Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
پس‌نشینی تند

«سیاست خارجی، آخرین نبرد»

2012 October 09

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روز دوشنبه ستاد «میت رامنی» «اوباما» را با اتهامات تازه‌ای چون کم‌کاری، بی‌نظمی و بی‌مسوولیتی در زمینه‌ی سیاست و امنیت خارجی‌اش متهم کرد. «رامنی» اخطار کرد که روشی که «اوباما» برگزیده است در نهایت به عدم امنیت بیشتر شهروندان ایالات متحده در جهان، ناامیدی متحدان بین‌المللی‌اش و قدرت گرفتن هر چه بیشتر دشمنانش منجر خواهد شد. «میت رامنی» افزود: «می‌دانم که رییس‌جمهور خواهان خاورمیانه‌ای امن‌تر، آزادتر، آبادتر و هم پیمان با ایالات متحده است. من نیز در این امید با ایشان شریکم، اما امید راه‌برد نمی‌شود. ما نمی‌توانیم با حرف که از پشتوانه عملی برخوردار نیست در خاورمیانه از دوستانمان حمایت کنیم و دشمنانمان را شکست دهیم.»

«رامنی» «باراک اوباما» را متهم کرد که به جای «تاریخ ساختن»، «رهبری از پشت سر» را انتخاب کرده است.

اظهارات «رامنی» در موسسه نظامی ویرجینیا درباره سیاست خارجی دموکرات‌ها در چهار سال اخیر سبب شده است که ستاد «اوباما» تلاش‌های تازه‌ای را برای روشن کردن و بیان بهتر عملکرد خود در این زمینه برای مردم آمریکا در پیش بگیرد. «مادلین آلبرایت» وزیر امور خارجه‌ی سابق ایالات متحده سخنان جمهوری‌خواهان را مبتذل و بی‌محتوا خواند. پرسش واقعی اینجاست که آیا «رامنی» و جمهوری خواهان قصد دارند تا به سیاست‌های گذشته‌ی خود بازگردند؟ آیا بر این هستند تا 20000 سرباز خسته‌ی آمریکایی را در خاورمیانه نگه دارند؟ و آیا اصولن چنین سیاستی در افغانستان و عراق به جز تلفات پرشمار انسانی از دو طرف درگیر و افزایش نفرت مردم منطقه از آمریکاییان نتیجه‌ی دیگری برای ایالات متحده داشته است؟ حال دموکرات‌ها شروع به تغییر این رویه کرده‌اند و تا اندازه‌ای در این راه موفق بوده‌اند، پیشنهاد مشخص «رامنی» برای افزایش امنیت آمریکا و متحدانش چیست، بازگشت به روش‌های گذشته؟ آیا اتفاق دردناکی که برای دیپلمات‌های آمریکایی در لیبی افتاد و می‌توانست برای هر کشور دیگری هم پیش بیاید بهانه‌ی خوبی برای تغییر روش ناگهانی است؟

چنین به نظر می‌رسد که کشته شدن «اسامه بن‌لادن» هر چند به طور نمادین، خروج پیروزمندانه‌ی سربازان آمریکایی از عراق، تعیین جدول زمانی برای بیرون کشیدن نیروهای نظامی ایالات متحده از افغانستان، سرنگونی «قذافی» و چندین نمونه‌ی ریز و درشت دیگر، آنقدر برای سیاست خارجی «اوباما» و دموکرات‌ها محبوبیت به ارمغان آورده باشد که او نگران چنین حملاتی از سوی «رامنی» نباشد اما شکی نیست که در چنین رقابت انتخاباتی تنگاتنگی نمی‌شود روی هیچ چیزی حساب ویژه‌ای باز کرد و به همین سبب است که ستاد «اوباما» برنامه‌های مفصلی را برای پاسخگویی به شبهات جمهوری‌خواهان در زمینه‌ی سیاست خارجی و امنیت بین‌الملل آمریکا تدارک دیده و برنامه‌ریزی کرده است.

دو مناظره‌ی دیگر میان «اوباما» و «رامنی» و یکی دیگر میان معاونین آنها در روزهای پیش رو بسیار تعیین کننده خواهد بود و از ظواهر امر چنین به نظر می‌رسد که بیشتر انرژی و زمان این مناظرات بر روی سیاست خارجی و امنیت ملی آمریکا متمرکز خواهد شد و آنجا خواهد بود که دموکرات‌ها و جمهوری خواهان خواهند توانست مواضع اصولی خود را پیش روی مردم این کشور بگذارند و در نهایت این آمریکاییان هستند که تصمیم خواهند گرفت آیا با سیاست کمتر مداخله‌آمیز «اوباما» موافقند یا خواهان حضور و مشارکت بیشتر نیروهای ایالات متحده در مناقشات بین‌المللی هستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,