۱۱ سپتامبر»

2012 October 07

خبر / رادیو کوچه

دولت جمهوری اسلامی و چند گروه اسلام‌گرا به پرداخت شش میلیارد دلار غرامت به بازماندگان قربانیان حملات یازدهم سپتامبر محکوم شدند. برای دادگاه مسلم شده که ایران در برنامه‌ریزی برای حملات از القاعده پشتیبانی کرده است.

جورج دنیلز، قاضی دادگاهی در نیویورک، در حکمی نمادین دولت جمهوری اسلامی، طالبان، حزب‌اله لبنان و شبکه تروریستی القاعده را به پرداخت 6 میلیارد و 48 میلیون دلار غرامت محکوم کرد. با وجود این‌که جمهوری اسلامی هر‌گونه دخالت در حملات تروریستی یازدهم سپتامبر 2001 را رد می‌کند، دادگاه مزبور به این نتیجه رسیده که ایران در برنامه‌ریزی حملات از القاعده پشتیبانی کرده است.

17 سند از مدارک محل اختفای اسامه بن لادن نشان می‌دهد که رهبر القاعده از نحوه آزادی اعضای این سازمان در ایران و کشته شدن مسلمانان در حملات ناراضی بود. وی القاعده را تشویق به تمرکز بر حمله به آمریکا می‌کرد.

در کنار تشکیلات، از برخی افراد نیز به‌عنوان مسوول در حملات نام برده شد. اسامه بن‌لادن، رهبر کشته‌شده‌ی القاعده، و آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از جمله این افراد هستند.

خسارت ۶ میلیارد دلاری برای گروهی از خانواده‌ها در نظر گرفته شده که به‌عنوان بازماندگان قربانیان حملات یازدهم سپتامبر به دادگاه شکایت برده بودند. این شکایت تنها یکی از شکایاتی است که در زمینه حملات به مراجع قضایی ایالات متحده تسلیم شده است.

بیشتر بخوانید:

 «مجمع عمومی بر اساس اصل احترام و تحمل آرای دیگران است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,