Saturday, 18 July 2015
01 August 2021
نگاهی به 100 واقعه برتر علمی سال 2009 از نگاه دیسکاوری - 88

«کشف جایگاه ژن آلزایمر»

2010 January 20

ترجمه/ رادیو کوچه

در ماه‌های دسامبر و ژانویه ، مجله دیسکاوری لیست 100 واقعه علمی سالی که گذشت را منتشر می‌کند. هر روزه تعدادی واقعه از این لیست معرفی می‌شوند و این لیست از آخر به اول شروع می‌شود:

جایگاه ژن آلزایمر کشف شد

این یافته‌ها نخستین باری که ژن آلزایمر از میان انبوه مطالعات انجام گرفته برروی علم ژنتیک کشف شده است را نشان می‌دهد.

در سپتامبر گذشته، یک گروه تحقیقاتی اظهار کردند که ژنی را که به بیماری آلزایمر مربوط می‌شود را کشف کرده‌اند. این دانشمندان هم‌چنین اشاره کردند که 12 ژن دیگر که احتمال می‌رود با این بیماری ارتباط داشته باشند در آینده اعلام خواهند شد. پیش از این، تنها چهار ژن مرتبط با آلزایمر شناخته شده بود که تخمین زده می‌شد 5 میلیون امریکایی به آن مبتلا باشند. هر دوی این مطالعات در مجله Nature Genetics آورده شده‌اند.

20100119-dan-discovery88-

برای مشخص‌کردن ژن‌های جدید، دو گروه مطالعاتی را بر روی DNA افرادی که مبتلا به آلزایمر بودند و افرادی که به آن مبتلا نبودند انجام دادند. فیلیپ آمویل، متخصص بیماری‌های مسری و دیگر هم‌کارانش، به ژن‌هایی که بهCR1  و CLU موسوم بودند نزدیک شدند. عمل‌کرد دقیق این ژن‌ها نا معلوم است اما مطالعات قبلی این نظر را داده بودند که این‌ها در حذف تکه‌ای از پروتئین بنام بتا آمیلوید که از مغز می‌آید موثرند. در افرادی که مبتلا به آلزایمر هستند، مولکول‌های بتا آمیلوید به یکدیگر می‌چسبند و تشکیل یک نشان مخرب را می‌دهند.

تیم دوم، که توسط یک روان پزشک بنام جولی ویلیامز از دانشگاه کاردیف ولز رهبری می‌شد، از ژن CLU یکسانی نام برده و ژن دیگری بنام PICALM را که مربوط به بیماری آلزایمر است را نیز تشخیص داده است. به نظر می‌رسد که این ژن به سالم‌ماندن سیناپس‌ها، نقاط اتصالی بین نورون‌ها و هم‌چنین به  تنظیم سطح بتا آمیلوید در مغز کمک می‌کند.

این یافته‌ها به نام « نخستین بار که ژن مربوط به آلزایمر در جهان توسط مطالعات ژنتیکی کشف شده» عنوان گرفت. این را آلیسون گووت از دانشگاه واشنگتن و یکی از هم‌کاران ویلیامز گفته است. مطالعات قبلی گروه کوچکی از مردم را برای اثبات چیزی که اکنون فاکتور ریسک ژنتیکی می‌خواند، مورد مطالعه قرار داده‌بود.

آمویل می‌گوید: «با مشخص‌شدن جایگاه ژن آلزایمر، ما به شناخت مسیر شیمایی که به بیماری‌ها ختم می‌شود کمک کرده‌ایم». وی می‌افزاید: «به همین ترتیب ما می‌توانیم راه را برای ساخت دارو هایی که این‌ها را متوقف کنند هموار کنیم.»

اصل مقاله را از اینجا ببینید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,